Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesā 9.decembrī plāno atsākt skatīt problemātisko aktīvu pārvaldītāja Reverta (iepriekš Parex banka) maksātnespējas lietu, liecina informācija Latvijas tiesu mājaslapā.
Iepriekšējā tiesas sēde, 26.novembrī, tiesneša slimības dēļ atlikta.
Ar pieteikumu tiesā vērsies kādreizējais Parex bankas līdzīpašnieks Viktors Krasovickis.
Prasītāja pārstāvis advokāts Uģis Grūbe iepriekš norādīja, ka Reverta nav nokārtojusi parādsaistības vairāk nekā 4268 eiro apmērā, kurām ir iestājies izpildes termiņš.
Tāpat viņš informēja, ka Krasovickis 2014.gada 10.septembrī iesniedzis Reverta brīdinājumu par nodomu prasīt kompānijas maksātnespēju un 17.septembrī saņemts Reverta apliecinājums, ka kompānija ir iepazinusies ar brīdinājumu un sagatavojusi un nosūtījusi kreditoram vēstuli ar iebildumiem pret prasījumu, norādot, ka atbilstoši Komercdarbības atbalsta kontroles likumam tai neesot tiesību aprēķināt un izmaksāt procentus par pakārtotajām saistībām.
«Parādnieces iebildumi, kuros tā atsaukusies uz 2014.gada 1.jūlijā spēkā stājušās Komercdarbības atbalsta kontroles likuma astoto pantu, kas it kā aizliedzot Reverta pildīt līgumiskās saistības pret kreditoru, ir nepamatoti. Saskaņā ar stabilu civiltiesību principu ar likumu, kas stājies spēkā pēc civiltiesisko attiecību nodibināšanas vai pārgrozīšanas, nevar tikt aizskartas vai, vēl jo vairāk, pilnībā atņemtas jau agrāk iegūtās tiesības. To nepārprotami pasaka Civillikuma trešais pants,» klāstīja Grūbe.
Reverta atbilstoši grozījumiem Komercdarbības atbalsta kontroles likumā, kas stājās spēkā šogad 1.jūlijā, ir pārtraukusi maksāt procentus par subordinētajiem aizdevumiem bankas bijušajiem īpašniekiem. Kompānija pakārtotās saistības jeb subordinēto saistību pamatsummu un procentu maksājumus veiks tikai pēc pilnīgas valsts atbalsta atmaksas.
Reverta par subordinētajiem aizdevumiem, kas ir saistīti ar bankas bijušajiem īpašniekiem, 2013.gadā samaksāja kopumā 2,1 miljonu latu (2,99 miljonus eiro), savukārt 2012.gadā - 2,3 miljonus latu (3,27 miljonus eiro).
Parex banka, kas tobrīd bija otra lielākā Latvijas banka, 2008.gada rudenī vērsās pēc valdības palīdzības, lai izvairītos no finanšu problēmām, kuras bankai draudēja rasties pasaules finanšu krīzes dēļ. Lai atbalstītu banku, valdība 2008.gada 8.novembrī pieņēma lēmumu kļūt par Parex bankas kontrolpaketes īpašnieci, iegūstot 51% bankas akciju no tās lielākajiem akcionāriem Valērija Kargina un Krasovicka. Savukārt 3.decembrī valdība ārkārtas sēdē jau nolēma pārņemt 84,83% Parex bankas akciju, papildus jau iepriekš pārņemtajam 51% bankas akciju iegūstot arī Karginam un Krasovickim atlikušos 34% akciju.
Savukārt 2010.gada 1.augustā beidzās Parex bankas operacionālās sadalīšanas process. Valdība 2010.gada martā pieņēma lēmumu par Parex bankas restrukturizācijas modeli, nodalot daļu aktīvu jaunā bankā. Atbilstoši restrukturizācijas modelim no Parex bankas tika izdalīta daļa aktīvu un izveidota jauna banka Citadele. Parex banka kopš 2010.gada augusta vairs nesniedz bankām raksturīgos pakalpojumus un tās darbība pamatā ir saistīta ar kredītportfelī esošo problemātisko aktīvu izstrādi: kredītu restrukturizāciju, parādu piedziņu un nekustamo īpašumu pārvaldīšanu.
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padome 2012.gada 15.martā nolēma anulēt Parex bankai izsniegto licenci kredītiestādes darbībai un atļāva bankai veikt reorganizāciju, pārreģistrējot to par komercsabiedrību, kuras darbība nav saistīta ar kredītiestādes darbību. Kopš 2012.gada maija Parex banka pārtapusi par uzņēmumu ar nosaukumu Reverta.