Iespējas kāpināt realizāciju eksporta tirgos un cerības uz kreditēšanas pieaugumu gada otrajā pusē varētu paātrināt valsts ekonomiskās izaugsmes tempu
Lai arī pavisam nesen Latvijas ekonomiskās izaugsmes izredzes izskatījās pagalam bēdīgas, šobrīd tautsaimniecībā vērojams aktivitātes pieaugums, par ko liecina gada otrajā ceturksnī notikušais valsts iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugums par 0,6% salīdzinājumā ar gada pirmajiem trim mēnešiem.
Šis skaitlis ir krietni pievilcīgāks par to, kas bija iepriekš, kad gadu mijā Latvijas tautsaimniecība vispār bija ieslīdējusi tehniskā recesijā, tam notiekot pirmo reizi kopš iepriekšējās finanšu krīzes. Kaut gan otrā ceturkšņa pieauguma temps ir visai līdzīgs tam, kā bija iepriekš, atsevišķas pazīmes liecina, ka ekonomiskā pieauguma temps gada otrajā pusē varētu palielināties.
Neapšaubāmi, pirmā pozitīvākā ziņa ir saistīta ar rūpniecības attīstību. Lai arī vēl gada sākumā radās iespaids, ka situācija Latvijas ražošanas sfērā šogad nebūs nekāda spožā, iepriekšējā ceturksnī notika kardinālas pārmaiņas un rūpnieciskās ražošanas tempi strauji virzījās augšup. Ja runājam lielākos laika nogriežņos, tad visas apstrādes rūpniecības kopējā produkcijas izlaide salīdzināmajās cenās gada otrajā ceturksnī bija par 7,2% lielāka nekā pērn tajā pašā laika periodā. Vēl iepriecinošāk ir tas, ka arī jau daudzos izteikumos «norakstītā» pārtikas rūpniecība vismaz šķietami ir pārvarējusi savu zemāko punktu un salīdzinājumā ar atbilstošu laika periodu pērn piedzīvojusi 1% vērtu izaugsmi. Protams, tas nav nekas liels, tomēr atsevišķi ekonomiskie dati liecina, ka tas varētu būt tikai sākums nozares pārorientācijas procesā pēc Krievijas noteiktā embargo un šīs valsts patērētāju pirktspējas krišanās ekonomiskās krīzes ietekmē. Pirmais pusgads kopumā nozarei ir bijis samērā veiksmīgs. Protams, nevar ignorēt problēmas atsevišķās apakšnozarēs, piemēram, zivju apstrādē, kurai pārorientēties ir grūtāk, taču vienlaikus nevar ignorēt to, ka citās apakšnozarēs eksporta apjomi palielinās un produkcija aizvien vairāk tiek eksportēta uz tādām pārtikas lielvalstīm kā Polija vai Nīderlande un nonāk aizvien tālāku valstu, piemēram, ASV un Āzijas, tirgos.
Arī citās rūpniecības nozarēs ir vērojami eksporta konjunktūras uzlabojumi, par ko liecina kaut vai kokapstrādes panākumi, gada laikā palielinot ražošanas apjomus par 11%. Domājams, ka eksporta specifikas dēļ īpašas izmaiņas netiks piedzīvotas arī saistībā ar Lielbritānijā notikušo referendumu par aiziešanu no Eiropas Savienības. Uz Apvienoto Karalisti pārsvarā tiek eksportēta koksne, un eksperti izsaka viedokli, ka diezin vai šī valsts būs ieinteresēta kokmateriālu piegādātāju maiņā.
Ja eksports noritēs veiksmīgi, tad būs zināms segums arī tam, lai turpinātos valstī notiekošais hipotekārās kreditēšanas pieaugums, kas stimulēs ne tikai mājokļu tirgu un celtniecību, bet dos artavu arī tirdzniecības un rūpniecības attīstībā, pēc spirāles principa ļaujot tautsaimniecībai nonākt jaunā izaugsmes riņķī.