Lai gan par tranzītkompānijas Ventspils nafta līdzīpašnieku nesen kļuvusī kompānija Vitol jau ir paudusi bažas premjeram A. Kalvītim par investīciju drošību Latvijā, tās nav traucējušas palielināt savu īpatsvaru minētajā koncernā no 34,75 līdz 43,06 %.
Tādējādi faktiski notiek mēģinājums panākt līdzvērtīgu situāciju ar lielāko VN akcionāru Latvijas Naftas tranzīts (LNT), kam pašreizējā brīdī pieder 42 % slēgtā un 6,89 % - publiskā piedāvājuma akciju.
Var tkai mēģināt modelēt, kādi scenāriji varētu būt gaidāmi nākotnē. Nav noslēpums, ka VN pēdējās desmitgades laikā ir nodarbojusies ne tikai ar naftas tranzīta biznesu - tai pieder arī kuģniecības kompānija, izdevniecība, nekustamie īpašumi - virkne dažādu biznesu, kas Vitol interesē stipri maz - tās vadība ir skaidri norādījusi, ka nopirka VN akcijas tikai tāpēc, lai iegūtu termināli.
Tādējādi tagad jautājums ir par to, ko Vitol centīsies darīt tālāk. Iespējams, ka tā mēģinās piepildīt savulaik vairāku finanšu ekspertu izteiktās prognozes, ka VN kā koncerns drīzumā piedzīvos savu galu. Var notikt mēģinājumi pārliecināt LNT pārdot Latvijas kuģniecību, Preses namu u.c. Taču šajā gadījumā jāatceras vēl kāds interesants faktors. Vēl pirms piepirka minētās VN akcijas, Vitol pamanījās līdz 49 % palielināt savu ietekmi VN meitas uzņēmumā Ventspils naftas termināls (VNT). Tātad tajā VN piederošā uzņēmumā, kurā ietilpst tieši Vitol interesējošie naftas termināļi. Tādējādi nav izslēgts, ka Vitol centīsies panākt ļoti būtisku varas pārdali Ventspils biznesā - iegūt 100 % VNT akciju apmaiņā pret sev piederošajām VN akcijām.
Taču nedrīkst aizmirst, ka Ventspils tranzītbiznesa sakarā allaž ir piesauktas arī mūsu lielās kaimiņvalsts Krievijas intereses, un šobrīd jau izkan pieņēmumi, ka tai nebūt nav tīkamas Vitol aktivitātes Latvijā. Šeit turklāt jāatceras laiku pa laikam pieļautā versija, ka daļa LNT lielākā akcionāra a/s Ventbunkers īpašnieku neatteiktos par labu cenu savu īpašumu pārdot.
Ir skaidrs, ka Ventspils tranzītbiznesā tuvākajā laikā ir gaidāms ne viens vien pavērsiens un, iespējams, ietekmes svaru kausu pārsvēršanās. Jautājums tikai - kam par labu - līdzšinējiem noteicējiem, Krievijas naftas gigantiem, jaunpienācējam Vitol vai arī vēl kādam spēlētājam, par kuru šobrīd pat nenojaušam.