Tuvojoties akcionāru sapulcei, vēl skaudrāk saasinājies cīniņš par ietekmi Ventspils naftā starp Vitol Group un Latvijas Naftas tranzītu. Vēl pirms brīža bažas par savām investīcijām Latvijā paudusī Vitol Group vakar paziņoja, ka tās meitas uzņēmums Euromin Holdings sev piederošo Ventspils naftas (VN) akciju skaitu palielinājusi par 8.31%, līdz 43.06%.
Tādējādi daļēji apstiprinās iepriekš neoficiāli paustais, ka Vitol Group baidās, ka viņi vienkārši tiks izstumti no VN biznesa, tāpēc kompānija labprāt pirktu papildus VN akcijas. Visticamāk, daļu akciju (5.71 %) Vitol pircis no praktiski nepazīstamas Britu Virdžīnu salās reģistrētās kompānijas Avenue Emerging Markets Fund LTD, kas dienu pirms paziņoja par līdzdalības samazinājumu.
Ventbunkera padomes priekšsēdētājs Rūdolfs Meroni savukārt Db izteica aizdomas, ka Vitol akcijas iegādājies no kompānijas, kas ir cieši saistīta ar Ventspils lielo vīru.
"Domāju, ka tā kompānija, no kuras tika iegādātas akcijas, ir cieši saistīta ar mums labi zināmo lielo vīru," minēja R. Meroni. No kā Vitol Group nopirka vēl 2.6% VN akciju, nav zināms.
Vairāk nekā LNT
Šāds Vitol Group piederošo akciju daudzums ir nedaudz lielāks nekā Latvijas Naftas tranzītam (LNT) piederošo slēgtās emisijas akciju daudzums (42%), kas ir vārda akcijas papīra formā un kuru reģistra vešanu nodrošina Ventspils naftas valde.
Savukārt bažas un līdz ar to šobrīd pārsvaru noteicošo LNT it kā piederošo 6.9% publiskās emisijas akciju liktenis nav skaidrs (VN mājas lapā sniegtajā informācijā par akcionāriem LNT nav minēts kā publisko akciju īpašnieks, bet biržas informācijā minēts, ka LNT pieder 48.9%). R. Meroni norādīja, ka šobrīd LNT arvien piederot vairāk akciju nekā Vitol, tomēr neskaidrības par patieso akciju sadalījumu esot pamatīgas - Ventbunkera īpašnieki arvien mēģinot noskaidrot, vai Latvijas Naftas tranzīta rīcībā vēl maz ir palikušas VN akcijas.
Pārvēlēs padomi
Martā par Latvijas naftas tranzīta padomes priekšsēdētāju kļuvušais Ventbunkera padomes priekšsēdētāja vietnieks Mārtiņš Kvēps pauda viedokli, ka Vitol Group piepirka akcijas, jo gatavojas 27. aprīļa sapulcei.
Lai gan VN akcionāru sapulcē nav paredzēta padomes maiņa, tomēr LNT ir gatavs šo jautājumu ierosināt, ko var darīt saskaņā ar Komerclikumu.
"Dažiem cilvēkiem viennozīmīgi būs no tās jāaiz-iet," tā viņš. Par to, vai būs izmaiņas LNT piederošo publisko akciju skaitā, paužot cerību, ka nekas nemainīsies, M. Kvēps neatbildēja un norādīja, ka līdz 27. aprīlim no sīkākiem komentāriem atturēsies.
Iespējams, arī Vitol Group steidza palielināt savu ietekmi VN akciju kapitālā, lai tādējādi varētu palielināt īpatsvaru arī VN padomē un tālāk kontrolēt VN valdes ievēlēšanu. VN padomē paredzēti 11 padomes locekļi, no kuriem 4 pērn tika ievēlēti no Vitol puses.
Neatklāj, vai pieder
VN valdes priekšsēdētāja Olga Pētersone Db atzina, ka kompānija ir informēta par to, ka Vitol Group nopircis daļu publisko akciju.
Tas, ka Vitol palielina ietekmi, pēc O. Pētersones sacītā, VN šajā situācijā ir vispozitīvākais, kas var būt. Jautāta par to, vai notiekošais ar Ventspils pilsētas un dažu uzņēmumu amatpersonām ietekmē VN biznesu, O. Pētersone atzina, ka "mēs darām visu, lai neatstātu ietekmi. Jo VN valde ieinteresēta palielināt uzņēmuma vērtību".
Vienlaikus O. Pētersone nevēlējās publiski komentēt, vai un cik VN akcijas patlaban pieder LNT, jo tas šobrīd esot jūtīgs jautājums.
Pēc viņas teiktā, tiks apkopota informācija par akcionāru sapulcē bloķētajām akcijām (tas bija iespējams līdz 17. aprīļa darba dienas beigām) un iesniegs visu informāciju uz likumā paredzēto laiku. "Nav par ko uztraukties," viņa vien piebilda. Rīgas Fondu biržā Db informēja, ka VN akcionāru saraksts būšot pieejams tikai piektdien.
O. Pētersone atzina, ka pagaidām turpinās arī Ventspils naftas meitas uzņēmuma Ventspils naftas termināla 49% daļu pārdošana Vitol. Viņa atzina, ka pirkuma summa ir pietiekoši liela.
Meroni sašutis
Tikmēr R. Meroni neslēpj sašutumu par to, ka Vitol šobrīd sadarbojoties ar ventbunkeriešu pretiniekiem Ventspils tranzītkarā - "lielā Ventspils vīra cilvēkiem", kā R. Me roni dēvē Ventspils mēru Aivaru Lembergu.
"Es nevaru saprast, kāpēc tik liela un zināma korporācija kā Vitol strādā kopā ar cilvēkiem, kas pilnīgi nelikumīgi un bez jebkāda tiesiska pamata vēlas noturēt savās rokās LNT," viņš teica, uzsverot, ka ventbunkerieši iepriekš nesekmīgi mēģinājuši nodibināt kontaktus ar Vitol.
Signāli no Krievijas
To Db iepriekš apstiprināja arī viens no Ventbunkera pašreizējiem līdzīpašniekiem Olafs Berķis.
R. Meroni atzina, ka šobrīd notiekošais aizbiedējot potenciālos VN pircējus un investorus, lai arī šobrīd par VN iegādi esot liela interese Krievijā. Izrādās, pēdējo 30 dienu laikā no šīs valsts potenciālajiem investoriem regulāri esot saņemti "signāli" par vēlmi iesaistīties Ventspils tranzītbiznesā.
"Esmu diezgan drošs, ka, līdz ko Ventbunkera īpašnieki iegūs sev pienākošos kontroli pār LNT un VN, mēs varēsim uzsākt sarunas ar investoriem un partneriem Krievijā par kooperāciju vai cita veida sadarbības formām, kas līdz ar to ļautu arī palielināt tranzīta kravu plūsmu caur Ventspili," tā R. Meroni.
Viņš uzsvēra, ka iepriekš Krievijas partneri nav vēlējušies sadarboties ar VN un Ventspili "lielā vīra dēļ". Tāpat R. Meroni minēja, ka Krievijā tranzītbiznesa nozares pārstāvji neesot sajūsmā par Vitol Group iesaistīšanos Ventspils tranzītbiznesā. "Es nezinu, kādi tam ir iemesli, tomēr skaidri zinu, ka Krievijā ļoti daudz ir neapmierināti ar to, ka Vitol ir VN līdzīpašnieks," tā R. Meroni.
Db jau ziņoja par baumām, ka VN koncernu esot iecerēts pārdot kādai Krievijas kompānijai un šā gada sākumā esot pat noslēgts opcijas līgums jeb līgums par nākotnes darījumu, kas paredzot LNT piederošo ap 49% VN akciju pārdošanu. Neoficiāli pat minēta cena 200 milj. Ls.
Medijos izskanēja doma, ka VN pārdošanas darījuma "patrons" ir miljardieris, bijušais rīdzinieks un slavenās agrofirmas Ādaži priekšsēdētāja vietnieks Grigorijs Lučanskis.
Gribējuši pārdot VN
M. Kvēps atzina, ka Ekonomikas policijā iesniedzis dokumentus par visu iepriekšējā LNT menedžmenta rīcību: šie dokumenti liecina par LNT iepriekšējā menedžmenta rīcību, kas vērsta uz iespējamām izmaiņām LNT piederošos VN akciju sastāvā.
M. Kvēps atklāja, ka rīcībā esošās informācijas ir daudz vairāk nekā iepriekšējais menedžments to nojauš.
Tādējādi, iespējams, arī bijušajam LNT padomes priekšsēdētājam Uldim Pumpuram būs jāierodas policij. Db jau rakstīja, ka februārī, izmeklējot Ventspils amatpersonu iespējamos noziedzīgos nodarījumus, tika aizturēts bijušais ilggadējais LNT valdes priekšsēdētājs Mamerts Vaivads.
·ajā lietā aizturētas vairākas personas - Ventspils mērs Aivars Lembergs, kuram uzrādītas apsūdzības par kukuļa ņemšanu, noziedzīgā kārtā iegūtu naudas līdzekļu legalizāciju utt., a/s Ventamonjaks padomes priekšsēdētājs Krists Skuja, Ventspilī praktizējošais advokāts Gints Laiviņš-Laivenieks, komanditsabiedrības Ventspils ekspedīcija loģistika KS darbiniece Gita Grasmane. A. Lembergs un G. Grasmane pašlaik atrodas apcietinājumā.