Valdības veidošanu Grieķijā uztic Antonim Samaram. Bažas par Dienvideiropas ekonomiku saglabājas.
Pēc svētdien notikušajām vēlēšanām Grieķijā, kurās uzvarēja starptautisko aizdevumu atbalstošās partijas ar Jauno Demokrātiju priekšgalā, notiek koalīcijas veidošanas process. Finanšu tirgi, investori un pati eirozona ar nenoliedzamu nervozitāti gaidīja šo vēlēšanu iznākumu, jo bažas raisīja partijas Syriza, kas pazīstama ar savu strikto nostāju par starptautiskā aizdevuma pārtraukšanu Grieķijai, iespējamā uzvara.
Uzzinot vēlēšanu rezultātus, investori nekavējoties reaģēja, palielinot eiro vērtību, kas bija kritusies pēdējo nedēļu laikā, pateicoties vispārējām bažām par iespējamo Grieķijas straujo izeju no eirozonas, kas savukārt apdraudētu kopējās valūtas pastāvēšanu. Pirmdienas rītā, sākot darbu Āzijas akciju tirgiem, bija novērojams mērens akciju vērtību un naftas cenas pieaugums. Tomēr pastiprinātā uzmanība reģionam kopumā ir atklājusi plašas strukturālas problēmas Dienvideiropā, kas turpina apdraudēt pasaules ekonomiku.
Eirozonas jaunākās dalībvalsts, Igaunijas premjerministrs Andruss Ansips atzinis, ka Grieķijas ārkārtas vēlēšanu rezultāti ir atvieglojums, bet norādīja, ka krīzes mocītās valsts ekonomikas sakārtošana prasīs desmitiem gadu ilgu laiku, vēsta nacionālā raidorganizācija ERR. To papildinot un nemaz neiedziļinoties tik tālā nākotnē, Eiropas ekonomikas eksperts Darens Viljamss no Londonas investīciju kompānijas AllianceBernstein apgalvo: «Ja nekavējoties netiks veiktas radikālas reformas, tad mēs atgriezīsimies pie vēl vienas «grieķu bezdibeņa malas» tuvāko trīs vai četru mēnešu laikā».
Kā sāpīgu ekonomiskās krīzes raksturiezīmi, grieķu žurnālists Nikos Konstandaras min tieši nedrošību. Tā esot ietekmējusi grieķus «līdz kaulam». Piemēram, ņemot naudu ārā no bankomāta māc bažas, vai izdosies saņemt pieprasīto summu un tikai, izdzirdot dūcošo skaņu, kad tiek skaitīta nauda, var atviegloti nopūsties. Līdzīga situācija ir ar uzkrājumu glabāšanu bankās.
Šobrīd Grieķijā novērojama plašas emigrācijas tendence gados jaunāku cilvēku vidū. Aptaujas rādot, ka septiņi no desmit grieķiem vecumā starp 18 un 24 gadiem savus nākotnes plānus saista ar laimes meklēšanu ārpus savas valsts robežām.
61 gadu vecajam centriski-labējo partiju līderim Antonim Samaram tika uzticēts mandāts veidot valdību pirmdienas pēcpusdienā. Grieķijas vēlēšanu laiks sakrīt ar G20 valstu līderi sanāksmi Meksikā un tiek prognozētas plašas diskusijas par notikumiem Atēnās. Daudzi uzskata, ka tieši stabilas koalīcijas valdība ir kritiski svarīga, lai novērstu eirozonas izjukšanu.
Vairākas no iepriekšminētajām pazīmēm un situācijām ir labi pazīstamas Latvijas iedzīvotājiem. Līdz ar to jautājums paliek atklāts, vai grieķi spēs pieņemt starptautiskā aizdevuma nosacījumu uzspiestos taupības pasākumus un sakārtot ekonomiku, un vai ir iespējams cits ceļš krīzes risināšanā?
Jau vēstīts, ka svētdien notikušajās vēlēšanās Grieķijā uzvarēja starptautisko aizdevumu atbalstošās partijas. Jaunā Demokrātija ieguvusi 29,7% no balsīm, kas tai ļauj ieņemt 129 vietas Grieķijas parlamentā, partija Syriza, kura aicināja pārskatīt aizdevuma līgumu ieguvusi 26,9% (71 vieta). Trešajā vietā palikusi sociālistiskā Pasok ar 12,3% balsu (33 vietas).