Pēdējā pusgada laikā par AS Parex banka atsevišķu kredītu iegādi interesi izrādījuši vairāk nekā 100 institucionālie investori, stāstīja bankas Komunikāciju un mārketinga direkcijas vadītāja Marita Ozoliņa-Tumanovska.
Tomēr viņa atzina, ka, ņemot vērā šā brīža tirgus situāciju, piedāvāto cenu līmenis būtiski atpaliek no attiecīgo aktīvu potenciālās tirgus vērtības un tādējādi neatbilst bankas interesēm.
Pēc viņas sacītā, Parex bankas vadība un eksperti regulāri veic potenciālo investoru piedāvājumu izvērtēšanu, tostarp tiekoties ar nopietniem tirgus spēlētājiem no Lielbritānijas, Krievijas, Šveices, Arābu Emirātiem un citām valstīm.
Parex bankas valdes priekšsēdētājs Kristofers Gviljams norāda, ka patlaban pasaulē par tā sauktajiem sliktajiem kredītiem ir vērojama liela interese, tomēr investori pārsvarā skatās uz viegli realizējamiem aktīviem, kuru vērtības pieaugums nākotnē ļautu būtiski palielināt ieguldītās naudas apjomu.
Viņš uzsver, ka tieši ar aktīvu vērtības paaugstināšanu nodarbojas arī Parex bankas menedžmenta komanda - tiek pārņemti un pārvaldīti aktīvi, lai pēc dažiem gadiem, uzlabojoties ekonomiskajai situācijai Latvijā, tos maksimāli izdevīgi pārdotu.
Gviljams saka, ka starptautiskā pieredze rāda, ka jebkurš problemātisko aktīvu pārvaldītājs sākotnēji mēģina savā kredītportfelī esošos aktīvus restrukturizēt, un tikai tad, ja tas neizdodas, īsteno tālākas darbības. Viņš norāda, ka pastāv divas iespējas - veikt piedziņas procesu un aktīva pārņemšanu, vai arī piedāvāt attiecīgo aktīvu investoriem.
«Parex banka kā risinājuma banka strādā tikai astoņus mēnešus, kas ir samērā īss laiks, un bizness vēl nav tādā attīstības ciklā, lai tiktu sākta aktīvu masveida piedāvāšana investoriem,» akcentēja Gviljams, piebilstot, ka, lai arī Parex bankas pieredze ir unikāla Latvijas mērogā, pasaulē risinājumu bankas modelis nav nekas jauns vai neparasts.
Par atsevišķu Parex bankas kredītu iegādi interesi izrāda arī holdinga kompānija VMHY Group, kurā ietilpst arī kādreizējā Parex bankas (vēlāk Citadele bankas) vadošā darbinieka Roberta Idelsona vadītā Krievijas komercbanka M2M Private Bank.
Intervijā Idelsons atklāja, ka VMHY Group ir interese par atsevišķiem kredītiem, kas izsniegti Krievijas teritorijā vai, iespējams, arī citās NVS valstīs, bet nekādā gadījumā par visu banku. Turklāt interese par šiem aktīviem bijusi vēl pirms Idelsona ienākšanas grupā.
«Nevaram runāt, ka būtu interese nopirkt, piemēram, visus hipotekāros kredītus gan Latvijā, gan NVS. Saliekot šādus kredītus kopā, nekas labs nevar sanākt, jo tiem, kurus interesē hipotekāri kredīti Latvijā, visbiežāk neinteresē kredīti NVS valstīs,» teica Idelsons.
Viņš atzina, ka grupa ir skatījusies divus Parex bankas kredītus, bet ne par vienu vēl nav panākta vienošanās. Kredītportfeļi esot līdz 100 miljoniem ASV dolāru (50,3 miljoniem latu).
Iespējamās kredītu pirkuma summas atklāt Idelsons nevēlējās, jo ar banku noslēgts konfidencialitātes līgums. Vienlaikus viņš atzina, ka šajā gadījumā tiek runāts par diskontiem.
«Protams, pilnībā piekrītu [Parex valdes priekšsēdētājam Krisam] Gviljama kungam, kurš gandrīz uz visiem jautājumiem atbildes sāk ar to, ka, «ja izdosies atgūt visus valsts ieguldītos līdzekļus, tas būs brīnums». Visu atgūt no Parex bankas nav iespējams, bet to, cik liels būs diskonts, ir grūti pateikt. Esam skatījušies tikai dažus kredītus, kas izsniegti NVS valstīs, bet tā ir mazākā daļa, jo vairums kredītu tomēr ir izsniegti Latvijā,» sacīja Idelsons.
Taujāts, vai domā, ka no Krievijas un NVS portfeļiem izdosies dabūt ārā maksimumu, Idelsons sacīja, ka Krievijā situācija ekonomikā uzlabojas, nekustamo īpašumu cenas vairs nesamazinās. Līdz ar to divu gadu laikā šiem Parex bankas kredītiem vērtība esot pieaugusi, un tāpēc arī stratēģija tos uzreiz nepārdot acīmredzot bijusi pareiza.
Kā ziņots, kopš 2010.gada 1.augusta Parex banka sāka savu darbību kā risinājumu banka, vienlaikus pārtraucot sniegt tādus klasiskos banku pakalpojumus kā, piemēram, kontu un depozītu apkalpošanu, kredītu izsniegšanu un citus. Parex bankas galvenais mērķis ir valsts ieguldījuma atgūšana maksimālā apmērā.
Izvirzītā uzdevuma īstenošanai banka savu darbību koncentrē uz efektīvu kredītu restrukturizāciju, parādu piedziņu, kā arī pārņemto nekustamo īpašumu pārvaldīšanu.
Parex bankas 81,83% akciju īpašnieks ir Privatizācijas aģentūra, bet 14,61% akciju pieder Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankai (ERAB) un 3,56% - maziem akcionāriem, liecina informācija bankas mājaslapā.