Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) nosūtījusi vēstuli Saeimai, valdībai, Ekonomikas ministrijai un Labklājības ministrijai par situāciju siltumapgādē. LPS veikusi pašvaldību aptauju par situāciju siltumapgādē, kas parādīja, ka uz šā gada sākumu iedzīvotāju parādsaistības par siltumu veidoja 39,67 milj. Ls.
Parādu kopapjoms, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pieaudzis par 24,9%. Aptauja liecina, ka īpaši kritiska situācija ir novadu pašvaldībās, kur parādsaistību apjoms pieaudzis par 31%. Joprojām neatrisināts jautājums esot arī ar hipotēku apgrūtināto dzīvokļu īpašumiem, kuros īpašnieku parādi par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļu īpašuma lietošanu, veido vairāk nekā 1/3 daļu no kopējā parādu apjoma.
LPS arī vērš uzmanību uz to, ka salīdzinoši lielāks parādu pieaugums pārsniedz 20% salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu - parādsaistības pārsniedz 1,5 līdz 2 mēnešu maksājumu apjomu.
Lēmums par akcīzes nodokļa piemērošanu dabasgāzei atstājis iespaidu arī uz siltumenerģijas tarifiem, palielinot tos vidēji par 6% līdz 7%. Vēstulē LPS arī atzīmē, ka, samazinot PVN likmi no 12% līdz 5% valsts budžetā netiktu ieskaitīti 18 milj. Ls, savukārt ieņēmumi no dabas gāzes nodokļu veido orientējoši 15,3 milj. Ls gadā. Līdz ar to veidojoties paradoksāla situācija, ka valsts budžets pelna aptuveni 33 milj. Ls gadā uz siltuma izmaksu pieauguma rēķina, savukārt pašvaldības uz GMI un dzīvokļu pabalsta rēķina 2013.gadā izmaksās vismaz 35 milj. Ls.
LPS padomnieks tehnisko problēmu jautājumos Aino Salminš norāda, ka LPS jau trīs gadus aktualizējusi ar siltumapgādi saistītās problēmas, bet ne Saeima, ne valdība neesot atbilstoši reaģējusi un risinājusi nevienu no pašvaldību izvirzītajiem problēmu jautājumiem.
«Rezultātā uzkrātie parādi un to apjoma turpmāks pieaugums apdraud normālu siltumapgādes nozares funkcionēšanu un pakalpojuma pieejamību iedzīvotājiem. Joprojām nav izstrādāts darboties spējīgs parādu apjoma kontroles un parādu piedziņas mehānisms. Vidējais tiesvedības termiņš pirmās instances tiesās komunālo maksājumu parādu piedziņā ir viens līdz 1,5 gadi kas pārsniedz divu apkures sezonu periodu,» skaidro A. Salmiņš.