2006. gada konverģences ziņojums liecina par nevienmērīgu attīstību ceļā uz eiro ieviešanu jaunajās dalībvalstīs. Latvija ir izpildījusi tikai divus no pieciem kritērijiem - Ilgtermiņa procentu likmes un Valsts budžeta stāvoklis.
Lietuva nav iekļauta ziņojumā, jo tās konverģences procesu novērtēja jau agrāk šajā gadā. "Lai gan ceļš uz eiro izrādījās sarežģītāks nekā varēja sākotnēji iedomāties, ieguvums ir pūļu vērts. Pirmkārt, atbilstoša politika ir vēlama neatkarīgi no eiro ; otrkārt, eiro ieviešana konsolidē makroekonomisko stabilitāti, kas ir vajadzīga izaugsmei un jaunu darbavietu radīšanai; un treškārt, valstij, kas ir labāk sagatavojusies, ir lielākas izredzes uz uzplaukumu monetārā savienībā, kā to apliecina pašreizējo eiro zonas dalībvalstu pieredze", teica ekonomikas un monetāro lietu komisārs Hoakins Almunja.
Vismaz reizi divos gados pēc dalībvalstu pieprasījuma Eiropas Komisijai un Eiropas Centrālajai bankai ir jāziņo Ministru Padomei par progresu, ko, izpildot ekonomiskos un tiesiskos nosacījumus, kas noteikti ES līgumā attiecībā uz eiro ieviešanu, sasniegušas ES valstis, uz kurām attiecas izņēmums.
Šis konverģences ziņojums ir otrais "regulārais" ziņojums, kopš Eiropas Savienībai 2004. gada maijā pievienojās 10 jaunas dalībvalstis. Pirmo ziņojumu pieņēma 2004. gada oktobrī, kad neviena no 10 jaunajām dalībvalstīm, ne arī Zviedrija - vēl viena valsts, uz kuru attiecas izņēmums, - nebija izpildījušas visus nosacījumus, kas zināmi arī kā Māstrihtas kritēriji. Šodien arī ECB ir publiskojusi savu ziņojumu.
Īpašajā konverģences ziņojumā, ko Komisija bija sagatavojusi, atbildot uz Slovēnijas 2006. gada 2. martā un Lietuvas nedaudz vēlāk sekojošo pieprasījumu, bija secināts, ka Slovēnija ir izpildījusi visus nosacījumus un var ieviest eiro 2007. gada 1. janvārī, kamēr Lietuva saglabā līdzšinējo statusu. Padome 2006. gada jūlijā pievienojās Komisijas vērtējumam.
2006. gada konverģences ziņojums liecina, ka deviņas novērtētās valstis (Čehija, Igaunija, Kipra, Latvija, Ungārija, Malta, Polija, Slovākija un Zviedrija), lai arī atšķirīgā tempā, gūst panākumus ceļā uz konverģenci. Lai varētu ieviest eiro, valstij ir jāsasniedz augstas pakāpes noturīga konverģence attiecībā uz cenu stabilitāti, budžeta stāvokli, valūtas maiņas kursu stabilitāti un ilgtermiņa procentu likmēm, kā arī jānodrošina valsts tiesību aktu atbilstība Līguma noteikumiem un Eiropas Centrālo Banku sistēmas (ECBS) un Eiropas Centrālās bankas Statūtiem.
2006. gada konverģences ziņojumā konstatēti šādi rezultāti:
Inflācija
Četrās valstīs vidējais inflācijas līmenis 12 mēnešos bija zemāks par atsauces vērtību, kas 2006. gada oktobrī bija 2,8 procenti. Četras valstis, kas izpildījušas cenu stabilitātes kritēriju, ir Čehija, Kipra, Polija un Zviedrija.
Valsts budžeta stāvoklis
Valsts budžeta stāvokļa kritērijs ir izpildīts, ja uz valsti neattiecina Padomes lēmumu par pārmērīgu budžeta deficītu saskaņā ar Līguma 104. panta 6. punktu. Pašlaik četras no deviņām pārbaudītajām dalībvalstīm, proti, Igaunija, Kipra, Latvija un Zviedrija, ir izpildījušas šo kritēriju.
Valūtas maiņas kursa stabilitāte
Maiņas kursa kritērijs ir noteikts Līgumā - dalībvalsts vismaz divus gadus bez lielām grūtībām ir iekļāvusies Eiropas Monetārās sistēmas paredzētās normālās svārstību robežās valūtas kursa mehānismā, un jo īpaši tās valūta nav devalvēta attiecībā pret eiro. No deviņām analizētajām valstīm Igaunija visilgāk ir bijusi VKM II dalībvalsts un ir vienīgā valsts, kas atbilst valūtas maiņas kursa kritērijam. Pārējās VKM II valstis ir Kipra, Malta un Latvija, kas piedalās kopš 2005. gada 2. maija, un Slovākija - kopš 2005. gada 28. novembra.
Ilgtermiņa procentu likmes
No deviņām vērtētajām valstīm tikai Ungārija neizpilda procentu likmes kritēriju, kas nosaka, ka vidējās ilgtermiņa procentu likmes nedrīkst vairāk par 2 procentu punktiem pārsniegt cenu stabilitātes ziņā trīs vislabāko dalībvalstu procentu likmi gadu pirms pārbaudes. Čehijā, Igaunijā, Kiprā, Latvijā, Maltā, Polijā, Slovākijā un Zviedrijā vienu gadu vidējās ilgtermiņa procentu likmes bija zemākas nekā atsauces vērtība (kas 2006. gada oktobrī bija 6,2 procenti). Attiecībā uz Igauniju nav pieejamas ilgtermiņa valsts obligācijas vai salīdzināmi vērtspapīri, lai novērtētu tās konverģences stabilitāti, kuru atspoguļo ilgtermiņa procentu likmju līmenis; tomēr nav pamata secināt, ka tā neizpildīs ilgtermiņa procentu likmes kritēriju.
Tiesību aktu atbilstība
Šis kritērijs ietver dalībvalstu tiesību aktu atbilstības pārbaudi, tostarp dalībvalstu valsts centrālās bankas statūtu atbilstību Līguma 108. un 109. pantam un ECBS statūtiem. Kad tika gatavots šis ziņojums, tiesību aktu atbilstības kritēriju bija izpildījusi tikai Igaunija, lai gan Kipra un Malta attiecīgi 2006. gada oktobrī un novembrī bija iesniegušas saviem parlamentiem likumprojektus, lai novērstu visas neatbilstības.