Mājsaimniecību un nefinanšu sabiedrību eiro no jauna izsniegto kredītu procentu likmes pērn turpināja sarukt, sasniedzot zemāko Latvijā kopš neatkarības atgūšanas novēroto līmeni, liecina Latvijas Bankas pārskatā publicētā informāciju.
No jauna izsniegto kredītu zemās procentu likmes arvien vairāk ietekmēja esošo kredītu procentu likmes, ļaujot nefinanšu sabiedrībām un mājsaimniecībām ietaupīt uz kredītu maksājumu rēķina, atviegloja kredītu atmaksāšanu, uzlaboja kredītu kvalitāti un veicināja patēriņu.
Zemo kredītu procentu likmju pozitīvo ietekmi uz nefinanšu sabiedrību un mājsaimniecību pieprasījumu pēc jauniem kredītiem mazināja trūkumi uzņēmējdarbības vides stabilitātē un paredzamībā, kā arī kredītņēmēju neatbilstība kredītiestāžu izvirzītajiem kredītu standartiem. Mājsaimniecību kredītu atlikuma procentu likmes 2017. gadā turpināja samazināties, taču daudz lēnāk.
Esošo mājokļa iegādei eiro izsniegto kredītu vidējā svērtā procentu likme 2017. gadā svārstījās 2.2–2.3% līmenī, savukārt attiecīgā patēriņa kredītu un pārējo mājsaimniecībām izsniegto kredītu vidējā svērtā procentu likme svārstījās 11,5–11,8% līmenī.
Nefinanšu sabiedrību kredītu atlikuma procentu likmes nedaudz pieauga galvenokārt vienreizēju kredītiestāžu tirgus struktūras pārmaiņu ietekmē. Taču nefinanšu sabiedrībām eiro izsniegto kredītu vidējā svērtā procentu likme 2017. gadā saglabājās samērā zema.
Mājsaimniecībām eiro no jauna izsniegto kredītu noteikumiem un nosacījumiem 2017. gadā bija tendence uzlaboties: pieauga mājokļa iegādei izsniegto kredītu attiecība pret nodrošinājuma vērtību un patēriņa kredītu apjoms.
Eiro no jauna izsniegto kredītu mājokļa iegādei vidējā svērtā procentu likme 2017. gadā samazinājās par 0.3 procentu punktiem (līdz 2,7%), savukārt patēriņa kredītu un pārējo mājsaimniecībām izsniegto kredītu vidējā svērtā procentu likme – par 0,8 procentu punktiem (līdz 12.1%). Mājsaimniecībām no jauna izsniegto kredītu apjoms pieauga, pārsniedzot iepriekšējā gada apjomu, un to veicināja gan jauno ģimeņu atbalsta programmas mājokļa iegādei turpināšana, gan ekonomiskās situācijas uzlabošanās – darba algu kāpums, bezdarba mazināšanās un mājsaimniecību uzkrājumu palielināšanās.
Nefinanšu sabiedrībām eiro no jauna izsniegto kredītu procentu likmes 2017. gadā ietekmēja ne tikai naudas tirgus procentu likmju attīstība, bet arī tautsaimniecības un atsevišķu nozaru straujākas attīstības veicinātā kredītriska prēmijas samazināšanās. Turklāt 2017. gadā bija vērojams krasāks mazo un vidējo nefinanšu sabiedrību pieprasījuma kāpums salīdzinājumā ar lielajām nefinanšu sabiedrībām. Zemais procentu likmju līmenis, kā arī nepieciešamība veikt ieguldījumus pamatlīdzekļos veicināja mazo un vidējo nefinanšu sabiedrību pieprasījuma kāpumu pēc kredītiem.
Turpretī lielo nefinanšu sabiedrību pieprasījums pārstāja augt, tām vairāk izmantojot iekšējos resursus. Tādējādi palielinājās relatīvi dārgāko maza un vidēja apjoma kredītu īpatsvars kopējā nefinanšu sabiedrībām eiro no jauna izsniegto kredītu apjomā, nedaudz augšupvērsti ietekmējot nefinanšu sabiedrībām eiro no jauna izsniegto kredītu vidējo svērto procentu likmi. Nefinanšu sabiedrībām eiro no jauna izsniegto kredītu vidējā svērtā procentu likme 2017. gadā salīdzinājumā ar 2016. gadu samazinājās par 0.1 procentu punktu (līdz 2.6%), maza un vidēja apjoma kredītiem (līdz 1 milj. eiro) sarūkot par 0.4 procentu punktiem (līdz 3.6%), savukārt liela apjoma (lielākiem par 1 milj. eiro) kredītiem nemainoties (2.5%).