Ekonomiskā pagrimuma laikā vajadzība pēc parādu piedziņas pakalpojumiem neaug, līdz ar to notiek rīvēšanās par esošajiem klientiem.
Nozarē darbojas vairāk nekā 70 kompānijas, vērā ņemamas ir apmēram padsmit, pārstāvētas gan ārvalstu – pārsvarā Skandināvijas, gan vietējo īpašnieku dibinātās kompānijas, nozarē nodarbināti ap 400 cilvēku. «Tirgū komfortabli var strādāt 6–7 nopietnas kredītmenedžmenta kompānijas. Droši vien paliks starptautiskās firmas pat tad, ja patlaban tās darbojas ar zaudējumiem, to mātes kompānijas ir ieinteresētas atrasties konkrētā tirgū,» spriež SIA Balt Risk valdes locekle Gaļina Seržante.
«Turpmāk varētu kristies parādu skaits, jo pēdējos divus gados nav notikusi kreditēšana, bet atgūto parādu summas palielināsies. Līdz ar to mums saruks apgrozījums, bet peļņa palielināsies – augs rentabilitāte. Savukārt tālākas prognozes liedz veikt vēlēšanu tuvošanās — šobrīd ir tikai populistiski saukļi, pēc tām paredzama līdzīga situācija kā pēc pašvaldību vēlēšanām — ar budžeta griešanām un nodokļu celšanu,» tā SIA Paus konsults valdes loceklis Mārcis Katajs. Vislabāk parādu piedziņas kompānijām ir strādāt tad, kad ekonomika attīstās. «Cilvēki iet, skrien, dara — cita dinamika. Krīzes laiks nav ne viegls, ne patīkams arī parādu piedziņas uzņēmumiem, tas ir daudz sarežģītāks, darbiniekiem psiholoģiski smagāks,» rezumē SIA Creditreform Latvijā valdes loceklis Māris Baidekalns.
Lielākie parādu piedziņas un kredītmenedžmenta uzņēmumi pērn apgrozījuši 5,4 milj. Ls, kas ir par 9% mazāk nekā 2008. gadā. Tomēr nozares pārstāvji atzīst, ka krīzes gados darba kļuvis vairāk. Kopumā Latvijas Ārpustiesas parādu piedzinēju asociācijas uzņēmumiem pērn nodoti parādi vairāk nekā 150 milj. Ls apmērā, līdz ar to atslogotas tiesas, piedzenot parādus ārpustiesas ceļā. TOP 10 uzņēmumu peļņas bilance 2009. gadā bijusi negatīva —384 tūkst. Ls; 4 uzņēmumi strādājuši ar zaudējumiem 881 tūkst. Ls apmērā – Lindorff Oy Latvijas filiāle. Ls, Intrum Justitia, Julianus Inkasso Latvija un Sergel.
Savukārt pārējiem izdevies strādāt ar peļņu, visvairāk nopelnījuši Creditreform Latvijā, Coface Latvia Credit Management Services un Paus konsults. «Pastāv divi varianti — parādu piedziņas izdevumus maksā kreditors vai arī saskaņā ar civillikumu — debitors sedz kreditoram nodarītos zaudējumus. Produkti ar piedziņas izdevumiem ir nesalīdzināmi izdevīgāki, bet strādāt ar tiem ir grūtāk,» skaidro M. Katajs. Abi tirgus līderi atzīst, ka, palielinoties darba apjomam, samazinās rentabilitāte, t.i., nopelnīt var mazāk. Šobrīd notiek spiediens uz pakalpojuma cenu. «Kreditori ir pieraduši, ka kāds nozares uzņēmums var piedāvāt parādu piedziņu ar nulles procentu likmi. Tas nozīmē, ka uzņēmums plāno zaudēt naudu, lai iegūtu tirgus daļu vai arī visu izmaksu spiedienu grib vērst pret parādnieku. Kreditoram šādas lietas ir jāizsver,» teic M. Baidekalns, atgādinot par pasenu gadījumu, kad viena no lielajām banka pārspīlēja ar parādu piedziņu. Reputāciju sabojāt var ātri, bet atgūt — tas ir ilgs process.
Lielākie parādu piedziņas un kredītmenedžmenta uzņēmumi pēc neto apgrozījuma 2009. gadā
Vieta '09 / uzņēmuma nosaukums
1. Creditreform Latvijā SIA
2. Paus Konsults SIA
3. Lindorff Oy Latvijas filiāle
4. Coface Latvia Credit Management Services SIA *
5. Balt Risk SIA
6. Intrum Justitia SIA
7. Julianus Inkasso Latvija SIA
8. IGK Service SIA
9. Incure Inkasso Latvia SIA
10. Sergel SIA
* daļu apgrozījuma veido kredītrisku apdrošināšana
Avots: Lursoft