Augs konkurence par Eiropas naftas tirgu; Krievijai būs jādomā, kā nosargāt ieņēmumus, piektdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Krievijai galveno ekonomikas izaicinājumu šobrīd sagādā nevis sankcijas, bet zemās naftas cenas. Izejvielu analītiķi vidēji paredz lēzenu melnā zelta cenu palielināšanos nākamgad. Tiesa gan, Krievijai uz pieaugošas naftas ieguvējvalstu savstarpējās konkurences fona nosargāt savus naftas ieņēmumus var būt visi pagrūti. Tiek lēsts, ka vidējā termiņā palielināsies naftas ražotāju konkurence arī par Eiropas tirgu. Nav izslēgts, ka Krievijas dominance Eiropas naftas piegāžu ziņā varētu mazināties gan tāpēc, ka vecā kontinenta politiķi gribēs diversificēt savas naftas piegādes, gan tāpēc, ka Eiropas tirgū agresīvāk gribēs iespiesties arābu naftas ieguvēji – galvenokārt Saūda Arābija un Irāna.
Bloomberg ziņo, ka Saūda Arābija jau ir sākusi savu naftu piegādāt uz tādiem Eiropas tirgiem, kuros tradicionāli dominē Krievijas melnais zelts. Tiek norādīts, ka Saūda Arābijas nafta nu lielākos apjomos ceļo, piemēram, uz Poliju un Zviedriju.
Cenu tendences naftas tirgū prognozēt vienmēr ir riskanti, lai gan šobrīd skaidrs, ka milzīgas pārmaiņas šajā tirgū notiks līdz ar Irānas naftas atgriešanos starptautiskajā apritē (lemts, ka pakāpeniski tiks atceltas Rietumvalstu sankcijas pret šo valsti). Vairāki izejvielu analītiķi uzskata, ka tieši ar Irānas naftas piegādēm eiropieši mēģinās aizstāt no Krievzemes sūtīto melno zeltu.
Problēma gan varētu būt tā, ka daudzas Eiropas naftas pārstrādes rūpnīcas pielāgotas tieši Krievijas Urals naftas pārstrādei.
Visu rakstu Var aizstāt ar Irānas melno zeltu lasiet 13. novembra laikrakstā Dienas Bizness.