Ieguldījumu kultūras attīstīšana ir garš ceļojums, lai gan tas nav nekas neizdarāms. Ko mēs vēl gribētu redzēt Latvijas gadījumā? Domāju, ka tā ir tā pati investoru izglītošana. Tas būtu arī labāks investoru mikss, runājot par vietējā kapitāla tirgus attīstību.
To intervijā Dienas Biznesam saka Nasdaq Eiropas tirgu prezidents Bjorns Sibberns.
Fragments no intervijas
Ko domājat par šā brīža situāciju pasaules finanšu tirgū? Interesanti laiki.
Jāsaka, ka visupirms Nasdaq ir spēcīgs modelis, kā pārvaldīt biržas. Jau daudzus jo daudzus gadus esam redzējuši to, ka arī svārstīgos un neskaidros laikos biržas un tirgi strādā. Covid laikā redzējām to, kā akciju tirgū cenas sarūk vairāk nekā par 30%. Tomēr arī tad tirgi turpināja funkcionēt - investori varēja gan tos pamest, gan nākt iekšā. Jā, akciju cena lidoja zemē, lai gan tirgū saglabājās likviditāte, un investori – arī institucionālie investori - varēja akcijas tirgot bez problēmām. Ar šo es vēlreiz gribu uzvērt, ka tirgi funkcionē arī šādos laikos. Covid laikā arī varējām redzēt, ka dažām kompānijām ir vajadzīgs vairāk kapitāla. Tādēļ pat neskaidros laikos biržā listētiem uzņēmumiem bija iespēja ar tās starpniecību to piesaistīt, lai, piemēram, stiprinātu bilanci, vai to izmantot, lai iegādātos citus uzņēmumus. Jā, ir svārstīgi laiki, un tagad vairs pēc pagājušā gada rekordiem neredzam tik daudz IPO. Tomēr modelis ar biržām un tirgus likviditāti strādā.
Covid šoks finanšu tirgū, lai gan ass, bija arī ļoti īslaicīgs. Tagad gan uz visu ilgstoši gandrīz tikai slikto ziņu fona man pašam galvā sāk dzīvot tāds teju panisks satraukums.
Jā, pie Covid akciju cena strauji samazinājās, lai gan tad jau aptuveni pēc sešiem mēnešiem cenas atradās tur, kur tās bija pirms tam. Protams, šis gads ir izaicinošāks. Daudzu vadošo pasaules akciju indeksu kritums tuvojas 30%. Šis ir bijis vairāk kritums palēninājumā. Arī atgūšanās, iespējams, būs lēnāka. To, vai šī atgūšanās būs nākamgad vai aiznākamgad, mēs nezinām. Tā būs, lai gan tas šoreiz var prasīt laiku. Tomēr arī pie Covid neviens nezināja, ka tas būs tik ātri. Skatoties pagātnē, to tagad ir viegli teikt.
Kas jauns gaidāms no Nasdaq? Kādi ir Nasdaq plāni Baltijai?
Pirmkārt, mēs esam ļoti priecīgi par savu Baltijas biznesu. Mums ir trīs ļoti labi funkcionējošas biržas ar Nasdaq CSD. Domāju, ka esam ļoti labi pozicionējušies Baltijas tirgus attīstībai. Baltija gan vēl var noķert citus. Proti, Zviedrijā finanšu tirgus ir ļoti attīstīts. Tas, iespējams, ir vismodernākais šāds tirgus Eiropā un vislabākais mazajiem investoriem. Mums 2021. gads IPO ziņā Ziemeļvalstu reģionā bija rekordgads ar 175 šādiem IPO. Vairāk nekā 100 no tiem nāca no Stokholmas. Pats esmu dānis, un arī Dānijas tirgum no Zviedrijas ir, ko mācīties. Šāda iespēja ir arī Baltijai, lai gan te jāsaka, ka šis tomēr ir garš ceļojums. Tas nav kaut kas tāds, ko var izdarīt vienā dienā. Tomēr palīdz daži pozitīvi IPO piemēri, kādi jums bija, piemēram, pagājušajā gadā. Enefit Green bija vairāk nekā 60 tūkstoši privāto investoru, kas bija iespaidīgi. Šie ir tie labie piemēri, kas var rādīt, cik labi darbojas tirgus. Domāju, ka tas palīdzēs tirgum te attīstīties.
Vēl mēs Nasdaq cenšamies darboties izglītošanas lauciņā. Mēs vadām tirgu un nedodam padomus investoriem, kur tiem ieguldīt. Mums ir platforma, kur kompānijas var piesaistīt kapitālu un investori – tu un es – var šajos uzņēmumos investēt. Tomēr privāto investoru komūnu cenšamies izglītot par to, kā investēt vērtspapīros. Konkrētas rekomendācijas par konkrētām akcijām nedodam. Tomēr palīdzam ar padomu, piemēram, kā veidot ieguldījumu portfeli vai par ko vispār ir akciju ieguldīšana.
Visu rakstu lasiet 18.oktobra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!