Parex bankas bizness vēl nav tādā attīstības ciklā, lai bankas aktīvus masveidā piedāvātu investoriem, norāda Parex bankas valdes priekšsēdētājs Kristofers Gviljams (Christopher Gwilliam).
«Starptautiskā pieredze rāda, ka jebkurš problemātisko aktīvu pārvaldītājs sākotnēji mēģina savā kredītportfelī esošos aktīvus restrukturizēt un tikai tad, ja tas neizdodas, īsteno tālākas darbības. Pastāv divas iespējas - veikt piedziņas procesu un aktīva pārņemšanu vai arī piedāvāt attiecīgo aktīvu investoriem. Parex banka kā risinājuma banka strādā tikai astoņus mēnešus, kas ir salīdzinoši īss laiks, un mūsu bizness vēl nav tādā attīstības ciklā, lai tiktu sākta aktīvu masveida piedāvāšana investoriem, aģentūrai BNS teica Gviljams.
Bankā arī atzina, ka jebkurš profesionāls problemātisko aktīvu pārvaldītājs, arī Parex bankas vadība un eksperti, regulāri izvērtē potenciālo investoru piedāvājumus, tostarp tikšanās bijušas ar nopietniem tirgus spēlētājiem no Lielbritānijas, Krievijas, Šveices, Arābu Emirātiem un citām valstīm.
Parex bankā informēja, ka pēdējā pusgada laikā par bankas atsevišķu kredītu iegādi interesi ir izrādījuši vairāk nekā 100 institucionālo investoru, tomēr, ņemot vērā pašreizējo tirgus situāciju, piedāvāto cenu līmenis būtiski atpaliek no attiecīgo aktīvu potenciālās tirgus vērtības un tādējādi neatbilst bankas interesēm.
«Pašlaik pasaulē par tā sauktajiem sliktajiem kredītiem ir vērojama liela interese, tomēr investori pārsvarā skatās uz viegli realizējamiem aktīviem, kuru vērtības pieaugums nākotnē ļautu būtiski palielināt ieguldītās naudas apmēru. Jāuzsver, ka tieši ar aktīvu vērtības paaugstināšanu nodarbojas arī Parex bankas menedžmenta komanda - mēs pārņemam un pārvaldām aktīvus, lai pēc dažiem gadiem, uzlabojoties ekonomiskajai situācijai Latvijā, tos maksimāli izdevīgi pārdotu. Parex bankas pieredze ir unikāla tikai Latvijas mērogā, savukārt pasaulē risinājumu bankas modelis nav nekas jauns vai neparasts,» paskaidroja Gviljams.
Jau vēstīts, ka 2010.gada 1.augustā beidzās Parex bankas operacionālās sadalīšanas process. Valdība pērn martā pieņēma lēmumu par Parex bankas restrukturizācijas modeli, nodalot daļu aktīvu jaunā bankā. Atbilstoši restrukturizācijas modelim no Parex bankas tika izdalīta daļa aktīvu un izveidota jauna banka - Citadele, bet Parex banka sāka darbību kā risinājumu banka, vienlaicīgi pārtraucot sniegt klasiskos banku pakalpojumus.
Pašlaik Parex bankas galvenais mērķis ir valsts ieguldījuma atgūšana, un šā uzdevuma īstenošanai banka darbību koncentrē uz kredītu restrukturizāciju, parādu piedziņu, kā arī pārņemto nekustamo īpašumu pārvaldīšanu.