Pirmais pusgads pasaules akciju tirgos ir noslēdzies pozitīvi, piemēram MSCI World indeksam pieaugot par 7% šajā laika periodā, saka Swedbank brokeris Juris Jankovskis.
Tomēr viņš atzīmē, ka pusgada otrā puse nebija tik sekmīga kā gada sākums. «Akciju tirgi praktiski bez atelpas turpināja kāpumu līdz maija otrajai pusei, kad arī lielākā daļa akciju indeksu sasniedza pusgada vai pat savas visu laiku augstākās vērtības, » saka J. Jankovskis. Tomēr pēc tam, kad ASV Federālo Rezervju Sistēmas vadītājs Bens Bernanke deva signālus par iespējamo monetāro stimulēšanas pasākumu ierobežošanu, riska apetīte akciju tirgos ievērojami saruka un bija vērojams akciju cenu kritums.
Eksperts bilst, ka arī otrais pusgads ir iesācies visai nepārliecinoši. Ja skatās atsevišķus reģionus vai valstis, tad pozitīvā nozīmē noteikti var izcelt Japānas akciju tirgu, kur to raksturojošais indekss Nikkei 225 pusgada laikā pieauga par 31%. Japānas akciju tirgus veiksmīgais sniegums ir saistāms ne tikai ar Japānas jaunā premjerministra un centrālās bankas centieniem apturēt divas desmitgades ilgušo deflāciju un stagnāciju, bet arī Japānas uzņēmumu veiksmīgajiem darbības rezultātiem un peļņas kāpumu, uzsver J. Jankovskis.
Vēl pie veiksminiekiem var pieskaitīt ASV akciju tirgu, kur pateicoties tam, ka makroekonomikas dati turpina uzlaboties un tam, ka uzņēmumi joprojām uzrāda peļņas kāpumu, spēja pirmos pusgadu noslēgt ar kāpumu nedaudz virs 10%. Eiropā akciju indeksi uzrādīja atšķirīgu dinamiku - ja Vācija, Francija pirmo pusgadu noslēdza ar pieaugumu, tad daudz sliktāk klājās perifērijas valstu akciju tirgiem kā Itālija, Spānija, Grieķija.
Pie neveiksminiekiem var pieskaitīt arī daudzus jaunattīstības valstu akciju tirgus, kā piemēram Krievija, Brazīlija, kuru akciju tirgus saruka attiecīgi par 16% un 22%, saka eksperts. Tā kā šo valstu ekonomikā un biržās lielu lomu spēlē izejvielu ieguves un pārstrādes sektors, tad krītot izejvielu cenām, tas atstāja negatīvu iespaidu gan uz šo uzņēmumu darbības rādītājiem, gan akciju cenām biržās.
Skatoties uz nozarēm, ASV vislabāko sniegumu uzrādīja veselības aprūpes nozare, finanšu sektors un patēriņa preču ražotāji un pakalpojumu sniedzēji.
«Neskaidrība par nākotni šobrīd ir visai liela un tirgus dalībniekus dara nervozus vairākas lietas, kā piemēram, saspringtā situācija Ēģiptē un tai sekojošais naftas cenas kāpums, politiskā nestabilitāte Portugālē, aktualizējies jautājums par Grieķiju un tās spējām arī turpmāk saņemt tai nepieciešamo finansējumu, potenciālais Ķīnas izaugsmes tempu kritums un monetāro stimulu pakāpeniska samazināšana ASV,» uzsver eksperts. «Kā redzams, iemeslu, kuri var izraisīt akciju cenu kritumu, ir pietiekami daudz, tā kā, domājams, tuvākajā laikā varētu saglabāties visai lielas svārstības akciju tirgos,» viņš prognozē.
Db.lv jau rakstīja, ka ceturtdien Eiropas akciju tirgi tirdzniecības sesijas sākumā piedzīvoja nelielu kāpumu, tirgus dalībniekiem gaidot pēcpusdienā notiekošās centrālo banku sanāksmes.
Eiropas akciju tirgu raksturojošais Stoxx Europe 600 Index pieauga par 0,8%. Lielbritānijas FTSE 100 pieauga par 0,85%, Francijas CAC 40 - par 0,9%, bet Vācijas DAX 30 – par 0,6%.