Politiķi un augsta ranga ierēdņi kārtējo reizi ir apmānījuši uzņēmējus, apgalvojot, ka nodokļu slogs, kas gulstas uz uzņēmēju pleciem, netiks paaugstināts – gaidāmās izmaiņas PVN piemērošanā, t.s. «dienesta auto nodokļa» aplikšana ar PVN liecina par pretējo.
Tā situāciju vērtē LTRK Nacionālās Stratēģijas padomes locekle, Latvijas Grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēju asociācijas valdes priekšsēdētāja Lienīte Caune. Proti, šā gada 28.jūnija Ministru kabineta komitejā (MKK) tika atbalstīts noteikumu projekts, kas nosaka arī kārtību, kādā dienesta auto nodoklis apliekams ar PVN. «Pēc vairākkārtējām sarunām ar regulējuma izstrādātāju – Finanšu ministriju – pie uzņēmējus apmierinošas normatīvā akta redakcijas neesam nonākuši,» secina L.Caune.
Viņa uzskaita būtiskākos no aspektiem, kas izsauks plašu uzņēmēju neapmierinātību jautājumā:
— papildu slogs ikvienam, dienesta auto izmantojošam uzņēmējam;
— PVN piemērošanas kārtība dienesta auto nodoklim ir neskaidra un sarežģīta, tā rada papildu noslodzi uzņēmēja grāmatvedim – vēl papildu izmaksas biznesam;
— grozījumi paredz PVN virsuzrēķinu tiem, kas jau līdz šim apzinīgi ir maksājuši «autonodokli», kurpretim «nemaksātājus» un t.s. ceļa zīmju (braukto maršrutu aprakstījumi) izstrādātājus PVN izmaksas neskar.
«Dienesta auto nodokļa» aplikšana ar PVN ierēdņu iecerētājā kārtībā dos minimālu pozitīvu fiskālo efektu uz valsts budžetu, tāpat kā ieņēmumi no autonodokļa maksājumiem šobrīd ir niecīgi un nesasniedz ne trešdaļu no Finanšu ministrijas prognozētā 2010.gadam,» pārliecināta L.Caune. Viņa uzsver: ja autonodokļa piemērošana izpaustos kā fiksēta summa par katru juridiskās personas īpašumā esošu automašīnu, uzņēmējam šādu nodokli būtu viegli nomaksāt, VID - pārbaudīt un administrēt; finansiāls ieguvums būtu arī valsts budžetam.
LTRK jau š.g. pavasarī piedāvāja praktiķu / ekspertu palīdzību jaunas dienesta auto nodokļa kārtības izstrādāšanai, kas radītu valstij un uzņēmējiem abpusēji izdevīgāku IIN piemērošanas sistēmu par dienesta automobiļa lietošanu personīgajām vajadzībām.
Ar citiem priekšlikumiem uzlabot uzņēmumu likviditāti un veikt virkni uzlabojumu Latvijas nodokļu politikā uzņēmēji nāca klajā jau aizvadītā gada pavasarī, izstrādājot «Uzņēmēju plānu Latvijas ekonomikas stimulēšanai 2009,» kurā atsevišķa sadaļa veltīta šiem jautājumiem. Atskatoties uz paveikto, LTRK secina, ka uzņēmēju balss nav tikusi sadzirdēta, vēl vairāk – LTRK biedri ir pārliecināti, ka nodokļu un nodevu sistēma valstī ir haotiska un nenotiek tās sistemātiska modelēšana.