Paus konsults, audzējot apgrozījumu par 71%, pakāpies uz nozares augstākā goda pjedestāla pakāpiena. TOP 10 parādu piedziņas uzņēmumu kopējais apgrozījums pērn palielinājies gandrīz par 50%, tomēr šis skaitlis neatspoguļo nozares tendences, jo galvenie pieauguma «vaininieki» ir trīs uzņēmumi, kuru apgrozījums mērāms miljonos: UAB Gelvora filiāle Latvijā, SIA Paus Konsults un Lindorff Oy Latvijas filiāle.
UAB Gelvora filiāles Latvijā apgrozījums pērn uzšāvies gaisā, pieaugot gandrīz piecas reizes - līdz 1,1 milj. Ls, turklāt 2011. gads ir pirmais, kurš noslēgts ar peļņu (254,0 tūkst. Ls) kopš filiāles dibināšanas Latvijā 2009. gadā. Uzņēmuma pamatapgrozījumu veido cesijas darījumu rezultātā iegūtie ienākumi.
«Esam aktīvi darbojušies cesijas darījumu sektorā, uzpērkot dažādu uzņēmumu prasības pret parādniekiem, kā arī palielinājuši sadarbības apjomu ārpustiesas piedziņā, kā klientus piesaistot vairākus Latvijas TOP 20 uzņēmumus,» atzīmē UAB Gelvora filiāles Latvijā biznesa attīstības vadītājs Jānis Lukaševskis. SIA Paus konsults Juridiskā departamenta direktore Aija Zirne apgrozījuma pieaugumu skaidro ar iepriekšējos gados nodoto lietu skaitu, jo cilvēki parādus maksā pakāpeniski, pēc grafikiem u.tml., turklāt palielinājies arī lietu skaits ar piedziņas izdevumiem.
Cesijas uzņēmuma apgrozījumā veido ap 10%. Līdz ar Paus konsulta ievērojamo apgrozījuma lēcienu par 71% uzņēmums ir kļuvis par lielāko spēlētāju nozarē, apsteidzot iepriekšējo tirgus līderi Creditreform Latvijā. SIA Creditreform Latvijā valdes loceklis Māris Baidekalns norāda, ka bizness nav samazinājies. «Vairāki darbības virzieni izdalīti kā atsevišķas kompānijas. SIA Crefo Rating iegādājusies Uzņēmumu Reģistra informācijas atkalizmantošanas licenci un piedāvā informāciju par uzņēmumiem, to finansēm, īpašniekiem u.c., bet SIA Crefo Finance nodarbojas ar parādu portfeļu novērtēšanu, iegādi un apkalpošanu,» skaidro M. Baidekalns.
Veiksmīgu gadu aizvadījusi Lindorff Oy Latvijas filiāle, kas, neskatoties uz to, ka saglabājusi apgrozījumu 2010. gada līmenī, aktīvi pirkusi cesijas, šos ieņēmumus divkāršojot līdz 844,1 tūkst. Ls un noslēdzot 2011. gadu ar peļņu pretēji zaudējumiem iepriekšējos gados. «2010. gadā norakstījām kredītzaudējumus (saistīti ar cesijām), tie bija plānotie ieņēmumi, kas neatbilda realitātei. Zaudējumus palielināja arī grupas izmaksas, kas ir pietiekoši lielas. Līdz tam mātes kompānija nebija piestādījusi rēķinus, un 2010. gads bija pirmais, kad tas notika. Pirmos 5−7 gadus mātes kompānija izmaksas uzņēmās uz sevi, gaidot, kad Latvijas uzņēmums sasniegs noteiktu attīstības stadiju. Bez šiem norakstījumiem un mātes kompānijas izmaksām bijām tuvu nulles līmenim peļņas ziņā,» situāciju skaidro Lindorff Oy Latvijas filiāles vadītājs Reinis Kučers. Savukārt 2011. gads bijis pavisam savādāks, filiāle aktīvi pirka cesijas, ko pamatā tirgoja bankas, jo daži uzņēmumi pameta tirgu, daži pieņēma lēmumu «iztīrīt» bilances. Līdz ar to 2011. gads pabeigts ar peļņu.
Vienisprātis par aktivitāti cesiju tirgū ir Creditreform Latvijā vadītājs. «2011. gadā parādu piedziņas uzņēmumi un citi investori no dažādiem kreditoriem iegādājušies vismaz 29 parādu portfeļus ar kopējo parādu summu vairāk nekā 80 miljoni latu. Tas ir gandrīz četras reizes vairāk nekā gadu iepriekš. Parādu portfeļu iegāde ir galvenā 2011. gada atšķirība, jo daudzi parādu piedziņas uzņēmumi nodarbojās pārsvarā ar pašu iegādāto parādu piedziņu,» uzskata M. Baidekalns.
Pērn Coface Latvia, kas darbojas parādu piedziņas nišas tirgū, apgrozījuma pieaugums sasniedzis 30−40%, līdz apmēram 80 tūkstošiem latu, nepārvarot nozares TOP 10 slieksni. «Parādu piedziņas gadījumi ir kļuvuši sarežģītāki, niansētāki, nākas izmantot daudz dokumentu, iesaistītās puses ilgāk meklē kompromisu. Tas ir ietekmējis pagājušā gada finanšu rezultātus, jo nopietnu problēmu risināšana arī maksā dārgāk. Lielu daļu parādu piedziņas ienākumu veido komisijas maksas par parādu piedziņas gadījumiem Austrumu puses valstīs - Krievijā, Baltkrievijā, arī Ķīnā,» skaidro SIA Coface Latvia Credit Management Services inkaso menedžeris Igors Koroļovs.