Tieslietu ministrija īslaicīgās finanšu grūtībās nonākušajiem uzņēmumiem nolēmusi vienkāršot pieeju tiesiskās aizsardzības periodam.
Mainīs nosacījumus
Tieslietu ministrija šobrīd ir uzsākusi darbu pie tikai šajā gadā darbu sākušā maksātnespējas likuma grozījumiem, un viens no būtiskākajiem labojumiem, kurus iecerējusi ministrija un Maksātnespējas administrācija, ir šīs latiņas pazemināšana. Iecerēts, ka īslaicīgās finanšu grūtībās nonākušais uzņēmums varēs iegūt TAP aizsardzību, ja pret šī procesa uzsākšanu neiebildīs vienkāršs kreditoru vairākums.
Centās septiņi
Tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš Db pastāstīja, ka, kopš likums stājies spēkā, septiņi uzņēmēji centušies iegūt TAP aizsardzību. No šiem ierosinātajiem procesiem sešus tiesas jau ir izskatījušas, bet tikai vienā lietā pieņemts uzņēmējam vēlamais lēmums. Atlikušajos piecos gadījumos tiesiskās aizsardzības process nav bijis iespējams, jo tā uzsākšanu atbalstījuši mazāk kā divas trešdaļas uzņēmēja nenodrošināto kreditoru. Tādēļ šīm kompānijām ir uzsākts maksātnespējas process, kas faktiski nozīmē uzņēmuma likvidāciju un darba vietu zudumu. G. Bērziņš uzskata, ka šāds risinājums uzņēmējiem palīdzēs pārdzīvot krīzes laiku, bet kreditoru iespējamās pretenzijas viņš noraida. «Katrā darījumā ir vismaz divas puses, kurām jāizvērtē otras puses spēja pildīt saistības,» teica ministrs.
Jāsamierinās
Tieslietu ministrs pieļauj, ka pret šādu risinājumu iebildīs komercbankas, kurām līdz ar šiem grozījumiem likumā būs mazāk iespēju uzņēmējam atņemt kredīta nodrošinājumu. Tomēr arī banku potenciālos iebildumus viņš neatzīst, sakot: «Bankām, piešķirot kredītu, ir jāizvērtē debitora spēja atmaksāt kredīta summu. Man ir bažas, ka tas ne vienmēr ir noticis. Pirms gada tirgus bija piesātināts ar reklāmām, ka dos kredītus, kas lielāki par nodrošinājumu. Tas liecināja par vieglprātīgu attieksmi un cerību uz vieglu peļņu.» Ministrs cer, ka šīs izmaiņas pēc saskaņošanas ar Maksātnespējas administrāciju un maksātnespējas administratoru asociāciju spēkā varētu stāties jau nākamā gada pirmajā ceturksnī.
Neveiksmīgi
Db jau ziņoja (18.03.2008.), ka viena no pirmajām kompānijām, kas tiesu lūdza tai piemērot TAP, bija a/s Libanons, kas nodarbojas ar jumtu klāšanu. Tiesa akciju sabiedrības risinājumu akceptēja un ļāva procesu uzsākt, taču tas nebija iespējams, jo likumā noteiktais nenodrošināto kreditoru daudzums neatbalstīja TAP uzsākšanu. Akciju sabiedrības Libanons juriste Kristīne Krafcova Db atzina, ka tiesiskās aizsardzības procesu vērtē atzinīgi, taču viņa uzskata, ka tas, aizgūstot šo tiesisko institūtu no Beļģijas, nav ieviests tā, lai būtu spējīgs darboties. «Mēs pārņemam likumu, bet nespējam to iedzīvināt, tomēr šis solis - saskaņošanas latiņas pazemināšana - būs viens no soļiem, kas varētu veicināt šī institūta darboties spēju,» saka juriste.
Vērtē uzmanīgi
Latvijas darba devēju konfederācijas finanšu un tautsaimniecības eksperts Mārcis Dzelme līdz brīdim, kad šis Tieslietu ministrijas ierosinājums būs nodots publiskai apspriešanai, atturējās no izsmeļošiem komentāriem. «Pirmais iespaids ir tāds, ka šis jauninājums varētu palīdzēt. Taču ir jau divas puses - uzņēmums, kas lūdz tiesiskās aizsardzības procesu, un kreditori, kuriem ir savas prasības un pretenzijas pret šo uzņēmumu,» norādot uz iespējamajām problēmām šīs normas iedzīvināšanā, teica M. Dzelme. Arī bijušais Maksātnespējas administrācijas vadītājs, zvērināts advokāts Aldis Gobzems, vērtējot Tieslietu ministrijas iniciatīvu, ir uzmanīgs. Viņš uzskata, ka grūtībās nonākušie uzņēmēji šādas izmaiņas likumā tikai atbalstīs, taču šo uzņēmumu kreditoriem varētu būt cits viedoklis.
Nosliecas par labu
«No uzņēmēja skatu punkta raugoties, tas ir vērtējams kā pozitīvs solis, bet no kreditoru skatu punkta šāds risinājums var radīt diskusijas. Manas pirmās sajūtas ir tādas, ka vairāk nosliecos par labu šāda jauninājuma atbalstīšanai,» teica A. Gobzems. Viņš arī atgādināja, ka tiesiskās aizsardzības procesa jēga ir īslaicīgās finanšu grūtībās nonākušajiem uzņēmējiem dot laiku sakārtot savu darbību un turpināt to, uz laiku aizsargājot uzņēmēju no kreditoriem. «Pašlaik likumā noteiktās prasības ir viens no galvenajiem šķēršļiem, kādēļ ir tik maz tiesiskās aizsardzības procesu, šī prasība bieži parādniekam ir kā nepārvarams šķērslis. Uzskatu, ka, no juridiskā viedokļa raugoties, var atrast vairāk plusu Tieslietu ministrijas ierosinājumam, bet kreditoriem varētu būt cits viedoklis,» uzskata advokāts. Jau vairākkārt vēstīts, ka uzņēmums, kuram piemērots TAP, tiek atbrīvots no soda procentu maksāšanas kreditoriem un tam, ja punktuāli tiek pildīts tiesas apstiprināts parādu atmaksas grafiks, ir lielākas iespējas saglabāt ieķīlāto īpašumu.