Dienesta auto izmantošana personīgām vajadzībām ir definējams kā pašpatēriņš, kas jāapliek ar pievienotās vērtības nodokli (PVN), uzskata Finanšu ministrija.
Tādējādi PVN piemērošana «labumam», kas gūts, izmantojot darba auto ārpus dienesta pienākumiem, nav papildu PVN aprēķināšana.
Vispārējais PVN piemērošanas princips nosaka, ka priekšnodokli var atskaitīt tikai par savu ar PVN apliekamo darījumu nodrošināšanai. Tādēļ uzņēmuma automobiļa izmantošana personīgām vajadzībām, nav saistīta ar uzņēmuma saimniecisko darbību un ar apliekamiem darījumiem, tādēļ priekšnodoklis par to nav atskaitāms, skaidro Finanšu ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja Baiba Melnace.
Kā ziņots, Personām, kas izmanto dienesta auto privātajām vajadzībām, no 1. jūnija būs jāmaksā PVN, lai gan iepriekš likumdevēji solīja, ka, samaksājot «auto nodokli», nekas vairāk nebūs jāmaksā. Tādu satraukumu DB pauda Latvijas Grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēju asociācija.
Šādas izmaiņas izriet no 6. maijā valsts sekretāru sanāksmē apstiprinātajiem grozījumiem, kas paredz, ka likuma «Par pievienotās vērtības nodokli» 2. panta 9. daļas gadījumi ir attiecināti arī uz labumu, kas gūts, izmantojot darba devēja vieglo automašīnu personīgajām vajadzībām. Tas nozīmē, ka papildus tā saucamajam «auto nodoklim» uzņēmējiem, kas to maksā, jāpiemaksā būs 21% no uzrādītās labuma summas.
B.Melnace norāda, ka PVN piemērošana attiecībā uz uzņēmumu automobiļu izmantošanu privātām vajadzībām nav mainījusies. Automobiļu izmantošana privātām vajadzībām tāpat kā tas ir bijis līdz šim, ir uzskatāma par pašpatēriņu, kas ir ar PVN apliekams darījums.
Ja par automobiļa iegādi un citām saņemtām precēm un pakalpojumiem, kas izmantoti automobiļa uzturēšanai un izmantošanai, tika atskaitīts priekšnodoklis, tad, piemērojot PVN pašpatēriņam, savā veidā tiek koriģēts šis atskaitītais priekšnodoklis. Ja par automobiļa izmantošanu personīgajām vajadzībām PVN piemēro kā pašpatēriņam, tas nenozīmē, ka PVN tiek aprēķināts papildus, skaidro Finanšu ministrija.
Tādējādi, ja dienesta auto tiek izmantots personīgām vajadzībām, tad «labums» – 40, 70, 100 vai 150 Ls - ir apliekams ar PVN kā pašpatēriņš.