Atjaunotās izaugsmes dēļ Atēnas pieņem lēmumu samazināt krīzes dēļ celtos nodokļus
Pēc sāpīgas taupības politikas gadiem Grieķija šogad paredz 0,6% ekonomikas pieaugumu salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Finanšu ministrija šo prognozi tūdaļ izmantojusi, lai atlaistu arī savilkto fiskālo jostu.
Neklausa troikai
Par troiku dēvētajai starptautisko aizdevēju trijotnei kopš pirmā aizdevuma plāna 2010. gadā ir pastāvīgi nācies stīvēties ar Atēnām par pieprasīto budžeta taupības pasākumu – dažādu subsīdiju mazināšanas un nodokļu celšanas – ievērošanu. Arī nesen Parīzē notikušajās sarunās starp troiku un Grieķijas valdību bijusi stumdīšanās starp taupības politikas prasībām no vienas puses un izaugsmi veicinošu atvieglojumu plāniem no otras puses, ziņo Reuters. Aizdevēju puse tūlītēju politisko reakciju uz vārgulīgajiem makroekonomiskajiem datiem nav atbalstījusi, tomēr tas nav bijis šķērslis Grieķijas premjeram Antonim Samaram nākt klajā gan ar tūlītēju fiskālās politikas taktikas maiņu, gan turpmākajiem plāniem. Pirms tam ticies ar troiku, premjers tūlīt pat izmantojis Tesalonikos notikušās starptautiskās uzņēmējdarbības izstādes tribīni, lai paziņotu par krīzes laika nodokļu pazemināšanu. Pirmām kārtām tas nozīmē ar patēriņa nodokli apliktā apkurē izmantotā šķidrā kurināmā atbrīvošanu no šā sloga par 30%, kā arī tiek solīta tautā nīstā nekustamā īpašuma nodokļa maiņa, ziņo Grieķijas laikraksts To Vima. Nodokļu mazināšanas plāna detaļas tiks publicētas oktobrī kopā ar nākamā gada budžeta plānu. Tā politiskā vēsts ir četrus gadus ilgušo taupības pasākumu beigas un valsts atgriešanās pie ekonomikas izaugsmes.
Nekustīgais nodoklis
Tautā visnīstākais izrādījies par ENFIA sauktais nekustamā īpašuma nodoklis – teorētiski it kā viegli iekasējams, tomēr valsts kases papildināšanas ziņā masu pretestības dēļ šķiet nekustamies no vietas. No sākta gala nekustamā īpašuma nodokli par īpašumiem Grieķijā maksājis tikai apmēram pusmiljons visdārgāko īpašumu saimnieku, bet no šā gada stājies spēkā ENFIA. Tas līdz šim pāri gadu kā uzlikto «krīzes nodokli», kas nekustamā īpašuma nodokli pieprasa maksāt arī pārējiem 5 milj. grieķu jeb apmēram pusei valsts iedzīvotāju, padara jau par pastāvīgu prasību. Tā laika finanšu ministrs Janis Sturnars to sākumā argumentēja kā nepelnīti ignorētu nodokļu avotu, jo līdz pat krīzei Grieķijā nekustamā īpašuma nodoklis bijis daudz zemāks kā vairumā Eiropas zemju, lasāms laikrakstā Ekathimerini. Premjers A. Samaras tagad sola izmeklēt, kur vainojams ENFIA greizajā shēmā, kas gluži vienkārši nedarbojas. Kopš jūnija pie valsts finanšu ministrijas grožiem nākušais Giks Harduvelis liedzas, ka viņam ar to būtu jelkāds sakars, raksta To Vima. Tai laikā grieķu tautas valodā jau ieviesies termins neoptohoi jeb jaunnabagi – tie, kas pēc izglītības un ienākumiem it kā kvalificējas vidusšķirai, bet nodokļu nastas dēļ nonākuši parādos un uz maksātnespējas robežas, ziņo arābu raidsabiedrība Al Jazeera.
Lai gan nekustamā īpašuma nodoklis līdz ENFIA Grieķijā bija salīdzinoši zems, valstī pastāv ap 40 ar nekustamo īpašumu saistītu nodevu – par būvniecību, īri, pārdošanu, mantošanu, nodošanu lietošanā, nelegālās būvniecības legalizēšanu u.c., tomēr līdz ENFIA ieviešanai neaplika ar nodokli vidusmēra mājsaimniecību par pašu faktu, ka tai ir nekustamais īpašums.
Jaunā nodokļa dēļ valsts kasē bija plānots no nekustamajiem īpašumiem līdzšinējo 500 milj/ eiro vietā gadā ieņemt 3,5 miljardus eiro. Grieķija arī kriminalizējusi nodokļu parādus, raksta Al Jazeera, kas nepakļaušanās dēļ nozīmē citādi likumpaklausīgu pilsoņu arestu vai to īpašumu konfiskāciju. Ekathimerini tomēr ziņo, ka spriedzes dēļ pirmā ENFIA maksājuma datums aizvien tiek pārcelts uz priekšu. Premjera vietnieks Evangels Venizels paziņojis par nodokļa nomaksas gala datuma pārcelšanu no 29. augusta, kas acīmredzami nav noticis, mēnesi uz priekšu. Arī Eiropas Komisija (EK) atzīst, ka līdz ar ENFIA Grieķijā ir piektais augstākais nodokļu slogs par nekustamajiem īpašumiem Eiropas Savienībā, raksta Ekathimerini. Tas bremzē ekonomikas atkopšanos un IKP pieaugumu. 2012. gadā valsts dažādās nodevās un nodokļos no nekustamā īpašuma guvusi 2,8 miljd. ieņēmumu jeb 1,4% no IKP. Pirmskrīzes režīmā šī attiecība bija 0,4% no IKP, kas liecina par ievērojamas budžeta sloga daļas pārlikšanu tieši uz mājsaimniecību pleciem. EK dati liecina, ka šā gada otrajā ceturksnī mājsaimniecību veikto transakciju skaits salīdzinājumā ar iepriekšējo iepriekš krities par 43%, un ENFIA acīmredzot tajā jāuzņemas sava daļa vainas.