Pasniegtas Baltijas Ilgtspējas inovāciju balvas 11 kategorijās, informēja pasākuma rīkotāji.
Kategorijā "Klimata inovācijas" pirmo vietu ieguvis Igaunijas uzņēmums "UP Catalyst", otro vietu ieguvis Igaunijas "eAgronom", savukārt trešo vietu ieguvis Latvijas uzņēmums "Jūrmalas ūdens".
Pirmo vietu kategorijā "Aprites ekonomika" ieguvis Igaunijas "Neular", otro vietu - Igaunijas "Aio tech", bet trešo vietu ieguva Latvijas uzņēmums "Naco Technologies".
Savukārt kategorijā "Enerģētikas tehnoloģijas" uzvarējis Lietuvas "SoliTek", otrajā vietā ir Lietuvas uzņēmums "Atnaujinkime miesta", bet trešajā vietā - "Jūrmalas ūdens".
Kategorijā "Sociālās iniciatīvas" uzvaru izcīnījis Lietuvas uzņēmums "Atnaujinkime miesta", otro vietu saņēma Lietuvas Neformālās izglītības aģentūra, bet trešajā vietā ir Igaunijas "GreenDice".
"Pilsētvides attīstības" kategorijā uzvarējis Lietuvas "Urbanbee.lt", otrajā vietā - "Atnaujinkime miesta", bet trešo vietu saņēmis Igaunijas "R8 Technologies".
Kategorijā "Bioloģiskā daudzveidība un saglabāšana" pirmā vieta nav piešķirta, savukārt otro vietu ieguva "Urbanbee.lt", bet dalīta trešā vieta piešķirta Cēsu pašvaldībai un Lietuvas uzņēmumam "Farmers Circle".
Vienlaikus kategorijā "Transports un mobilitāte" pirmo vietu saņēmis uzņēmums "DPD Baltics", dalīta otrajā un trešā vieta ir Igaunijas "UP Catalyst" un Lietuvas "SoliTek Cells".
"Pārtikas inovāciju" kategorijā pirmo vietu saņēma Igaunijas "Aio tech", otro vietu - Igaunijas "eAgronom", bet trešā vieta piešķirta Lietuvas "Baltic Freya".
Kategorijā "Reģeneratīvā lauksaimniecība" pirmā vieta piešķirta Lietuvas "Farmers Circle", otro vietu ieguva Igaunijas "eAgronom", bet trešā vieta piešķirta - Lietuvas "Vikonda Group".
"Ražošanas un industriālās simbiozes" kategorijā uzvarējis Igaunijas "UP Catalyst", otrajā vietā ir Lietuvas "Kanapiniai Sprendimai", bet trešajā vietā ir Latvijas uzņēmums "Pranamat Fabrika".
Savukārt kategorijā "Ilgtspējas vēstnesis" Latvijā pirmo vietu ieguva SIA "Futurcene" pārstāve Ieva Kustova, otro - Kitija Balcare, bet trešā vieta piešķirta Dmitrijam Lisenko.
“Katru gadu mēs redzam arvien inovatīvākus, radošākus un drosmīgākus risinājumus, kas sniedz nozīmīgu ietekmi visā reģionā un apliecina Baltijas uzņēmumu un ilgtspējas vēstnešu apņēmību veidot ilgtspējīgāku nākotni. Šī gada laureāti ir lielisks piemērs tam, kā inovācijas var veicināt ekonomisko attīstību un uzņēmumu konkurētspēju, vienlaikus būtiski mazinot negatīvo ietekmi uz vidi. Augstu vērtējam ikvienu saņemto pieteikumu, un aicinām arī nākamgad dalīties ar saviem sasniegumiem, jo neviena iniciatīva nav par mazu ceļā uz reģiona kopējo ilgtspējas mērķu sasniegšanu,” norāda Baltijas Ilgtspējas inovāciju balvas organizators Kristaps Cīrulis.
Galveno balvu klimata inovāciju kategorijā ieguva Igaunijas uzņēmums “UP Catalyst”, kas izstrādājis risinājumu CO2 iegūšanai no rūpniecības nozares emisijām. Iegūtais CO2 ar vēja, saules vai hidroenerģijas palīdzību tiek pārstrādāts augstas tīrības pakāpes grafītā, nodrošinot pieprasītu produktu elektrisko transportlīdzekļu bateriju un pusvadītāju ražošanas nozarē. Godalgoto trešo vietu šajā kategorijā saņēma Latvijas uzņēmums SIA “Jūrmalas ūdens” par Baltijā pirmo peldošo saules enerģijas staciju, kas iegādāto elektroenerģiju aizstāj ar atjaunīgo enerģiju.
Arī aprites ekonomikas kategorijā galveno balvu saņēma Igaunijas pārstāvis - uzņēmums “Neular”, kas jauktos plastmasas atkritumus pārveido ilgtspējīgos, augstas veiktspējas būvmateriālos, sniedzot savu pienesumu globālās plastmasas atkritumu problēmas risināšanā. Latvijas pārstāvis “Naco Technologies” šajā kategorijā saņēma trešo vietu, radot nanopārklājumus zaļā ūdeņraža sistēmām (elektrolīzeriem un kurināmā elementiem). Ar to palīdzību iespējams aizstāt platīnu, iridiju un citus dārgus materiālus zaļā ūdeņraža ražošanā un veicināt enerģētisko neatkarību valstīs, kurām nav tiešas piekļuves fosilajam kurināmajam.
“Esam pārliecināti, ka uzņēmumiem ir nepieciešamais spēks, lai palīdzētu radīt pozitīvas pārmaiņas sabiedrības labā. Šī balva ne tikai motivē un izceļ sasniegumus ilgtspējas jomā, bet arī iedvesmo ikvienu uzņēmumu un cilvēku pieņemt videi draudzīgākas izvēles un veidot ilgtspējīgāku nākotni nākamajām paaudzēm. Mēs redzam, ka ikviens solis – no atbildīgām piegādes ķēdēm līdz ikdienas patēriņa paradumu maiņai – ir būtisks ilgtspējas veicināšanā,” uzsver "Rimi Baltic" Korporatīvās atbildības un komunikācijas direktore Zanda Šadre.
Savukārt pilsētvides attīstības kategorijā 1. vietā ierindojās Latvijas un Lietuvas kopdarbs - uzņēmuma “Urbanbee” piedāvātais pilsētu biškopības pakalpojums, kas uzlabo bioloģisko daudzveidību pilsētvidē, novērš bišu skaita samazināšanos un paplašina bitēm draudzīgo zaļo zonu pieaugumu pilsētās. Transporta un mobilitātes kategorijā galveno balvu saņēma visu Baltijas valstu īstenotās iniciatīvas “DPD Baltics” darbības ietvaros. Ņemot vērā, ka transporta nozare ir viens no galvenajiem siltumnīcefekta gāzu emisiju avotiem reģionā, uzņēmums veicis konkrētus soļus, lai paātrinātu pāreju uz zemas oglekļa dioksīda emisijas paku piegādes pakalpojumiem. Tostarp papildinot autoparku ar elektriskajiem transportlīdzekļiem, testējot alternatīvās un zema emisiju līmeņa degvielas izmantošanu uzņēmuma lieljaudas kravas automašīnām, kā arī paaugstinot atjaunīgo energoresursu izmantošanu.
Ilgtspējas vēstneša apbalvojumu šogad saņēma pārstāvis no katras Baltijas valsts. Latvijā to ieguva SIA “Futurcene” valdes priekšsēdētāja Ieva Kustova, iedvesmojot uzņēmumus kļūt par pozitīvu pārmaiņu katalizatoriem un integrēt ilgtspējas principus savā pamatdarbībā.
Baltijas Ilgtspējas inovāciju balva tiek rīkota kopā ar vadošajiem partneriem “Rimi Baltic” un “Ignitis Group”. Iniciatīvu atbalsta balvas metodoloģijas partneris “EY Baltic”, kā arī “Schneider Electric”, “CleanR Grupa”, “Eleport” un Klimata un enerģētikas ministrija.
Jau ziņots, ka Baltijas Ilgtspējas inovāciju balvas fināla vērtēšanai bija izvirzīti 188 pieteikumi. Tostarp Latvijas uzņēmumi, zaļo tehnoloģiju jaunuzņēmumi, organizācijas un ilgtspējas vēstneši veidoja 42% no visiem pieteikumiem. Tiem seko Lietuva ar 30%, bet Igaunijas uzņēmumu pieteikumi veidoja 28%.