Finanšu tirgū investoram peļņu traucē gūt dažādi faktori. Vieni ir paši tirgus faktori, kad vērtspapīru cenas nelaikā virzās nepareizajā virzienā. Tikmēr pie otriem varētu skaitīt psiholoģiskos faktorus, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Kopumā gan jāteic, ka tirgus faktori ar psiholoģiskajiem faktoriem ir visai integrēti un nepareizi lēmumi vairāk tiek pieņemti laikā, kad vērtspapīru cenu izmaiņas investoram ir nelabvēlīgas un palielinās stresa līmenis.
The Wall Street Journal (WSJ) raksta, ka visierastākā investoru atbilde uz jautājumu – ko tie sagaida no saviem ieguldījumiem ir šāda: peļņa. Tas ir visai loģiski, lai gan ne vienmēr precīzi. Proti, līdz ar lēmumiem par naudas izvietošanu daudzi investori patiesībā grib apmierināt arī dažādas savas vēlmes un emocijas, kas mēdz iet pretēji ar augstākās iespējamās ieguldījuma atdeves meklējumiem. Tādējādi savas šīs slēptās vēlmes un emocijas vajagot izzināt, jo pretējā gadījumā investors sevi sāpinās gan ar finansiālām, gan - kas nav mazāk svarīgi - emocionālām kļūdām.
Trīs grupas
Tiek norādīts, ka no investēšanas (un ne tikai) parasti tiek gaidīti labumi, kurus pamatā var iedalīt trīs grupās – praktiskie, ekspresīvie un emocionālie. Praktiskie labumi saistās ar mūsu maciņa svaru jeb vēlmi palielināt savu bagātību. Ekspresīvie labumi atbild uz jautājumu – ko tas pasaka par mani citiem? Būtībā tas saistās ar investora vēlmi citiem parādīt savas vērtības, gaumi un statusu. Piemēram, dažiem var būt vēlme ieguldīt tikai zaļās enerģijas uzņēmumos (un lepoties ar to) vai, piemēram, var būt vēlme iegādāties fiziskus dārgmetālus, ar kuriem arī varēs palielīties (lai gan, piemēram, šajā pašā laikā būs jādomā par to uzglabāšanu).
Emocionālie labumi savukārt atbild uz jautājumu, kā tas liek justies man pašam, piemēram, vai es varu justies lepns par saviem ieguldījumiem, bet šajā pašā laikā samierināties, ka ienesīgums nav tik augsts vai pat tiek zaudēta nauda.
Visu rakstu Peļņai ceļā stājas emocijas lasiet 17. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.