http://www.db.lv/images/article/2009/01/12/11382f8a-4e45-46d3-ae53-6d7b803b50df.jpg
Inflācija Latvijā decembrī turpināja pazemināties
Inflācija Latvijā decembrī turpināja pazemināties, gada inflācijai samazinoties līdz 10.5%, un tas bija jau otrais mēnesis pēc kārtas, kad, salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi, piedzīvojām deflāciju. Kā jau prognozēts, galvenie inflācijas pazemināšanās avoti decembrī bija degvielas cenu kritums vidēji par 8.8%, kā arī apģērbu un apavu cenu samazināšanās sezonas atlaižu ietekmē. Vēl tālāku inflācijas pazemināšanos ierobežoja siltumenerģijas cenu pieaugums un atsevišķu pārtikas preču sadārdzināšanās.
Janvārī inflācijas kritums, kas vērojams jau kopš pagājušā gada vidus, uz brīdi var apstāties, kad pievienotās vērtības nodokļa standartlikmes paaugstināšana vien dod pamatu vispārējam cenu pieaugumam par 2.5%. Šāda inflācija gan ir mazāka par 2.8% cenu kāpumu, kāds tika piedzīvots pagājušā gada janvārī, tomēr jāņem vērā arī pazeminātās pievienotā nodokļa likmes pacelšanas ietekme.
Šobrīd jau ir iezīmējušās arī ar PVN celšanu vien nesaistītas cenu kāpuma jomas, piemēram, kabeļtelevīzijas pakalpojumu un pasažieru autopārvadājumu sadārdzināšanās pat par 30 un vairāk procentiem. Ja kabeļtelevīzijas cenu kāpumu virs PVN likmes paaugstinājuma ietekmes vēl kādā mērā varētu saistīt ar pieaugušajām izmaksām pagājušā gada laikā, tad pasažieru autopārvadājumu cenu kāpums starppilsētu maršrutos situācijā, kad dīzeļdegvielas cenas kopš pērnā gada vidus ir kritušās vairāk nekā par 30%, šķiet pavisam mistisks un liek domāt par sistēmas problēmām šajā valsts regulētajā jomā.
Tajā pat laikā līdzās dažādajiem jauna cenu kāpuma avotiem pastāv arī krītošā pieprasījuma spēcīgā ietekme, kas daudzos gadījumos var likt tirgotājiem atturēties no cenu paaugstināšanas, un kopumā inflācijas samazināšanās tendence šogad saglabāsies nemainīga. Neskatoties uz akcīzes nodokļa paaugstināšanu no februāra, jau martā, ja ne tajā pašā februārī, gada inflācija var noslīdēt līdz viencipara skaitlim, savas Latvijas galvenās ekonomikas problēmas pozīcijas atdodot strauji augošajam bezdarbam.
Ieva Vēja
DnB NORD Bankas
Ekonomisko pētījumu grupas speciāliste
Patēriņa cenu samazinājums par 0.5% bija gaidāms
Patēriņa cenu samazinājums par 0.5% bija gaidāms, jo to pamatā noteica degvielas cenu samazinājums, kā arī sezonas apģērbu un apavu izpārdošana. Šogad patēriņa cenas mēneša laikā būtiski (t.i. ap 2%) varētu celties tikai janvārī un februārī, kad stājas spēkā jaunās PVN un akcīzes nodokļa likmes, toties pēc tam krītoša iekšzemes pieprasījuma dēļ cenas visticamāk kritīsies, un ir ļoti liela varbūtība ieraudzīt gada deflāciju jau gada vidū. Tam ir vairāki priekšnoteikumi – algu fonda samazinājums kā valsts, tā privātajā sektorā. Tas nozīmēs ne tikai tēriņu kritumu, bet arī to, ka uzņēmējiem mazināsies izmaksas, kas līdz šim bija nozīmīgs iemesls cenu kāpumam. Samazināsies arī importēto preču cena – ne tikai pasaules pieprasījuma samazinājuma dēļ, bet arī tādēļ, ka dažiem tirdzniecības partneriem samazinās valūtas vērtība.
Dainis Stikuts,
Swedbank
Vecākais ekonomists
Inflācijas spiediens Latvijā pēdējā laikā ir būtiski mazinājies
Inflācijas spiediens Latvijā pēdējā laikā ir būtiski mazinājies, un 2009. gada laikā pārsvarā būs novērojama deflācija, proti, cenu samazinājums salīdzinājumā ar iepriekšējā mēneša vidējo līmeni. Patēriņa kritums kopā ar Ziemassvētku atlaidēm veicinājis deflāciju arī decembrī. Kopumā 2008. gada laikā cenas ir kāpušas par 10.5%.
Neapšaubāmi, inflācijas rādītāju ziņā 2008. gads ir bijis unikāls. Maijā inflācija sasniedza 17.9% (salīdzinot ar iepriekšējā gada maiju), kas bija lielākais rādītājs kopš 1996. gada. Tomēr jau gada beigās inflācija būtiski samazinājās, par ko liecināja Latvijas ekonomikai neraksturīgā deflācija gan novembrī, gan decembrī (salīdzinot ar iepriekšējā mēneša cenu līmeni).
Diemžēl, lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju deflāciju neizjūt, jo divas grupas, kas veido izdevumu lielāko īpatsvaru (proti - ar mājokli saistītās izmaksas un pārtikas cenas), turpina uzrādīt pieaugumu. Kamēr ekonomiskās situācijas pasliktināšanās jau tā būtiski ietekmēja cilvēku labklājību, gada laikā strauji pieauga arī komunālie tarifi – vidēji par 20-60%. Par vairāk nekā 10% sadārdzinājās arī pārtika. Straujāko cenu kāpumu pieredzēja tabakas un alkohola izstrādājumi (sakarā ar akcīzes nodokļa pieaugumu).
Interesanta situācija bija vērojama pasaules naftas tirgū: ja jūlijā naftas kotējumi sasniedza rekordaugstos 150 ASV dolārus par barelu, tad 2008. gada beigās tie bija tikai 40 ASV dolāri. Nav pārsteigums, ka, par spīti būtiskajam pieaugumam gada pirmajā pusē, kopumā degvielas cenas 2008. gada beigās ir bijušas vidēji par 15% mazākas nekā gadu iepriekš.
Runājot par šī gada inflācijas dinamiku, ir skaidrs, kas PVN likmju kāpums janvārī un akcīzes nodokļa likmju pieaugums februārī uz laiku ierobežos cenu kritumu, kurš ir novērojams pēdējo divu mēnešu laikā. Tomēr tuvākajos mēnešos noteikti sagaidīsim viencipara gada inflāciju. Gada beigās gada inflācijas rādītājs varētu būt ļoti zems – zem 3-5%. Tomēr skarbi apzināties, ka šis pozitīvais fakts ir saistīts ar smago ekonomisko situāciju valstī un būtisku patēriņa kritumu.
Diemžēl pašlaik, nezinot Latvijas vadības plānus attiecībā uz uzņēmējdarbības atbalstu un ņemot vērā paziņojumus par, iespējams, vēl vienu PVN likmju kāpumu, grūti prognozēt inflācijas līmeni šī gada beigām. No vienas puses, nepietiekams uzņēmēju un eksportētāju atbalsts ar iegūtā starptautiskā finansējuma daļas palīdzību varētu izraisīt neprognozēti strauju ekonomisko lejupslīdi, kas, savukārt, pastiprinās deflācijas tendences. No otras puses, PVN likmju kāpums neļauj uzņēmējiem efektīvi pārskatīt cenu politiku. Vēl vairāk - diemžēl, paziņojums par PVN likmju kāpumu janvārī izraisījis būtisku cenu pieaugumu atsevišķām precēm un pakalpojumiem, jo uzņēmēji cer tādā veidā kompensēt zaudējumus.
Olga Ertuganova
Latvijas Krājbanka
Galvenā analītiķe
Inflācija 2008. gada decembrī turpināja samazināties.
Patlaban inflācijas rādītājs ir viens no retajiem ekonomikas indikatoriem, kura samazināšanās ir pozitīva iezīme.
2008. gada decembrī salīdzinot ar pērnā gada decembri patēriņa cenas pieauga par 10.5%. Precēm cenas cēlās par 9.5%, bet pakalpojumiem par 13.3%. Lielākās cenu pārmaiņas nodrošināja alkohola un tabakas (+27.5%) cenas, maksas par mājokli (+31.6%) un izglītību (+22.7%) pieaugums. Cenu samazinājums decembrī bija pateicoties sakaru (-3.5%), apģērbu un apavu (-2.4%) un transporta (-1.7%) cenu samazinājumam.
Savukārt mēneša laikā Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām bija cenu kritumam degvielai (-8.8%), apģērbam (-3.1%) un apaviem (-4.9%). Lielākais cenu pieaugums mēneša laikā bija siltumenerģijai. 2008. gada vidējais patēriņa cenu līmenis ir pieaudzis par 15.4%.
Arī šogad paredzama inflācijas turpmāka samazināšanās. Pirmajos mēnešos noteiktu ietekmi uz inflāciju atstās nodokļu paaugstinājums. Tas nozīmē, ka inflācijas lejupslīde piebremzēsies. Sagaidāms krass pretnostatījums, kas izpaudīsies kā cenu palielinājums no vienas puses un pirktspējas kritums no otras. Izskan dažāda informācija. Vieni meklē veidus kā absorbēt pieaugošās izmaksas, citi ir spiesti to darīt. Taču jāņem vērā, ka lielai daļai nebūs šādu iespēju. Tāpat ir manāma tieksme cenas noapaļot par lielāku summu kāds ir nodokļa palielinājums. Tādēļ gada sākumā inflācija noturēsies augsta, atsevišķās nozarēs sagaidāms pieaugums. Taču būtisks un ilgstošs inflācijas kāpums nav sagaidāms. Krītošās izejvielu cenas, krasā konkurence, pirktspējas tālāka mazināšanās turpinās spiest inflāciju uz leju. Prognozējam, ka šogad gada vidējā inflācija sasniegs 5.0-6.0%.
Kopumā visās trijās Baltijas valstīs cenu veicinošie faktori ir līdzīgi. Būtiskākais izmaksu faktors Baltijas iedzīvotājiem ir maksas par mājokli, alkohola un tabakas cenu pieaugums. Lielākā ietekme uz cenu līmeņu samazinājumam veido naftas produktu cenu kritums. Krītas apavu un apģērbu cenas.
Lai arī inflācija samazinās, Latvijā joprojām saglabājas augstākā inflācija Baltijā. Viens no galvenajiem iemesliem ir laicīgas un nepārdomātas rīcības trūkuma sekas nereaģējot uz ekonomikas pārkaršanu, veicot ierobežojošu fiskālo politiku. Inflācijas rādītāji ir daļēja atbilde uz pašreizējām sekām un situāciju Baltijas valstu ekonomikās. Igaunija, kas ekonomikas cikla attīstībā ir Baltijas līdere, labajos laikos veica prātīgāku fiskālo politiku, mazāk ļaujot ekonomikai uzkarst. Rezultātā Igaunija ir salīdzinoši labākā pozīcijā par Latviju - mazāka inflācija, uzkrāti līdzekļi nebaltām dienām savas ekonomikas sildīšanai un miljoni Latvijas ekonomikas glābšanai. Igaunijā 2008. gada decembrī inflācija noslīdēja no 8% novembrī līdz 7%. Gada vidējā inflācija 2008. gadā sasniedza 10.4%. Lielākie cenu pieauguma virzītāji bija alkohols un tabaka kā arī maksa par mājokli. Savukārt lielākā ietekme uz cenu pazeminājumu bija cenu samazinājums transporta un komunikāciju nozarēs. Mēneša laikā lielākā ietekme bija benzīna cenas pazeminājumam.
Lietuvā gada inflācija decembrī bija 8.5%, kas par 0.4% pārsniedz pērnā gada inflāciju. gada vidējā inflācija 2008. gadā bija 10.9%. Decembrī lielākās cenu virzītāji augšup bija maksa par mājokli, viesnīcu un restorānu pakalpojumu, alkohola un tabakas cenu pieaugums. Savukārt apģērbu, apavu un transporta pakalpojumi piedzīvoja cenu samazinājumu. Lietuva izvairījās no tik liela ekonomikas uzkaršanas, kā tas notika Latvijā. To nodrošināja vairāki faktori. Lietuva ekonomikas attīstības ciklā seko abiem kaimiņiem. Nekustamā īpašuma tirgū nepaspēja izveidoties tik liels cenu burbulis, daudzu nodokļu palielināšana tika atlikta. Liela loma bija Ignalinas faktoram. Tieši nodokļu palielināšanas degvielai, tabakai, alkoholam, Ignalinas slēgšana būs turpmākie inflācijas pieaugumam Lietuvā. Lai glābtu valsts budžetu, gaidāmi arī citu nodokļu celšana. Tas neļaus būtiski samazināt inflāciju un sagaidāms, ka turpmākajos gados Lietuvā inflācija būs augstākā Baltijā.
Dainis Gašpuitis
SEB bankas
Makroekonomikas eksperts