Šī gada laikā Covid-19 pandēmija ne tikai būtiski ietekmējusi mūsu ikdienu, bet atnesusi lielus izaicinājumus arī biznesa sektoram.
Tā kā vīrusa izplatība visā Eiropā atkal paplašinās, tā atstāj ietekmi arī uz valstu ekonomikām un uzņēmumu attīstības plāniem. Eiropā lielākā kredītu pārvaldības uzņēmuma "Intrum" veiktais pētījums norāda uz vairākiem simptomiem, kas liecina, ka uzņēmējdarbības vide jau šobrīd sastopas ar lieliem pārbaudījumiem. Kādi tie ir un kā tos pārvarēt?
Maksājumu kavēšana
Vairāk nekā puse jeb 55% aptaujāto Latvijas uzņēmumu ir snieguši atbildi, ka pēdējā gada laikā uzņēmuma darbību ir ietekmējuši klientu novēloti maksājumi, tāpēc ir bijuši spiesti pieņemt sev nelabvēlīgus samaksas noteikumus, lai saglabātu labas attiecības ar klientiem. Covid-19 pandēmijas ietekmē dažām klientu grupām rēķinu apmaksas termiņi pagarināti pat 5 reizes ilgāk nekā pērn, taču joprojām klienti kavē rēķinu apmaksu līdz pat 20 dienām. Īpaši šo problēmu izjutuši mazie un vidējie uzņēmumi. Lai arī Latvijā līdz šim ir bijuši vieni no īsākajiem maksājumu termiņiem Eiropā, līdz ar to pagarināšanos, esam pietuvojušies Rietumeiropas līmenim, vai pat sākam to pārsniegt. Šī tendence pirmajā brīdī varētu nešķist tik būtiska, taču jāatceras, ka lielai daļai Latvijas uzņēmumu ir daudz mazākas finanšu rezerves kā Rietumeiropas uzņēmējiem, līdz ar to daudz lielāka nozīme ir stabilai un prognozējamai naudas plūsmai.
Lai maksājumu kavēšanās tendenci jau laikus varētu identificēt, šobrīd ir ļoti būtiska naudas plūsmas regulāra monitorēšana mēneša vai pat nedēļas ietvarā, lai laikus identificētu iespējamos kavējumus un varētu uzsākt aktīvus pasākumus negatīvās ietekmes mazināšanai - atgādinājumu klientiem, proaktīvu darbu ar debitoriem u.tml.
Likviditātes problēmas
50% aptaujāto Latvijas uzņēmumu norādījuši, ka kavētiem maksājumiem ir liela ietekme uz to likviditātes pazemināšanos, kas ir ievērojams kāpums kopš 2019. gada, kad tas bija aktuāli tikai 15% uzņēmumu, bet 38 % uzņēmumu atzīst, ka novēloti maksājumi pat apdraud to izdzīvošanu, kamēr pērn uz to norādīja tikai 18%. Visi šie rādītāji Latvijā pārsniedz Eiropas vidējo līmeni. Kā zināms likviditātes rādītājs raksturo uzņēmumu spēju segt savas īstermiņa parādsaistības, jeb raksturo uzņēmuma "veselību", kas neārstēta var novest arī pie maksātnespējas.
Lai uzlabotu uzņēmuma likviditātes rādītājus, noteikti jāizanalizē izdevumu samazināšanas iespējas, jāizvērtē uzņēmuma fokusa maiņa vai inovatīvu risinājumu ieviešana, kas var ietaupīt finanšu resursus. Šajā pašā pētījumā redzam, ka Latvijas (arī abu pārējo kaimiņvalstu) uzņēmēji šogad daudz piesardzīgāk plānot izturēties pret jaunu kredītsaistību uzņemšanos.
Pieaug parādu piedziņa
Pētījumā redzam, ka šogad uzņēmumi daudz aktīvāk sākuši izmantot tādus instrumentus kā klientu kredītvēstures pārbaudes, bankas galvojumus, kredītu apdrošināšanu. Teiciens "uzticies, bet pārbaudi" šobrīd pilnībā sevi attaisno, jo pārlieku liela paļāvība, ka partneris samaksās, šodien uzņēmējam var arī beigties ar reāliem zaudējumiem.
Tāpat redzam, ka, salīdzinot ar pagājušo gadu, uzņēmumi šogad daudz aktīvāk izmanto parādu piedziņu. Gada laikā tā palielinājusies 5 reizes. Trešdaļa aptaujāto (30%) uzņēmumu apgalvo, ka izmanto parādu atgūšanu, lai pasargātu sevi no maksājumu kavējumiem, kamēr 2019. gadā to darīja tikai 6%.
Parādu piedziņa ir viens no instrumentiem pozitīvas naudas plūsmas uzturēšanai, taču tas nav viegls process un mēdz būt gan sarežģīts, gan laikietilpīgs. Ja maksājumu kavēšanās kļūst par sistemātisku problēmu, ir vērts apsvērt parādu piedziņas ārpakalpojuma izmantošanu, lai atbrīvotu resursus uzņēmuma iekšienē un parādu atgūšana notiktu profesionālāk. Ik dienas strādājot ar debitoriem un uzņēmumiem, kuriem palīdzam atgūt līdzekļus par to sniegtajām precēm vai pakalpojumiem, redzam izteiktu tendenci - jo ātrāk tiek uzsākts darbs ar parādu un parādniekiem, jo labāki rezultāti. Lieli parādu un kavētu rēķinu uzkrājumi nav veselīgi uzņēmumam.
Šobrīd ir ļoti svarīgi pievērst uzmanību ne tikai savai personīgajai, bet arī uzņēmuma veselībai, lai slimības simptomus atklātu jau agrīnā stadijā un laikus meklētu risinājumus.