A/s Parex banka, kuras uzdevumos patlaban ietilpst parādu restrukturizācija, piedziņa un atsavināto aktīvu pārvaldīšana, darbinieki saņēmuši arī draudus par fizisku izrēķināšanos, norāda bankas valdes loceklis Jurijs Adamovičs.
Bijuši arī atsevišķi gadījumi, kad par darbiniekam izteiktiem draudiem Parex banka pēc palīdzības vērsusies tiesībsargājošās iestādēs. Šie gadījumi bijuši saistīti gan ar parādu atgūšanu Latvijā, gan ārvalstīs.
Cik tādu gadījumu bijis, Adamovičs nevēlējās atklāt. «Būsim reālisti, tas notiks arī turpmāk,» viņš sacīja intervijā biznesa portālam Nozare.lv.
Pēc viņa teiktā, nereti parādnieki piedziņas procesā iesaista arī trešās puses, lai kavētu parāda piedziņu. Šādi gadījumi esot novērojami kā Baltijas, tā NVS valstīs.
Visus Parex bankas klientus varot iedalīt divās lielās grupās - tie, kuri grib maksāt, bet nevar, tāpēc nāk uz banku un mēģina rast kompromisu, otra grupa ir klienti, kuri var maksāt, bet negrib un dara visu iespējamo, lai parādu nemaksātu. Otrā grupa vairāk attiecoties uz korporatīvajiem klientiem, kur figurē arī citas kredītu summas.
«Nav noslēpums, ka mūsu klientu vidū ir arī sabiedrībā pazīstami, turīgi cilvēki ar attiecīgu ietekmi. Novērojam, ka, jo labāk un efektīvāk strādājam, jo lielāka ir pretdarbība. Tas ir tikai loģiski, jo parādu piedziņa ir ļoti specifisks bizness ar vairākiem riskiem,» sacīja Adamovičs.
«Ejot pie klienta, nevaram pilnīgi droši zināt, kas mūs sagaida, jo, piemēram, ar korporatīvajiem klientiem var būt tā, ka patiesais labuma guvējs ir pavisam cits. Tāds ir parādu piedziņas bizness. Jo lielākas parāda summas, jo nopietnāka pretdarbība, bet ar to rēķināmies un esam tam gatavi,» viņš apgalvoja.
Kā ziņots, pagājušā gada augustā sadalītā Parex banka, kurā palikuši tikai problemātiskie aktīvie, līdz šim no parādniekiem pārņēmusi 800 nekustamos īpašumus. Gada laikā šo skaitli varētu arī dubultot, bet tas būs atkarīgs no tā, cik aktīvi izsolēs piedalīsies trešās puses.
Parex banka, lai gan pārņēmusi gandrīz 800 objektus, tirgū piedāvā tikai tos aktīvus, kuriem netiek prognozēts vērtības pieaugums. Patlaban pārdošanā vai īrē bankas mājaslapā izlikti aptuveni 80 īpašumi.
Parex bankas portfelis uz sadalīšanas brīdi, 2010.gada augustā, veidoja 830 miljonus latu. Divas trešdaļas veidoja Baltijas aktīvi, bet trešdaļu - NVS valstīs, lielākoties Krievijā un Ukrainā.
Parex bankā pēc sadalīšanas palika aptuveni 5000 klientu. 60% no klientu lietām veido privātpersonām izsniegtie hipotekārie kredīti. Pašlaik piedziņas stadijā ir aptuveni 2400 lietas, iztiesātas - aptuveni 1050 lietas, bet pārējās lietas patlaban tiek aktīvi gatavotas piedziņas procesam, norādīja Parex bankas valdes loceklis.
Kā ziņots, 2010.gada augustā notika Parex bankas labo aktīvu pārēja uz jaunizveidoto Citadeles banku. Kopš tā brīža Parex banka darbojas kā risinājuma banka, kuras galvenais uzdevums ir valsts ieguldījumu maksimāla atgūšana noteiktajā termiņā. Izvirzītā mērķa sasniegšanai Parex bankas darbība vērsta uz aktīvu atgūšanu, efektīvu kredītu restrukturizāciju un pārņemto nekustamo īpašumu, kas kalpojuši kā kredītu nodrošinājums, pārvaldīšanu.
Saskaņā ar informāciju bankas mājaslapā 81,83% Parex bankas akciju pieder Privatizācijas aģentūrai, 14,61% - Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankai, bet 3,56% - mazākuma akcionāriem.