Šogad valsts budžeta deficīts, ar pietiekami augstu varbūtību, nepārsniegs 3% robežu, aģentūru LETA informēja Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji.
Piektdien Eiropas Komisija (EK) ir publicējusi ekonomikas un budžeta prognozes šim un turpmākajiem diviem gadiem. Šogad EK Latvijai prognozē vispārējās valdības budžeta deficītu 2,8% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP), bet 2025. un 2026.gadā - 3,2% apmērā no IKP.
FM norāda, ka 2024.gada vispārējās valdības budžeta deficīts atbilstoši EK prognozēm ir par 0,2 procentpunktiem no IKP augstāks nekā FM prognozes 2025.gada budžeta izstrādes brīdī. Jaunākais FM novērtējums, kas ņem vērā zemāku ieņēmumu pieaugumu, norāda, ka deficīts varētu būt tuvs EK prognozēm. Tas FM ļauj secināt, ka ar pietiekami augstu varbūtību šogad valsts budžeta deficīts būs zem 3% robežas.
Finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV) atgādina, ka pagājušā gada rudenī EK Latvijas valsts budžeta deficītu šim gadam prognozēja 3,1% apmērā no IKP.
Ašeradens uzsver, ka valdība atbildīgi vada fiskālos riskus, stingri ievēro apstiprināto budžetu, nepieļaujot papildu izdevumus virs 3%, un rūpīgi seko līdzi ieņēmumu prognozes izpildei.
Tāpat kā 2024.gadā, arī nākamgad valdība ievēros atbildīgu fiskālo politiku, vienlaicīgi stiprinot valsts iekšējo un ārējo drošību, kā arī nodrošinot atbalstu Ukrainai, norāda finanšu ministrs.
Sākotnēji faktisko 2024.gada deficītu varēs zināt pēc Centrālās statistikas pārvaldes publicētajiem datiem nākamā gada aprīlī, norāda FM.
Pēc FM prognozēm, kas tika izstrādātas, sagatavojot 2025.gada budžetu, deficīts nākamgad tiek prognozēts 2,9% apmērā no IKP. Zemāka ekonomikas izaugsme izsauc ieņēmumu pieauguma samazinājumu un attiecīgi deficīta palielinājumu. Tomēr deficītu ietekmē arī daudzi citi faktori, tostarp investīciju novirzes no plānotā grafika un zemāki izdevumi citās pozīcijās, tāpēc 2025.gada deficīta prognozes būs zināmas pēc visu datu apkopošanas, skaidro FM. Būtiski, ka Latvija 2025.gadā pilnībā ievēros jaunos Eiropas Savienības (ES) fiskālos noteikumus, kas balstīti izdevumu pieaugumā.
FM skaidro, ka jaunais regulējums stiprina pretciklisku fiskālo politiku, kas nosaka, ka valsts ievēro iepriekš noteikto izdevumu pieaugumu. Ieņēmumi un līdz ar to arī deficīts var mainīties atkarībā no ekonomikas attīstības.
FM 2026.gadā prognozē deficītu 2,6% apmērā no IKP, bet EK 2026.gadā prognozē deficītu 2025.gada līmenī - 3,2% apmērā no IKP.
FM atzīmē, ka šeit runa ir par rādītājiem, kuru prognozēšanas metode atšķiras, un tāpēc to skaitliskās vērtības nav salīdzināmas. EK prognozes ir veiktas pie nemainīgas politikas, saglabājot izdevumu līmeni procentos no IKP konstantu, savukārt FM prognozes ir balstītas pieņēmumā, ka, izstrādājot 2026.gada budžetu, tiks ievēroti ES un Latvijas fiskālie noteikumi. Faktiski tas nozīmē, ka, nosakot 2026.gada fiskālo telpu, tiks nodrošināts, ka tiek ievēroti visi fiskālie nosacījumu, tāpēc 2026.gada budžeta izstrādē tiks nodrošināts, ka deficīts būs zem 3% no IKP robežas atbilstoši tā brīža ieņēmumu prognozēm.
EK savās jaunākajās ekonomikas prognozēs samazinājusi Latvijas ekonomikai prognozēto izaugsmi 2024.gadam no šā gada maijā paredzētajiem 1,7% līdz 0% un 2025.gadam no 2,6% līdz 1%. Komisijā norāda, ka, neskatoties uz straujo algu pieaugumu un pirktspējas atjaunošanos, privātais patēriņš vēl nav atguvies. Kritumu šogad piedzīvo arī investīcijas, vienlaikus sabiedriskais patēriņš turpina spēcīgi palielināties.
Straujāka ekonomikas izaugsme gaidāma 2025.gadā, līdz ar pieprasījuma pieaugumu tirdzniecības partnervalstīs pieaugot eksportam, savukārt spēcīgais iedzīvotāju ienākumu pieaugums veicinās privātā patēriņa attīstību. Pazeminoties procentu likmēm un augot ES fondu investīcijām, 2025.gadā Latvijai gaidāms arī investīciju pieaugums.
Kopumā nedaudz lēnāka ekonomikas izaugsme tiek prognozēta arī ES valstīm kopumā - gan 2024., gan 2025.gada izaugsmes prognoze pazemināta par 0,1 procentpunktu - līdz attiecīgi 0,9% un 1,5%. FM skaidro, ka nozīmīgākais faktors Latvijas prognožu maiņai ir bijusi septembrī veiktā IKP datu revīzija, kas ieviesa būtiskas izmaiņas skatījumā uz ekonomikas attīstību pēdējo divarpus gadu laikā, īpaši attiecībā uz 2023.gadu, kad IKP pieaugums izrādījās sasniedzis 1,7%, kamēr iepriekšējie dati par 0,3% kritumu signalizēja, ka ekonomikas sabremzēšanās ir notikusi jau 2023.gadā, vienlaikus ar kaimiņvalstīm, un ļāva sagaidīt straujāku izaugsmes atjaunošanos jau 2024.gadā.
Arī paši jaunākie, trešā ceturkšņa IKP ātrā novērtējuma dati parādīja, ka pēdējos gados piedzīvotie ārējie satricinājumi, tostarp Krievijas sāktais karš, energokrīze un tai sekojošais inflācijas kāpums un procentu likmju celšana, ko Latvija sākotnēji bija pārvarējusi sekmīgi, atšķirībā no kaimiņvalstīm nepiedzīvojot ekonomikas kritumu, ar lielāku laika nobīdi tomēr ir sākuši atspoguļoties IKP rādītājos, skaidro FM.
Vienlaikus FM uzsver, ka apsteidzošie rādītāji un noskaņojuma indikatori šā gada laikā nav signalizējuši ekonomiskās situācijas tālāku pasliktinājumu. Tieši pretēji - pēdējā gada laikā biznesa un patērētāju noskaņojums ir lēnām, bet pastāvīgi uzlabojies. To pašu parāda arī jau pieejamie nozaru dati, tostarp apstrādes rūpniecībā un mazumtirdzniecībā.
Jau ziņots, ka EK jaunākajās ekonomikas prognozēs sagaida, ka Latvijas IKP šogad saglabāsies nemainīgs. Tā ir sliktāka prognoze par EK maijā paredzēto, kad tika sagaidīts, ka Latvijas ekonomika 2024.gadā pieaugs par 1,7%.
Vienlaikus piektdien publiskotajās prognozēs EK sagaida, ka Latvijas IKP nākamgad pieaugs par 1%, nevis par 2,6%, kā tika lēsts iepriekš.
Savukārt inflācija Latvijā šogad lēsta 1,2% apmērā, bet nākamgad saskaņotā patēriņa cenu indeksa kāpums prognozēts 2,2% apmērā.
Latvijas budžeta deficīts šogad prognozēts 2,8% apmērā no IKP, bet nākamgad tiek lēsta palielināšanās līdz 3,2% no IKP.
EK ziņojumā teikts, ka Latvijas ekonomika 2024.gadā piedzīvos stagnāciju. Iedzīvotāju patēriņa izdevumi vēl nav atjaunojušies, neskatoties uz izteiktu algu kāpumu, savukārt valsts izdevumi saglabāsies augsti, ņemot vērā papildu izdevumus veselības aprūpei un pētniecībai.