Latvijas ekonomika šogad 2. ceturksnī pieauga vien par 0.1 %, salīdzinot ar šo laika periodu pērn. 3. ceturksnī tā saruks par vismaz 1 %. Tādējādi tā ies Igaunijas pēdās. Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) 1. pusgadā, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, audzis par 1.6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Straujš patēriņa kritums ietekmējis mazumtirdzniecību, kurai pēc divciparu pieauguma paredz tempu kritumu. Latvijas galveno tirdzniecības partneru ekonomiskā attīstība uzrāda palēnināšanos. "Nelabvēlīgā situācija Eiropas ekonomikā un aktivitātes samazinājums NVS atstājuši negatīvu ietekmi uz Latvijā ražotajām un eksportētajām precēm," tā Latvijas Krābankas analītiķe Olga Ertuganova. Visi eksperti ir vienisprātis, ka ekonomika 3. ceturksnī piedzīvos kritumu, kas var būt līdzīgs vai vēl lielāks nekā Igaunijā jau 2. ceturksnī piedzīvotais kritums par 1.1 %, salīdzinot ar pērnā gada attiecīgo periodu. Līdzīgi kā Latvijā, arī Igaunijā IKP kritumu galvenokārt ietekmēja vājais iekšzemes pieprasījums, kā arī preču un pakalpojumu eksporta kritums. Igaunijā mazais iekšzemes pieprasījums izraisīja arī ražošanas pievienotās vērtības samazināšanos, jo īpaši kokmateriālu, mēbeļu, arī pārtikas ražošanā. Vienlaikus pievienoto vērtību palielināja, piem., metālapstrādes, elektronisko ierīču ražošanas nozares. "Visa panika, ja tāda bija, jau ir pagātnē. Cilvēki apzinās, ka lietas, visdrīzāk, kļūs vēl sliktākas, ja neskaita to, ka dažas industrijas un kompānijas ir nepatikšanās. Tomēr nekas ļoti briesmīgs vēl nav noticis. Kompānijas sākušas veikt izmaiņas savā darbā, piem., samazināt izmaksas. Daži uzņēmumi meklē eksporta iespējas un daudzas mazās kompānijas sākušas investēt. Mēs negaidām uzlabojumus iekšzemes patēriņā. Ceram, ka imports kritīsies, bet eksports kāps," runājot par situāciju Igaunijā, atzina Hasabank Markets vecākā makroekonomiste Mari Lauri (Maris Lauri).
Nepārsteigs –5 %
"Šobrīd neredzam strauja eksporta pieauguma iespējas, tas droši vien būs, bet neliels un nespēs pilnībā kompensēt patēriņa krituma iespaidu. Vēl nav skaidrs arī, kāda būs mijiedarbība starp Baltijas valstīm," tā Hansabankas eksperts Pēteris Strautiņš. Viņš nebūtu pārsteigts, ja zemākajā punktā IKP gads pret gadu atsevišķos ceturkšņos saruktu par 5 %. SEB Bankas eksperts Andris Vilks secinājis, ka Latvija attīstībā jau iet tikpat kā roku rokā ar Igauniju, Lietuvai paliekot savrupus no abiem. "Gan Latvijai, gan Igaunijai 3.cet. būs recesija. 4.cet. scenārijs varētu būt mazliet atšķirīgs, jo pērn Igaunijā šajā laikā jau sākās virzība lejup, kamēr Latvijā bija vēl spēcīga izaugsme," tā viņš.
Iegriež rūpniecība
Igaunijā ir plašāks izaugsmes kritums nekā Latvijā, aptverot vairāk nozaru, negaidīti lielus mīnusus rāda izslavētā igauņu rūpniecība, kura ilgstoši tika slavēta kā piemērs straujai modernizācijai un orientācijai uz produktiem ar lielāku pievienoto vērtību, stāsta A.Vilks. Lietuvā tā arī neiestājās patēriņa bums un pārlieks optimisms kā Latvijā un Igaunijā. "Arī lielie rūpniecības uzņēmumi turas un spēj attīstīties. Liels pluss ir Mažeiķu naftas rūpnīca. Ar atklātiem un slēptiem dotāciju mehānismiem stutētā ekonomika, lielāks tirgus un izteiktāka konkurence noturēs optimālu ekonomikas pieaugumu," lēš A.Vilks. Tomēr viņš min divus riska faktors: Ignalinas AES slēgšana un patēriņa kritums Latvijā un Igaunijā draud ar kritumu Lietuvas apstrādes rūpniecībā.
Darbosies līdzīgi
"Latvija un Igaunija sper un spers līdzīgus soļus, kā piebremzēt lejupslīdi un gūt pieaugumu. Tie ir gan taupīgs valsts budžets, algu iesaldēšana valsts sektorā, minimāla, ar produktivitāti saistīta darba samaksas izaugsme privātajā sektorā, dažādi uzņēmējdarbības veicināšanas stimuli, valsts pasūtījumi, ES fondu straujāka apguve," tā A. Vilks. P. Strautiņš minēja divas prioritātes: eksporta palielināšana un efektivitātes, pirmkārt energoefektivitātes palielināšana. "Vismaz vienu no šīm lietām spēj katrs uzņēmums," viņš ironozē.
Jautāts, kā un cik bremzēt IKP kritumu, P. Strautiņš atzina: būtu jau jauki izvilkt lapu no mācību grāmatas un teikt, ka cikliskas lejupslīdes laikā jāstimulē ekonomika. "Nekustamo īpašumu buma laikā ekonomikas attīstības līkne uzšāvās tik augstu, ka šobrīd grūti saprast, kas ir ilgtspējīgs IKP līmenis pie pašreizējā darba ražīguma līmeņa un eksporta apjoma. Tāpēc dziļas un sāpīgas recesijas pieļaušana vairs nešķiet mazākais ļaunums, daudz sliktāk būtu, ja mēs censtos uzturēt nenopelnītu dzīves līmeni, zaudējot vienu no pēdējiem trumpjiem - zemu valsts parādu, kā arī cenšoties uzturēt algu līmeni, ko neesam pelnījuši. Neatliek nekas cits, kā pieļaut reālo ienākumu krišanos - samierināties ar iesaldētām algām brīdī, kad cenas vēl apmēram gadu turpinās augt ievērojami. Tā mēs zaudēsim tikai nelielu daļu desmitgadē sasniegtā reālo ienākumu, toties radīsim pamatu nākotnes augšupejai. P. Strautiņš domā, ka budžeta deficīts nākamgad ir neizbēgams. "Vienīgā joma, kam jātērē pēc iespējas daudz, ir eksporta atbalsta pasākumi ar skaidri saskatāmu atdevi," tā viņš. Eiropas Komisijas finanšu tirgus sektora vadītāja Tatjana Verje uzsvēra, ka ir ļoti bīstami balstīt budžeta lēmumu 2009. gadam uz optimistisko prognozi ar IKP pieaugumu ap 2 %. "Pat Latvijas Banka prognozē pieaugumu 1-1.5 % robežās, bet daudzas bankas prognozē vēl mazāk. Valdībai ir svarīgi pielietot konservatīvas prognozes 2009. gada budžeta sastādīšanā. Ja tas netiks izdarīts, pastāv liels risks, ka deficīts var izaugt no 2-3 % līdz 10 %," tā T. Verje.