Kaut arī nav nekāda pamata runāt par noturīgas straujas inflācijas atgriešanos Latvijā, nākamajos mēnešos mūs gaida daži nepatīkami notikumi, kas atspoguļosies preču un pakalpojumu cenu kāpumā, paredz Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes galvenā analītiķe Olga Ertuganova.
Patēriņu cenu izmaiņās patlaban atspoguļojas apstākļi, kurus zinājām jau iepriekš — pasaules tirgū ir kāpušas enerģijas un pārtikas cenas, turpretim Latvijas tirgū turpinās deflācijas spiediens, kuru nosaka joprojām augstais bezdarbs, skaidro DnB NORD Bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš. Nav sagaidāms, ka tuvākajos mēnešos kaut kas šajā ziņā varētu būtiski mainīties. Tieši šobrīd izpaužas arī sezonālā ietekme uz dārzeņu un augļu cenām.
Tā visa rezultātā cenu kāpumu mēneša griezumā atkal vairāk nekā par 100% noteicis pārtikas cenu kāpums, tāpat kā oktobrī. Citiem vārdiem, visas pārējās preces un pakalpojumi kopumā kļūst lētāki. Taču arī starp tiem ir būtiskas atšķirības, ir vērojama būtiska degvielas sadārdzināšanās, savukārt lielākā daļa pakalpojumu kļūst arvien lētāki.
Lielu loma uz kopēju patēriņa cenu kāpumu atstās gaidāmie nodokļu (PVN, akcīze) pieaugumi, paredz SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis. Tomēr ir vēl jautājums par to, kā un cik tas galarezultātā atspoguļosies preču un pakalpojumu cenās. Daudzos segmentos ir sagaidāms, ka nodokļu pieaugumu būs spiesti absorbēt uzņēmēji, cik nevar izslēgt, ka būs tādi, kas izmantos iespēju cenas noapaļot uz augšu. Kopumā nodokļu ietekmi vēl ir pāragri rēķināt, jo budžetu nav apstiprinājusi Saeima, kā arī pret to nopietni iebilst aizdevēji. Ja valdība nespēs vienoties ar aizdevējiem, nevar izslēgt arī augstākus patēriņa nodokļus un attiecīgi arī lielāku inflāciju.
Jāpiezīmē, ka kopumā nav gaidāms straujš patēriņa cenu lēciens, tomēr tai ir iespējas apsteigt pašreizējās prognozes, uzskata D. Gašpuitis.
«Vēlreiz jāpiemin joprojām vājais patēriņš. Kaut arī Latvijas ekonomika turpinās atveseļoties arī nākamajā gadā, vēl ir pāragri runāt par cenu kāpumu uz ekonomikas aktivizēšanās rēķina. Pozitīvi, ka daļa Latvijas iedzīvotāju sākusi tērēt naudu un uzkrājumus, par ko liecina mazumtirdzniecības statistikas rādītāji. Tomēr, ņemot vērā to, cik daudz Latvijas iedzīvotāju dzīvo ļoti saspringtā finanšu situācijā, diez vai uzņēmēji masveidā varēs atļauties palielināt uzcenojumus,» uzskata O. Ertuganova.
Tādējādi nepietiekams iekšzemes pieprasījums ir un paliek inflāciju ierobežojošs faktors. Kopumā 2011. gadā inflācija, atkarībā no dinamikas izejvielu tirgos, varētu sasniegt 2-3%, norāda eksperte.
Pārtikas produktu cenas arī turpmāk varētu turēties salīdzinoši augstā līmenī ierobežotā krājumu apjoma dēļ, ko iespaido sliktā graudaugu un dārzeņu raža, taču pie normāliem apstākļiem līdz ar nākamo ražas sezonu cenas var būtiski samazināties, uzskata Finanšu ministrija Savukārt naftas produktu tirgū cenu gaidas uzturas augstā līmenī un analītiķi pauž viedokli, ka cenas varētu uzkāpt līdz pat 100 USD par barelu naftas, tādēļ ir gaidāms degvielas cenu kāpums arī Latvijā.
Prognozējams, ka patēriņa cenas šogad kritīs par 1,1-1,2% (vidēji gadā), paredz Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna. Savukārt plānotās nodokļu izmaiņas 2011.gadā palielinās patēriņa cenu inflāciju, tāpēc līdzšinējo prognozi (1,5% vidēji gadā) eksperti noteikti pārskatīs uz augšu. PVN likmju pacelšana varētu palielināt 2011.gada vidējo inflāciju par aptuveni vienu procentpunktu.
Gaidāms, ka tuvākajos mēnešos cenu kāpums turpināsies, bet gada vidū inflācija atkal samazināsies, paredz Latvijas Bankas pārstāvji. Iekšzemes pieprasījums turpina uzrādīt ļoti nevienmērīgu atkopšanos un bezdarba līmenis turpina būt nozīmīgs, tādēļ ārējo faktoru noteiktais inflācijas pieaugums būs īslaicīgs, un inflācija kritīsies līdz ar ārējo faktoru spiediena mazināšanos uz izmaksu pieaugumu.
Var prognozēt, ka nozīmīgā nenoteiktība par ASV un eiro zonas attīstību ierobežos pasaules cenu kāpumu. Tomēr papildus cenu pieaugumu veidotu gaidāmais PVN likmju kāpums, kas nākamajā gadā paaugstinās patēriņa cenu inflāciju. Tā kopējā ietekme varētu sasniegt 1 procentpunktu, plānotajam PVN likmes kāpumam elektroenerģijai veidojot aptuveni trešo daļu no kopējās ietekmes.