Ventspils naftas koncerna akcionārs Vitol Group tranzītkara dēļ ir satraucies par savu investīciju drošību Latvijā.
Galvenais iemesls, par ko esot nobažījusies Vitol Group vadība, ir t.s. Ventspils tranzītkarš un notiekošā cīņa par varu Ventspils tranzīta uzņēmumos, apstiprina premjers Aigars Kalvītis. Neoficiāli tiek norādīts, ka Vitol Group baidās, ka viņi tiks izstumti no Ventspils naftas (VN) biznesa, tāpēc kompānija labprāt iegādātos papildus VN akcijas. To gan iepriekš intervijā Db noliedza Vitol Group prezidents Jens R. Teilors (Ian R. Taylor), kurš norādīja, ka "šobrīd papildus VN akciju iegāde nav mūsu galvenais uzdevums". Vakar pēc tikšanās ar premjeru neviens no Vitol Group pārstāvjiem ar presi runāt nevēlējās.
Iepriekš starptautiskās gāzes un naftas kompānijas Vitol Group pārstāvji bija iecerējuši tikties ar premjeru Aigaru Kalvīti jau pirms Lieldienām, tomēr toreiz šī tikšanās tika atcelta pēc premjera vizītes Maskavā. Jau toreiz Vitol pārstāvji esot vēlējušies pārrunāt kompānijas perspektīvas Latvijā. Atceltā tikšanās tranzītbiznesa kuluāros izraisīja runas par to, ka pēc vizītes Maskavā premjers esot saņēmis signālus no lielām Krievijas naftas kompānijm par to ieinteresētību VN koncerna biznesā, un šajos plānos Vitol esot lieks. Pēc vizītes Maskavā premjers paziņoja, ka, iespējams, caur Latviju tiks atjaunota naftas tranzīta plūsma pa cauruļvadu.
Premjers, tiekoties ar Vitol Group pārstāvjiem, esot apliecinājis, ka Latvijā jebkura investora investīcijas esot drošībā, tomēr valsts tieši vairs nevarot ietekmēt norises Ventspils tranzītbiznesā, jo visas valstij piederošās VN akcijas ir pārdotas.
Db jau ziņoja, ka VN koncernu esot iecerēts pārdot kādai Krievijas kompānijai - šā gada sākumā esot noslēgts opcijas līgums jeb līgums par nākotnes darījumu, kas paredzot Latvijas Naftas tranzītam (LNT) piederošo aptuveni 49% VN akciju pārdošanu. Neoficiāli minētā darījuma cena esot 200 milj. Ls. Jau iepriekš kā iespējamie VN koncerna pircēji tikuši minēti tādas lielas Krievijas kompānijas kā Lukoil, Rosneftj, Severstaļ un pat Gazprom. Runas par iespējamo LNT piederošo VN akciju pārdošanu kādai Krievijas naftas kompānijai klīst jau labu laiku. Laikraksts Neatkarīgā norāda, ka VN pārdošanas darījuma "patrons ir - miljardieris, bijušais rīdzinieks un slavenās agrofirmas Ādaži priekšsēdētāja vietnieks Grigorijs Lučanskis".
Uzpeld dokuments par divu pušu politisku vienošanos
Publiskā telpā parādījušies materiāli par parak-stītu vienošanos starp ekonomiskiem grupējumiem un politiķiem.
Dokuments kopumā paredz virkni savstarpējo politisko un ekonomisko vienošanos starp divām pusēm. Līguma slēdzēji sevi neatklāj, tikai tiek norādīti kā V un vēl kāds aizkrāsots burts. Lasot teksta saturu, var noprast, ka ar V tiek identificēti ar Ventspili saistīti uzņēmēji, bet otra puse, iespējams, varētu būt atsevišķa politiskā spēka pārstāvji, pieļāva žurnālists Jānis Domburs, kura rīcībā nonāca daļēji aizklātais līguma saturs. Šī vienošanās, visticamāk, parakstīta 90. gadu beigās. Dokuments vietām ir ar aizkrāsotu teksta daļu, kā dēļ nav iespējams identificēt datumu, summu, otru darījuma pusi, atsevišķus punktus un parakstus, ziņo LETA. Vairāku lappušu tekstā minēts, ka vienošanos parakstījušās personas pārstāv Latvijas politiskos un ekonomiskos spēkus. No teksta izriet, ka V puse apņemas garantēt pozitīvu publicitāti Ventspils kontrolētajos masu medijos. Minētas arī naudas summas atsevišķiem projektiem.
No līguma noprotams, ka otrai pusei būs jāsekmē uzņēmējdarbības attīstība. Jāveic darbības, kas vērstas pret lielo uzņēmumu - Latvijas kuģniecības, Latvijas dzelzceļa, Latvijas gāzes, Latvenergo, Lattelekom (tagad - Lattelecom) - privatizāciju, piesaistot stratēģisko investoru. Šajos jautājumos pusei regulāri jāveic konsultācijas un jāsaskaņo viedoklis ar V pusi, teikts dokumentā. Norādīts, ka privatizācijā kā maksāšanas līdzeklis ir jāizmanto privatizācijas sertifikāti.
Pusei arī jāveicina ārvalstu, īpaši greenfield tipa investīciju piesaistīšana, neļaujot ārvalstu investoriem izmantot negodīgus konkurences paņēmienus, iznīcināt vai pārņemt sekmīgi darbojošos uzņēmumus, nozares, kā arī nepieļaut monopolu veidošanu. Ar nodokļiem un muitas nodevu palīdzību politiskajam spēkam būtu jāsekmē kokmateriālu dziļā pārstrāde, celulozes rūpnīcas celtniecība, kokmateriālu produkcijas eksports.