Grieķija, visticamāk, nespēs pildīt savas saistības, un būs nepieciešama vēl viena Atēnu parādu pārstrukturizācija, atsaucoties uz trim anonīmām Eiropas Savienības (ES) amatpersonām, vēsta Reuters.
Grieķijā otrdien ieradās Eiropas Komisijas (EK), Eiropas Centrālās bankas (ECB) un Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) pārstāvji, lai analizētu valsts finansiālo situāciju, taču jau pašlaik esot skaidri secinājumi, un atklāsies, ka valsts ir pamatīgi novirzījusies no uzsāktā reformu ceļa, teikušas ES amatpersonas.
Tas nozīmējot, ka Grieķijas valsts sektora kreditoriem – ECB un eirozonas valdībām – vajadzēs uzņemties 200 miljardu eiro lielā parāda kalna pārstrukturizāciju, lai Atēnas varētu nostāties uz savām kājām. Tomēr ne eirozonas valstīm, ne arī ECB nav nekādas vēlēšanās īstenot šādus pasākumus. «Grieķija ir pamatīgi novirzījusies no ceļa,» aģentūrai Reuters sacīja viena no amatpersonām. «Parāda ilgtspējas analīze būs diezgan briesmīga».
Pēdējās Grieķijas izaugsmes prognozes liecina, ka Atēnu ekonomika šogad samazināsies par septiņiem procentiem, kas ir daudz vairāk nekā iepriekš prognozētie pieci procenti. Tas nozīmē, ka Atēnu parādu kalni attiecībā pret iekšzemes kopproduktu (IKP) turpinās pieaugt. «Pēdējo trīs vai četru mēnešu laikā Grieķijā nekas nav ticis izdarīts, un situācija turpinās pasliktināties,» sacīja ES amatpersona.
Db.lv jau vēstīja, ka Grieķija februārī piekrita veikt apjomīgas reformas un īstenot plašu taupības programmu, lai saņemtu ES un SVF aizdevumu. Palīdzības ietvaros Grieķijas parāds tika norakstīts par 100 miljardiem eiro. Atēnu parāda kalna pārstrukturizācijas laikā, privātajiem Grieķijas parādzīmju turētājiem vajadzēja samierināties pat ar 70% lieliem zaudējumiem. Tas tika darīts, lai līdz 2020. gadam panāktu Grieķijas parāda attiecību 120% apmērā pret IKP.
Tomēr pašlaik Grieķija nespēšot sasniegt 2020. gada mērķus, tāpēc SVF varētu pārtraukt savu dalību aizdevuma programmā, jo iepriekš jau fonds norādījis, ka neakceptēs Atēnu novirzīšanos no sasniedzamajiem mērķiem. Tas atstātu eirozonas valstis un ECB vienas pašas pret Grieķijas radītajiem draudiem. Šādā gadījumā vienīgais ceļš, lai noturētu Grieķiju «virs ūdens», būtu atkārtota parāda norakstīšana vai arī aizdevuma programmas noteikumu mīkstināšana, skaidroja ES amatpersonas. Tomēr nav iespējams apgalvot, ka eirozonas valstis būs sajūsminātas par iespēju likt Grieķijas parādus maksāt saviem nodokļu maksātājiem, norāda Reuters.
Tikmēr turpina pieaugt Spānijas aizņemšanās izmaksas. Valsts desmit gadu parādzīmju procentu likmes otrdien sasniegušas jau 7,6 procentus. Madrides aizņemšanās izmaksu kāpums pastiprinājis satraukumu, ka valstij būs nepieciešams pilna apmēra starptautiskais aizdevumus. Spānija pamanījusies izraisīt arī diplomātisku konfliktu, kad otrdien pavēstīja, ka kopā ar Franciju un Itāliju aicina eirozonu nekavējoties rīkoties, lai samazinātu rekordaugstās valsts aizņemšanās izmaksas. No Spānijas paziņojumiem norobežojās gan Itālija, gan Francija.