2011. gada pirmajos deviņos mēnešos akciju sabiedrība Parex banka koncentrējusi darbību trijos galvenajos virzienos – kredītu restrukturizācija, nekustamo īpašumu pārvaldīšana un parādu piedziņa. Pārskata periodā izdevies sekmīgi noslēgt vairākus, sarežģītus liela apjoma kredītu restrukturizācijas darījumus.
«Īpaši jāatzīmē NVS valstu kredītu restrukturizācijas speciālistu profesionālie panākumi, kas bankai ļāva pilnā apmērā atgūt savulaik izsniegtos vairāku miljonu lielos aizdevumus. Kopš Parex bankas restrukturizācijas 2010. gada 1. augustā kopumā ir atgūti 197 miljoni latu, - pamatā no mūsu pārvaldībā esošo problemātisko kredītu restrukturizācijas un vērtspapīru pārdošanas,» norādīja Parex bankas valdes priekšsēdētājs Kristofers Gviljams.
Kopumā Parex bankas saimnieciskā darbība noritējusi saskaņā ar restrukturizācijas plānu, un pārskata periodu banka ir noslēgusi ar 35 miljonu latu zaudējumiem. Attiecīgajā 2010. gada periodā Parex bankas zaudējumi veidoja 120 miljonus latu.
2011. gada pārskata perioda rezultātu pamatā veido divas pozīcijas: procentu izdevumu pārsniegums pār procentu ieņēmumiem un uzkrājumi nedrošajiem parādiem. Ņemot vērā, ka Parex bankā ir atstāti tikai problemātiskie aizdevumi ar ieilgušām atmaksas problēmām, daudzos gadījumos ir uzsākti parādu piedziņas procesi un par izsniegtajiem kredītiem ilgstoši netiek veikti kredīta pamatsummas un procentu maksājumi.
Saskaņā ar restrukturizācijas plānā noteiktajiem uzdevumiem pārskata periodā Parex banka uzsāka komplicēta un apjomīga projekta izstrādi un īstenošanu ar mērķi pārdot bankas meitas līzinga kompānijas NVS valstīs. Pirmie rezultāti tika sasniegti 2011. gada septembra beigās, kad banka, noslēdzot darījumu par meitas uzņēmumu Krievijā Parex Leasing un Extroleasing pārdošanu, izgāja no Krievijas līzinga tirgus. Jau pirmajā maksājumā Parex banka atguva vairāk nekā 14, 5 miljonus ASV dolāru un līdz 2013. gada beigām turpinās saņemt nākamos maksājumus no līzinga kompānijas problemātisko aktīvu portfeļa pakāpeniskas realizācijas.
No Krievijas līzinga kompānijām kopumā esot atgūti ievērojami naudas līdzekļi - kopš 2008. gada decembra līdz pārskata perioda beigām ir saņemti vairāk nekā 120 miljoni ASV dolāru. Daļa no šiem naudas līdzekļiem savulaik tika novirzīta Parex bankas likviditātes krīzes novēršanai, bet daļa – valsts galvotajam, 164 miljonus latu lielajam sindicētajam kredītam, kuru Parex banka pilnībā un bez papildus valsts atbalsta atmaksāja 2011. gada maijā.
Aizvien lielāku īpatsvaru Parex bankas darba kārtībā iegūstot nekustamo īpašumu joma – pārsvarā tā ir īpašumu atsavināšana, pārņemšana un pārvaldīšana. Ņemot vērā, ka nekustamo īpašumu segments joprojām ir samērā neaktīvs un tā atveseļošanās notiek ļoti lēnā tempā, banka nesteidzas ar tās portfelī esošo vērtīgo aktīvu pārdošanu. Tā kā lielākajai daļai no Parex bankas kredītportfelī esošajiem objektiem nākotnē ir sagaidāms vērtības pieaugums, tiek turpināta pārņemto objektu apsaimniekošana. Uzlabojoties ekonomiskajai situācijai un nekustamo īpašumu tirgum, ir plānota maksimāli izdevīga nekustamo īpašumu realizācija ar mērķi iegūt nepieciešamos naudas līdzekļus valsts ieguldījuma atmaksai. Bankas nekustamo īpašumu portfelis 2011. gada 30. septembrī sastāvēja no vairāk nekā 800 objektiem.
2011. gada 22. novembrī Ministru kabinets atbalstīja Parex bankas turpmākās darbības modeli, kas paredz bankas statusa maiņu un atteikšanos no kredītiestādes licences. Ja Parex bankas akcionāru sapulce pieņems šādu lēmumu, tad banka atteiksies no kredītiestādes licences un saskaņā ar Eiropas Komisijas apstiprināto restrukturizācijas plānu turpinās aktīvu izstrādi, lai valsts maksimāli atgūtu tās glābšanā ieguldītos līdzekļus. Jaunais darbības modelis tiks ieviests pēc tam, kad atļauju būs devusi Finanšu un kapitāla tirgus komisija.
Parex bankas statusa maiņa ļaus samazināt izmaksas, kas saistītas ar kredītiestādes licences uzturēšanu. Pēc statusa maiņas tiks saglabāta Parex bankas aktīvu un saistību struktūra. Bankas klientiem statusa maiņa neradīs nekādas izmaiņas to saistībās un tāpat kā līdz šim banka veiks darbības, lai atgūtu izsniegtos kredītus, kā arī nodrošinās aktīvu saglabāšanu un pārdošanu.