Šodien Saeima lems par jaunu elektrostaciju būvniecību, bet rīt galīgajā lasījumā skatīs Elektroenerģijas tirgus likuma grozījumus.
Abi parlamenta šīs nedēļas darba kārtībā iekļautie jautājumi tieši saistīti ar nepieciešamību Latvijā būvēt jaunas elektrostacijas, lai nodrošinātu valsti ar tai nepieciešamajiem energoresursiem pēc Ignalinas AES slēgšanas 2009. gadā.
Iepriekšējais piemirsts
Opozīcijas deputātu sagatavotais lēmumprojekts, par kuru Saeima diskutēs šodien, paredz uzdot valdībai nekavējoties sākt izstrādāt priekšprojektu jaunai elektrostacijai, kuras darbība balstītos uz cietā kurināmā, proti, ogļu un biomasas izmantošanu, kā arī sākt izstrādāt priekšprojektu Latvijas un Zviedrijas elektrosistēmu starpsavienojumam. Būtībā līdzīgu pasākumu veikšanu paredzēja arī Ekonomikas ministrijas sagatavotais jaunu elektroenerģijas ražošanas bāzes jaudu ieviešanas scenārijs, kuru valdība akceptēja šī gada 11. martā. Taču jau ziņots, ka nedēļu vēlāk valdība, pēc finanšu ministra Ata Slaktera (Tautas partija) ierosinājuma, protokollēmumā veica grozījumus, kas paredz mazāku stingrību cietā kurināmā elektrostacijas projekta virzīšanā, un svītroja uzdevumu elektrostacijas priekšprojekta izstrādē paredzēt tā saistīšanu ar Latvijas - Zviedrijas elektrosistēmu starpsavienojumu. Tieši šī valdības rīcība pamudinājusi opozīcijas deputātus pieprasīt Saeimas ārkārtas sēdes sasaukšanu, lai pieņemtu lēmumprojektu, kas uzdod valdībai nekavējoties sākt darbu pie cietā kurināmā elektrostacijas priekšprojekta izstrādes, Db atzina Jaunā laika Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis. "Valdība jau 2006. gadā nolēma, ka Latvijā ir jābūvē ogļu elektrostacija, taču nezināmu iemeslu dēļ daži smagsvari to ir aizmirsuši," tā viņš. "Protams, arī ogles Latvija importē, taču ogles ir nopērkamas brīvā tirgū un cenu nosaka to ražotāji, kas konkurē savā starpā. Tādējādi tas ir jautājums par energoresursu diversifikāciju Latvijā. Nekas nebūtu iebilstams pret to, ka Latvijā būvē gāzes elektrostaciju, ja vien arī gāzi varētu pirkt brīvā tirgū, nevis tikai no Gazprom," uzsver Dz. Zaķis.Viņaprāt, ja Latvijā tiks uzbūvēta gāzes elektrostacija, ogļu elektrostacijas projektu "varam aizmirst, jo, kurš pirmais ienāks tirgū, tas te paliks." Saskaņā ar Ekonomikas ministrijā tapušo informatīvo ziņojumu par situāciju Latvijas elektroapgādē, pēdējos gados elektroenerģijas piegādes bilancē importa daļa nav samazinājusies zem 30 %. Tiesa, Latvijas siltumelektrostacijas varētu saražot daļu no importētās elektroenerģijas, taču tas būtu iespējams tikai tad, ja stacijas tiktu darbinātas režīmos, kuros to ražošanas izmaksas būtu augstākas. Tādēļ komerciālu apsvērumu dēļ Latvijā ražotā elektroenerģija pagaidām tiek aizstāta ar importu.
Pastāv jaudas deficīts
Tikai 4-6 nedēļas gadā, proti, palu laikā, Latvijā uzstādīto jaudu pieprasījuma un piedāvājuma attiecība ir pozitīva, savukārt pārējā laikā ir jaudas deficīts 200-700 MW apjomā, kas tiek kompensēts, daļu elektroenerģijas importējot. Db jau vairākkārt vēstījis, ka, saskaņā ar prognozēm, 2015. gadā elektroenerģijas jaudu deficīts varētu sasniegt 400-500 MW gadā. Tiesa, ES enerģētikas komisārs Andris Piebalgs nesen publiski paudis viedokli, ka līdzšinējās prognozes par straujo energopatēriņa pieaugumu ir pārspīlētas. Tomēr, saskaņā ar Ekonomikas ministrijas aprēķiniem, lai Latviju nākotnē nodrošinātu ar elektroenerģiju, valstī nepieciešams uzbūvēt jaunas elektrostacijas, kas saražotu vismaz 800 MW, proti, 400 MW gāzes elektrostaciju Rīgā un 400 MW cietā kurināmā elektrostaciju Kurzemē. Tāpat Latvija gatavojas piedalīties jaunas AES būvniecībā Ignalinā, taču, pat saskaņā ar optimistiskākajām prognozēm, šī projekta īstenošana varētu ilgt vismaz desmit gadus.
Divas prognozes
Ekonomikas ministrija izstrādājusi divas elektroenerģijas un jaudas bilanču prognozes. Pirmajā scenārijā ģenerējošo jaudu attīstības prognozē ņemtas vērā elektrostacijas, kuras tiek nodotas ekspluatācijā vai slēgtas saskaņā ar pārvades sistēmas operatora rīcībā esošo informāciju ar augstu ticamības pakāpi. Saskaņā ar šo scenāriju, 2012. gadā Latvijas pašnodrošinājums ar elektroenerģiju sasniegs 78 %. Savukārt saskaņā ar optimistiskās attīstības scenāriju 2012. gadā Latvijas pašnodrošinājums ar elektroenerģiju varētu sasniegt 100 %.