Tuvākajos pārdesmit gados Latvija var kļūt par valsti, kas par naudu dod padzerties ūdeni dienvideiropiešiem, kur jau tagad ir problēmas ar dzeramo ūdeni, bet klimats kļūst arvien sausāks. Rezultātā Baltijas jūras reģions var kļūt par vienu no populārākajām tūrisma vietām Eiropā. Tāpat iespējams, ka arī pie mums virpuļviesuļi var papurināt kādu mikrorajonu.
Tā sarunā ar Lietišķo Dienu prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra prognožu nodaļas vadītājs Andris Vīksna.
Šādas izmaiņas varētu notikt tuvākajos pārdesmit gados. «Domāju, ka mūsu tūrisma industrijai ir pēdējais laiks tam gatavoties. Mums jau tagad ir unikāla daba, bet šo potenciālu mēs paši neizmantojam. Latvieši sevi visnotaļ nereklamē – mums ir tāda mentalitāte. Bet resursu mums ir ievērojami vairāk nekā daudzām citām valstīm,» sacīja A. Vīksna.
Viņš norādīja, ka, paliekot aizvien sausākam un karstākam, rodas problēmas ar dzeramo ūdeni, it sevišķi lielajās pilsētu aglomerācijās Itālijā, Portugālē, Spānijā, kur ūdens neesot tik daudz, lai spētu apmierināt visas vēlmes un vajadzības.
Pēdējā laikā aizvien biežākas kļūst ziņas, ka viesuļvirpuļi ir piedzīvoti ne tikai tālās pasaules zemēs, bet arī mūsu reģionā, tādējādi radot zināmu satraukumu. Tomēr Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra prognožu nodaļas vadītājs atzīst, ka par postošām katastrofām nevajadzētu runāt, lai gan nevarot arī izslēgt, ka kādu mikrorajonu virpuļstabi varētu papurināt arī pie mums.
«Ņemot vērā, ka vidējā gaisa temperatūra paaugstinās, protams, ir risks, ka apstākļi, kas nodrošina šādu virpuļviesuļu veidošanos, būs arvien biežāk, un enerģija būs lielāka, kas var radīt postošākus virpuļus. Tuvākajos gadu desmitos gan mums noteikti vēl nedraud Atlantijas mēroga F5 kategorijas tornado. Bet nevar arī teikt, ka tuvākajos gados mums pilnīgi nemaz nedraud kāda pilsētas kvartāla pamatīga papurināšana – tāda iespēja ir,» sacīja zinātnieks.
Plašāk lasiet Lietišķajā Dienā.