Pasaule mums apkārt mainās, un būtiskas pārmaiņas piedzīvo arī biroju interjeri. Kādas tendences biroju iekārtojumā nesīs 2025. gads?
Īsā atbilde - gudri darīs uzņēmumi, kuri sekos dizaina profesionāļu ieteikumiem akcentēt tādus principus kā stabilitāte, drošība un ilgtspēja. Birojs arvien izteiktāk kļūs par vietu, kur cilvēki nāks ne tikai strādāt – tai jābūt funkcionālai, estētiski augstvērtīgi iekārtotai telpai, kas veicina labsajūtu, labbūtību, komfortu, sniedz drošības sajūtu un sekmē produktivitāti.
Atvērtais plānojums piedzīvo revīziju
Nemainīgi aktuāls arī nākamajos gados būs atvērtais biroja plānojums, taču tas piedzīvojis revīziju, kļuvis elastīgāks, paredzot arī nodalītas darba vietas un slēgtus kabinetus. Moderns birojs ļauj brīvi pielāgot, transformēt, mainīt telpas, izmantojot modulāros interjera elementus, vieglas sienas un mēbeles. Lai izdarītu labāko izvēli, pirms lemt par biroja iekārtojumu, uzņēmuma vadībai ir jāveic nopietna analīze par darbinieku skaitu, katra pienākumiem, darba specifiku, klātienes un attālinātā darba stundām, grupu, sanāksmju, individuālā darba vajadzībām u.c.
Uzmanības centrā - darbinieku individuālās vajadzības
Darbinieku labbūtība, saasinoties konkurencei par cilvēku piesaisti un noturēšanu, nākotnē kļūs arvien svarīgāka. Tāpēc pasaulē aug interese par pētījumos un pierādījumos balstītu dizianu, kas pamato dizaina ietekmi uz cilvēku labsajūtu. Piemēram, tiek ņemtas vērā individuālās īpatnības - vai cilvēks ir hipersesnsitīvs/ļoti jūtīgs vai hiposensitīvs/ar mazāku reakciju uz dažādiem ārējiem stimuliem kā troksnis, gaisma, krāsa u.c. Atbilstoši tām tiek piemērota klusinātāka, ne tik vizuāli stimulējoša vide, krāsu palete vai apgaismojums, vai, gluži otrādi – aktīvākas un rosinošākas darba telpas. Citi risinājumi darbinieku labbūtības sekmēšanai ir ērti pieejamas dušas, lai atvieglotu ierašanos darbā ar velosipēdu vai skriešus, atsevišķa klusa telpa pusdienu maltītei vai jogas nodarbībai, droša velosipēdu novietne vai velosipēdu stāvvietas, lai veicinātu dabai un veselībai draudzīgo pārvietošanos ar diviriteni u.c.
Biofīlais dizains dara brīnumus
Arvien lielāku popularitāti gūst latviešu mentalitātei tuvais biofilais dizains, kas biroja telpās ienes saikni ar dabu – zaļie augi, to sienas un dabas materiāli, sekmējot darbinieku produktivitāti, labsajūtu un garīgo veselību.Piemēram, Ekseteras universitātes pētnieki atklājuši, ka augi darba vietā izraisa spriedzes un trauksmes samazināšanos par 37%, depresijas samazināšanos - par 58% un dusmu samazināšanos - par 44%. Birojos ar augiem darbinieki savā darbā pieļauj mazāk kļūdu un ātrāk paveic darba uzdevumus.
Automatizācija un tehnoloģijas
Arī nākamgad biroju iekārtošanā uzvaras gājienu turpinās tehnoloģiju integrācija – lietu internets, gudrās mājas, bezkontakta risinājumi u.c. Par moderna biroja vizītkarti kļūst virtuālās un paplašinātās realitātes integrēšana, interaktīvu sienas paneļu izmantošana, kas kalpo personalizēta satura vai aktuālās informācijas sniegšanai un var tikt radoši izmantoti arī citām funkcijām, piemēram, mākslas darbu eksponēšanai u.c. Modernā birojā arvien biežāk redzēsim inovācijas, kas rūpējas par darbinieku veselību. Interaktīvas mēbeles ar iebūvētiem sensoriem, kas monitorē darbinieku pulsu vai stāju, piedāvā korekcijas un palīdz izsekot produktivitātei. Sensori, kas pielāgo apgaismojumu, mēra gaisa kvalitāti un nepieciešamības gadījumā bagātina biroju ar skābekli. Adaptīvā telpu vadība jeb lietotnes, kas ļauj biroja darba vietām pielāgot īpašu apgaismojumu, ventilāciju, siltuma režīmus u.c.
Atvērta tipa birojos iemājo akustiskās kapsulas relaksētiem atpūtas brīžiem vai skaņu izolējošas kabīnes individuālām sarunām, kas ir svarīgi hibrīddarba apstākļos klātienes un attālināta darba līdzsvaram. Uzmanības lokā ir arī adaptīvās akustiskās tehnoloģiju sistēmas, kas regulē trokšņa līmeni biroju telpās. Savdabīga inovācija klusuma panākšanai ir akustiskās sienas no vairāku slāņu auduma, kas rada mājīgas klusuma salas atvērtajos birojos. Īpašs jaunums ir akustiskās lampas, kam skaņu slāpējošais elements ir integrēts gaismekļa kupolā, kas ļauj veidot klusas darba zonas atvērtā telpā, piemēram, virs apspriežu galda.
Kļūdas, ko nepieļaut
Daudzi uzņēmēji nepadomā, ka neprofesionāli veidots biroja dizains var negatīvi ietekmēt darba norisi, produktivitāti un pat kaitēt uzņēmuma tēlam. Biežākās kļūdas, no kurām vajadzētu izvairīties, ir pārāk standartizēts un bezpersonisks biroja dizains, vienveidīgas mēbeles, monotonas krāsu paletes, kas rada sajūtu, ka darba vide ir anonīma un neatsaucīga. Liela kļūda ir nepietiekams dabiskās gaismas apjoms telpā, logu aizsegšanas ar žalūzijām, kas neļauj dienasgaismai ienākt telpā – tas rada nogurumu, nomāktību, pasliktina garastāvokli, mazina radošumu un koncentrēšanās spējas. Ņemot vērā, ka 80–90% mūsu ikdienas pavadām telpās, dabiskais apgaismojums visā pasaulē kļūst par būtisku faktoru biroja telpu plānošanā. Vairāk nekā 1600 darbinieku aptaujā, kas publicēta Harvard Business Review, liecina, ka dabiskā apgaismojuma klātbūtne ir viens no svarīgākajiem elementiem, ko darbinieki vēlas savā biroja darbā.
Būtisks trūkums ir arī slikts biroja akustikais fons, plašas cietās virsmas – grīdas, flīzes u.c., kas pastiprina skaņas un traucē darbam. Kļūda ir neparūpēties par ergonomisku darbavietu iekārtošanu, nepiemērotu, lētu mēbeļu izmantošana, kas rada diskomfortu, muguras sāpes un citas veselības problēmas. Izplatīta kļūme ir nepārdomāts biroja zonējums – pārāk daudz mazu slēgtu kabinetu vai, tieši pretēji, pārāk lielas plašas koptelpas, kurās grūti koordinēt komandu darbu vai rast vietu individuālam darbam, kas prasa klusumu un augstu koncentrēšanos. Joprojām nepietiekami tiek domāts par optimālu biroja apgaismojumu – tas bieži ir pārāk spilgts, auksts vai pārāk blāvs, kas var veicināt redzes traucējumus. Arī biroja krāsu toņu nepiemērota izvēle, zaļo augu trūkums darbiniekiem var radīt psiholoģisku spriedzi, nogurumu. Aspekts, par ko uzņēmumiem būtu jādomā īpaši – kā biroja iekārtojums atspoguļo uzņēmuma darba specifisku, kultūru un tā vērtības. Mīnuss ir arī telpu neelastīgums, kas grūti pielāgojamas pārmaiņām, ja darbinieku komanda kļūst lielāka vai samazinās.
Moderns arī pēc daudziem gadiem
Arī biroju dizainā, kā jebkurā industrijā, mode mainās. Piemēram, aiziet agrāk tik iecienītās taisnstūra formas metro stila flīzītes, kas veidoja dažādus ģeometriskus rakstus, lofta stils vai tendence atsevišķas sienas noklāt ar ziedu vai augu motīviem apdrukātām tapetēm. Lai biroja interjers būtu aktuāls arī pēc gadiem, labākais ieteikums ir viens - sekot ilgtspējas principiem un izmantot krāsas, tekstūras un apdares materiālus, kas iztur laika pārbaudi un saglabā vērtību ilgtermiņā. Piemēram, izmantojot veiksmīgus, mierīgus krāsu salikumus, tīras līnijas, labu, sabalansētu kompozīciju, interjers izskatīsies moderni arī pēc 10-20 gadiem. Nezūdošas vērtības biroju interjerā ir dabīgi materiāli, kas vienmēr būs augstvērtīgāki par imitāciju vai kompozītmateriāliem.
Radīt biroju, kas neizies no modes ir viens no iemesliem, kāpēc biroju ēku attīstītājiem ir vērts investēt profesionāla un izglītota interjera dizainera pakalpojumos. Biroja ēku jaunbūvēs pareizākā pieeja ir dizaineri piesaistīt jau no projekta pirmsākumiem, strādājot ciešā sadarbībā ar arhitektu. Labs, profesionāls dizainers piedāvās ilgtermiņa risinājumus, ietaupīs līdzekļus, laiku un nervus, darbs nebūs jāpārstrādā, jāpārmaksā vai jālabo kļūdas.
Avoti: Featured news - Why plants in the office make us more productive - University of Exeter9 Office Design Ideas for 2024 - K2 Space