Neskatoties uz globālo pandēmiju un pasaules vadošo ekonomiku nonākšanu aizas priekšā, pagājušais gads daudzu uzņēmumu akcijām bija ļoti labs. Arī šo gadu pasaules akciju tirgus līderis – ASV – iesācis ar jaunu vēsturisko rekordu iekarošanu.
Protams, vienmēr aktuāls ir jautājums, ko finanšu tirgi pasaulei nesīs šogad. Ieguldījumu eksperti gan izceļ, ka, ņemot vērā pagājušā gada braucienus pa amerikāņu kalniņiem, kādas daudzmaz konkrētas prognozes izteikt ir sevišķi grūti. “2021. gads, visticamāk, būs mierīgāks un tik krasas svārstības izpaliks. Tomēr realitātē šāda prognoze var izrādīties aplama. Tagad finanšu tirgi atrodas vēl sarežģītākā situācijā nekā pirms gada, un 2021. gadam visatbilstošākā prognoze droši vien būtu teikt, ka ir iespējams ir pilnīgi viss, un pārmaiņas tirgos var būt vēl nozīmīgākas un vērienīgākas nekā pagājušajā gadā,” spriež “Luminor” Ieguldījumu stratēģis Vitālijs Siļvestrovs.
“Pieņemsim, ka vakcīnas iedarbojas un Covid-19 tiek zināmā mērā uzveikts, bet valstu valdības un centrālās bankas joprojām turpina nodrošināt fiskālos un monetāros stimulus. Ekonomika atgriežas tajā līmenī, kāds bija sasniegts pirms Covid-19 krīzes, vai pat pārsniedz to, un uzņēmumu peļņas rādītāji kāpj. Vienlaikus paaugstinās arī inflācijas gaidas, bet, pateicoties monetārajai politikai, reālais ienesīgums no obligācijām vēl joprojām ir negatīvs. Tikmēr bezdarbnieki un mazo uzņēmumu īpašnieki turpina saņemt valsts atbalstu, un kopumā iedzīvotāju ienākumi palielinās. Aizvien vairāk cilvēku sāk ieguldīt akcijās, cerot uz tikpat lielu un ātru peļņu, kā tas notika ar "Teslas" akcijām un bitkoinu, kā arī baidoties no inflācijas pieauguma. Spēlētāju skaits akciju tirgū ievērojami palielinās, ļaujot spekulatīvajai mānijai vērsties plašumā. Šāda notikumu attīstība 2021. gadā nemaz nav tik nereāla, turklāt tas nozīmē, ka šogad akciju cenas var pieaugt vairāk nekā par 50%, kas atbilstu to kāpumam no 2020. gada marta līdz decembra beigām,” norāda “Luminor” eksperts.
Šajā pašā laikā gan varot iedomāties arī pilnīgi citu scenāriju. Piemēram tādu, kad Covid-19 visu šo gadu paliek nopietna problēma, un turpinās gan uzņēmumu slēgšana, gan bezdarba pieaugumus. “Bankas tad joprojām nevēlas izsniegt jaunus aizdevumus, bet jaunu fiskālo stimulu pieņemšanu kavē politiskā spriedze un konservatīvi noskaņotās publikas daļas iebildumi. Iedzīvotāju ienākumi sarūk, un deflācija kļūst par nopietnu draudu. Uzņēmumi nespēj gūt peļņu tādā pašā apmērā kā pirms Covid-19 krīzes, un ekonomikas atveseļošanās ir lēna vai nenotiek vispār. Šajā pašā laikā akciju novērtējumi turpina sasniegt rekordaugstus līmeņus, taču, ņemot vērā ekonomikas kritumu, aizvien vairāk investoru atskārš, ka uzņēmumu patiesajai vērtībai būtu jābūt daudz zemākai. Seko vērienīga un vēl būtiskāka cenu korekcija nekā 2020. gada martā. Šāds šī gada variants, kas paredz strauju akciju cenu kritumu, arī ir reāls. Patiesībā bez valdību atbalsta, tiešo maksājumu un citu stimulu formā, visa 2020. gada garumā tas būtu jau īstenojies,” uzskata V. Siļvestrovs.
Viņš gan izsaka cerību, ka neviens no iepriekš minētajiem scenārijiem nepiepildīsies un šogad nebūs jāsaduras ar kādām galējībām. Šajā pašā laikā, ņemot vērā notikumus 2020. gadā un pašreizējo tirgus situāciju, tam būtu jābūt gataviem. “Ir arī labās ziņas – cerams, ka šogad jau janvārī būs daudz lielāka skaidrība par to, ko varam gaidīt nākotnē. Pirmkārt, vakcinācijas process jau ir sācies, un līdz mēneša beigām vakcīnas saņems vēl miljoniem cilvēku. Turpmākajās nedēļās redzēsim, vai slimības izplatība sāk mazināties, kas nozīmētu pārvietošanās ierobežojumu atcelšanu jau tuvākajā nākotnē. Otrkārt, 20. janvārī notiks jaunā ASV prezidenta Džo Baidena inaugurācija, un 5. janvārī ASV demokrāti uzvarēja Senāta vēlēšanās Džordžijas štatā, iegūstot vairākumu Senātā. Tādējādi ASV Demokrāti kontrolēs abas Kongresa palātas un arī Balto namu, kas atraisīs viņiem rokas un ļaus veiksmīgāk īstenot pārmaiņas, ko viņi uzskatīs par vajadzīgām. Līdz mēneša beigām mēs droši vien jau gūsim pirmo priekšstatu par Džo Baidena un ASV Demokrātu rīcības plānu un mērķiem, ko tie vēlas sasniegt šogad un par attiecīgo šo pasākumu iespējamo ietekmi uz finanšu tirgiem. Treškārt, janvāra vidū sāksies finanšu pārskatu publicēšana, un varēsim uzzināt, vai uzņēmumiem, neskatoties uz jauniem pārvietošanās ierobežojumiem un ekonomikas kritumu atsevišķos reģionos, pagājušā gada pēdējā ceturksnī tomēr izdevās uzlabot savus finanšu rezultātus. Visbeidzot, iespējams, saņemsim informāciju, kas ļaus izvērtēt, kā makroekonomiku ietekmējis 900 miljardus ASV dolāru vērtais stimulu kopums un decembra beigās katram ASV iedzīvotājam izsniegtais čeks 600 ASV dolāru vērtībā. Galvenais jautājums ir par to, vai šāds atbalsts grūtībās nonākušajiem iedzīvotājiem ir pietiekams, vai arī makroekonomiskie rādītāji atklās, ka palīdzības apjomam jābūt vēl lielākam, lai nepieļautu atkārtotu ASV ekonomikas recesiju,” teic Vitālijs Siļvestrovs.