Īstermiņā stagflācija dažās pasaules ekonomikās ir ļoti reāls scenārijs, piemēram, Lielbritānijā, uzskata Latvijas Krājbankas galvenā analītiķe Olga Ertuganova.
Šonedēļ Apvienoto Karalisti pārsteiguši nepatīkami inflācijas rādītāji. Tie atklājuši, ka patēriņa cenu līmenis Lielbritānijā septembrī, salīdzinot ar attiecīgo periodu vēl pirms gada, palielinājies par 5,2%. Jāteic, ka Anglijas ekonomika pie augstas inflācijas pieradusi nav, un līdzīgā apmērā patēriņu cenu pieauguma indeksi pēdējo padsmit gadu laikā ir bijuši vien pirms 2008. gadā aizsākās globālā finanšu krīze. Šādai ekonomikai augsta inflācija ir bīstama, jo kropļo gan normālus ekonomiskos nosacījumus, gan uzņēmēju un patērētāju uzvedību.
Šobrīd straujais inflācijas kāpums ir arguments kritiķiem, lai kristu krāgā Anglijas centrālās bankas vadītājam par neīstā laikā uzsākto kvantitatīvās mīkstināšanas programmu. Katrā ziņā situācija ir sarežģīta, jo Anglijas ekonomika faktiski stagnē, un šā gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar gadu iepriekš, auga vien par 0,6%, savukārt pret ceturksni vien par 0,1% (jautājums, vai gaida stagflācija?).
«Lasot ziņas medijos un iepazīstoties ar ārvalstu vadošo banku pētījumiem, ir acīm redzams, ka Grieķija un Eirozonas fiskālā krīze, kā arī globālās recesijas riski pašlaik ir temats numur viens. Uz šī fona nedaudz nomaļus palicis jautājums: kas notiks ar inflāciju? Vai tā mazināsies globālās ekonomikas palēnināšanās ietekmē vai ir iespējams smags stagflācijas periods? Šim jautājumam noteikti jābūt neatņemamai sastāvdaļai diskusijā par globālās ekonomikas (ne)ieslīdēšanu jaunā recesijā,» esošo situāciju apraksta O. Ertuganova.
Krājbankas eksperte atgādina, ka mērena inflācija vēl joprojām ir galvenais vai viens no galvenajiem orientieriem vadošajām centrālajām bankām: kamēr inflācija saglabājas augsta vai – jo vairāk – ja tās spiediens pieaug, centrālā banka ir ierobežota savos atbalsta mehānismos. Tai jāmeklē balanss starp, no vienas puses, finanšu sektora atbalstu un bezdarba samazinājumu, un, no otras puses, inflācijas ierobežošanu. Citādi ekonomikā draud izveidoties vēl lielāks līdzsvara zudums, no kura dažādajām kombinācijām stagflācija ir viena no smagākajām iespējamībām, tā analītiķe.
«No tā, kāda ekonomikas palēnināšanās vai lejupslīdes gadījumā būs inflācija vai pat tikai inflācijas gaidas ir atkarīgs arī dažādu finanšu instrumentu potenciālais ienesīgums: tas varētu samazināties vai pat kļūt negatīvs vien augsta inflācijas spiediena ietekmē (pārējiem ekonomikas lielumiem paliekot relatīvi nemainīgiem). Kā pēdējo, bet ne mazāk svarīgo argumentu, kāpēc inflācijas attīstība ir tik svarīga, jāmin fakts, ka inflācija bieži vien ir viens no nedaudzajiem ekonomikas rādītajiem, kura dinamika patiešām uztrauc ikvienu iedzīvotāju, ietekmē viņa patēriņa psiholoģiju un, beigu beigās, visu ekonomiku. Ja mēs paskatāmies uz inflācijas rādītājiem tādās ekonomikās kā ASV, Eirozona, Lielbritānija, tad tie izskatās visai augsti: Eirozonā – 3%, Lielbritānija – 5,2%, ASV – 3,9%. Vadošo centrālo banku eksperti vairāk orientējas uz t.s. pamatinflāciju (izslēdzot pārtikas un energoresursu ietekmi), kura saglabājas normas robežās. Turklāt, pat analizējot kopējos inflācijas rādītājus, viņi secina, ka inflācija pašlaik ir tranzītstāvoklī: tā ir pieaugusi īslaicīgo faktoru dēļ un drīzumā - līdz ar energoresursu un lauksaimniecības produktu cenu stabilizāciju vai pat samazinājumu - arī inflācija norims. Neapšaubāmi, šāds viedoklis izskatās ļoti loģisks un pamatots - turpinoties attīstības tempu samazinājumam pasaules ekonomikā, inflācijai noteikti jāsamazinās,» tā O. Ertuganova.
Tomēr eksperte atgādina, ka mēs nedrīkstam arī aizmirst, ka dažas svarīgas centrālās bankas jau iepludinājušas finanšu sektorā milzīgu resursu apjomu un turpina to darīt arī tagad, ka vairākām korporācijām ir uzkrāts rekordliels brīvu resursu daudzums, ka agri vai vēlu šī naudas masa kaut kur virzīsies. Un šeit jāatceras, ka tie paši energoresursi un lauksaimniecības preces vairs nav tikai izejvielas, bet zināmā mērā arī finanšu instrumenti. Tādējādi, ja ir brīvi resursi un ja tie būs novirzīti izejvielās, mēs nevaram izslēgt izejvielu cenu kāpumu, it īpaši pie nosacījuma, ka pasaules ekonomika attīstīsies ar diviem ātrumiem .
«Protams, lai prognozētu notikumu attīstību ilgtermiņā, jāsaprot, kā izvērsīsies situācija eirozonā tuvākajā laikā. Tomēr īstermiņā stagflācija dažās pasaules ekonomikās ir ļoti reāls scenārijs, piemēram, Lielbritānijā: jo, no vienas puses, Anglijas Bankas realizētā ekspansīvā monetārā politika nespēj būtiski uzlabot bezdarba rādītājus un stimulēt ekonomikas attīstības tempus, no otras - naudas drukāšanas politika izraisa būtisku spiedienu uz inflāciju,» skaidro O. Ertuganova.