Gada beigas akciju tirgos var būt ar plusa zīmi, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Septembris pasaules lielākajos akciju tirgos iesācies bez izteiktas cenu virzības tendences. Tirgus dalībnieki mēģina izzīlēt, vai augusta beigu akciju izpārdošana aizsākusi kaut ko nopietnāku vai arī tā bijusi vien korekcija, kas sagatavojusi labus pamatus tālākai cenu izaugsmei.
Eksperti norāda, ka šobrīd lielākā daļa investoru ieņēmuši visai piesardzīgas pozīcijas. «Pasaules akciju tirgos valda pesimisms, kuram ir pakļautas lielas investoru masas. Izplatītākā investoru pozicionēšanās – viss būs slikti. Un viennozīmīgas atbildes uz seno jautājumu: «kurp virzīsies tirgi?» diemžēl nav. Gan akciju tirgi, gan valstu ekonomikas ir kļuvuši vēl vairāk savstarpēji saistīti. Citiem vārdiem runājot, mēs redzam, ka Ķīnas ekonomika un akciju tirgus ietekmē ASV un Eiropas ekonomikas un akciju tirgus. Notikumi izejvielu tirgos kļūst par izmaiņu faktoru attīstības valstu ekonomikās un tirgos un tā tālāk,» pašreizējo situāciju finanšu tirgos raksturo IPAS Finasta Asset Management valdes priekšsēdētājs Andrejs Martinovs. Eksperts gan piebilst, ka tendenču dziļums vai stiprums, kuras ir vērojamas atsevišķos tirgos, tomēr var atšķirties.
Cenas sarukušas
Kopš pagājušā mēneša vidus, piemēram, ASV akciju tirgus Standard & Poor’s 500 indeksa vērtība ir sarukusi par 8%. Pēdējo nedēļu notikumi tādējādi arī šī tirgus indeksa gada sniegumu ieveduši negatīvā teritorijā – S&P 500 vērtība 12 mēnešu skatījumā ir samazinājusies par 4%. Vēl straujāk cenas sarukušas Eiropas lielākajos akciju tirgos, kur Vācijas DAX akciju indekss kopš saviem 10. augustā sasniegtajiem līmeņiem ir zaudējis 13% savas vērtības. Tāpat par 13% šajā periodā sarukusi Francijas CAC 40 akciju indeksu vērtība. Pagaidām gan 12 mēnešu skatījumā DAX indekss vēl var lepoties ar nelielu pieaugumu 3,1% apmērā. Savukārt Francijas akciju cenas gada skatījumā nu vairs augušas tikai par 1,1%.
Jāpiebilst, ka nu jau kādu laiku var runāt par augošiem attīstības valstu ekonomiskajiem izaicinājumiem. Pašlaik aktuāls ir zemu izejvielu cenu laikmets, kas nozīmē mazākus šo valstu ieņēmumus; tāpat daudzām valstīm ir grūtības ar savas vietējās valūtas stabilitāti. Visi sarežģījumi atainojas arī šo valstu akciju cenu līknēs.
Visu rakstu Tirgi var atgūties lasiet 8. septembra laikrakstā Dienas Bizness.