Starptautiskā kredītreitingu aģentūra Standard & Poor’s par sešām pakāpēm paaugstinājusi parādu krīzes nomocītajai Grieķijai piešķirto reitingu. Aģentūra norāda, ka tās lēmums atspoguļo Eiropas paveikto Grieķijas situācijas uzlabošanā.
Grieķijas reitings paaugstināts no «selektīvās maksātnespējas» līdz B- līmenim, vienlaikus tam noteikta stabila nākotnes perspektīva. S&P noteiktais kredītreitings Grieķijai ir augstākais kopš 2011. gada jūnija.
«[Piešķirtā] stabila nākotnes perspektīva atspoguļo mūsu uzskatu, ka eirozonas dalībvalstis ir cieši apņēmušās atbalstīt Grieķijas dalību Eiropas monetārajā savienībā un, ka valsts valdība stingri ievēro fiskālās un strukturālās reformas, neskatoties uz daudzajiem ekonomiskajiem un politiskajiem izaicinājumiem,» teikts S&P paziņojumā. Aģentūra arī slavējusi Grieķijas paveikto tēriņu samazināšanas jomā.
S&P lēmumu apsveikusi Grieķijas valdība. Valsts finanšu ministrs Jannis Sturnars norādījis, ka kredītreitinga paaugstināšana raisa optimismu, tomēr Atēnas apzinās, ka priekšā vēl ir ilgs ceļš ejams.
Iepriekš S&P samazināja Grieķijas reitingu līdz «selektīvai maksātnespējai», savu lēmumu saistot ar valsts uzsākto obligāciju atpirkšanu par samazinātu cenu. Aģentūra norādīja, ka Grieķijas obligāciju atpirkšanas programma bija labprātīga, tāpēc valsts netika uzskatīta par bankrotējušu un maksātnespējīgu pilnībā. Obligāciju atpirkšanas ietvaros Grieķijas parāds samazinājās par 20 miljardiem eiro.
Obligāciju atpirkšanas programma bija viens no priekšnoteikumiem, lai turpinātos Grieķijas starptautiskās palīdzības programma un aizvadītajā nedēļā Atēnas sāka saņemt aizdevuma maksājumus. Parādu krīzes nomocītajā valsts saņems 49,1 miljardu eiro. Kopumā Grieķijai divu starptautisko aizdevumu ietvaros tiks piešķirti 240 miljardi eiro. Līdz šim Atēnas saņēmušas 149 miljardus eiro.
Db.lv jau vēstīja, ka šā gada trešajā ceturksnī Grieķijas ekonomika samazinājusies par 6,9% salīdzinot ar attiecīgu laika posmu pirms gada. Sākotnējās aplēses gan liecināja, ka parādu nomocītās valsts iekšzemes kopprodukts (IKP) samazinājies 7,2 procentiem.