Apavu izgatavošana ar rokām krietni atšķiras no to mehāniskas ražošanas, prasa ilgu laiku, meistara prasmi un pacietību. Latvijā apavu ražošana lielākos apmēros nepastāv, taču ir daži apavu izgatavotāji, kas aizņem rokām darinātu kāju ģērbu nišu. Viens no lielākajiem ir Elegants, kurš izdzīvojis no padomju laikiem. Piedāvājam aplūkot, kā apavu izgatavošanas darbnīcā top kurpes!
Apavu izgatavošanas procesu var aplūkot galerijā augstāk!
Lai arī apavu izgatavošanas apjomi, salīdzinot ar lielajām apavu ražotnēm Eiropā, nav lieli - aptuveni simts apavu pāru mēnesī, salīdzinot ar līdzīgiem vietējiem nišas uzņēmumiem, šie apjomi esot «milzīgi», stāsta Eleganta vadītājs Raimonds Burakēvičs, kurš apavu darbnīcā grozās jau kopš septiņu gadu vecuma. R. Burakēviča tēvs bijis šīs apavu darbnīcas saimnieks, tādēļ varētu teikt, ka Raimonds ir ģimenes tradīciju turpinātājs, viņš iepriekš atzina DB.
Elegants sāka izgatavot apavus 1968. gadā, bet 1997. gadā pievērsās apavu labošanas pakalpojumu sniegšanai. Šī joma esot piedzīvojusi strauju izaugsmi, bet apavu izgatavošanas apjomi sāka sarukt. Tad, pirms divarpus gadiem, R. Burakēvičs esot atkal atdzīvinājis apavu izgatavošanu Elegantā, kā arī vēris vaļā šī zīmola veikalu. Divarpus gadu laikā apmeklētāju interese pieaugusi, un Elegants apavi tiek tirgoti ne vien firmas veikalā, bet arī trīs citos veikalos.
Sākotnēji apavi izgatavoti tikai sievietēm, bet pēdējo pusgadu Elegantā ražo arī vīriešu apavus. Vidējais pircējs, kas iegriežas Elegantā, ir aptuveni 40 - 50 gadus vecs, jaunāki šeit nākot retāk.
Tuvākajā nākotnē Elegants plāno paplašināt apavu izgatavošanas jaudu un vērt vaļā jaunu zīmola veikalu Latvijā. Pašlaik tiek meklētas šim mērķim piemērotas telpas.
SIA Rammus apavi, kas pārstāv zīmolu Elegants, reģistrēta 2009. gadā. Uzņēmums 2012. gadu noslēdzis ar 13,6 tūkstošu eiro apgrozījumu un aptuveni 700 latu peļņu. Tāpat R. Burakēvičam pierder SIA Rammus, kas reģistrēta 2003 .gadā. Šīs kompānijas 2012. gada apgrozījums veido vairāk nekā 54 tūkst. Ls, un gads tika noslēgts ar zaudējumiem 6,7 tūkst. Ls apjomā.
#1/47
Latvijā ražotu apavu zīmols Elegants tika izveidots pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados. No apavu ražotāja tas pārtapa apavu labošanas pakalpojumu sniedzējā, bet nu jau 2,5 gadus atgriezies pie sākotnējās darbības nozares - apavu izgatavošanas. Db.lv piedāvā aplūkot, kā tiek izgatavoti apavi Elegantā.
#2/47
Elegants saimnieks Raimonds Burakēvičs Elegantā darbojas jau kopš bērna kājas, jo viņa tēvs bija apavu darbnīcas vadītājs.
#3/47
Apavu izgatavošana sākas ar lekālu sagatavi. Proti, meistare uz papīra zīmē apavu «augšiņas», kas vēlāk tiks izgrieztas no ādas. Katram apavu pārim un katram izmēram tiek izgatavots jauns lekāls.
#4/47
Idejas apavu dizainam Eleganta darbinieki smeļas speciālos apavu ražotājiem izveidotos katalogos, kas tiek iegādāti Itālijā. Šajos katalogos apkopotas apavu tendences nākamajam gadam.
#6/47
Kad lekāli gatavi, tiek izklāta āda, kuru izmantos apavu virspuses izgatavošanā.
#7/47
Talkā tiek ņemts ass nazis un tiek izgrieztas apavu virspuses formas no ādas.
#8/47
Elegants apavu ražošanā izmanto dabīgas ādas, kas pārsvarā tiek iegādātas Itālijā.
#9/47
Pēc tam, kad no ādas izgriezta apava virspuse, materiāls tiek rūpīgi apstrādāts. Dažādie ādas apstrādes procesi kopumā var aizņemt vairākas dienas laika.
#10/47
Viens no šādiem procesiem padara ādu plānāku. Šeit tiek izmantota speciāla iekārta.
#11/47
Savukārt, ar šīs iekārtas palīdzību no ādas tiek izgrieztas noteiktas formas detaļas, piemēram, lentītes.
#12/47
Tāpat īpašu rūpību prasa ādas virsmu līmēšana un šūšana. Šis process ilgst vairākas stundas, un vienā dienā - atkarībā no sarežģītības pakāpes - var sagatavot no divām līdz četrām apavu virsmām.
#13/47
Lai, valkājot apavu, āda nesaplīstu, tā tiek nostiprināta ar speciālu lentīti. Kurpju valkātājs to neredz, jo tā iestrādāta iekšpusē, ādu nolokot.
#15/47
Šādi izskatās meistaru darba rezultāts - apavu virsma, ko tālāk var likt klāt zolei, lai darinātu kurpi.
#16/47
Elegants vadītājs Raimonds Burakēvičs rāda vēl vienu ādas apavu virsmu.
#17/47
Darbs Elegants ražotnē. Kopumā uzņēmumā darbojas aptuveni 20 cilvēki. Kā stāsta R. Burakēvičs, apavu meistarus atrast esot grūti, tādēļ nereti tie tiek apmācīti uz vietas.
#18/47
Viena no šujmašīnām Elegants darbnīcā, kas tiek izmantota apvu virsmas sagatavošanā.
#19/47
Šujmašīnas ir specifiskas un paredzētas tieši apavu izgatavošanai.
#23/47
Liestes, kas tiks izmantotas apavu ražošanā. Koka liestes vēl gatavotas Latvijas teritorijā, taču pašlaik tas vairs nenotiek, jo Latvijā nav lielu apavu ražotāju un pēc tām vairs neesot pietiekama pieprasījuma, skaidroja Elegants vadītājs R. Burakēvičs.
#25/47
Patlaban apavu izgatavošanā nepieciešamās liestes tiek iegādātas Lietuvā vai Polijā. Dažkārt liesti vienā eksemplārā izgatavo turpat Elegantā kā paraugu, pēc kurām lielajām rūpnīcām sagatavot Latvijas apavu izgatavotājam dažādus liestu izmērus.
#27/47
Kad apava virspuse ir izgatavota, seko tās piestiprināšana pie liestes.
#28/47
R. Burakēvičs atzīst, ka pašlaik ikdienā pats vairs nenodarbojas ar apavu izgatavošanu. Tomēr, ja darba apjoms pārsniedz Eleganta kapacitāti, tad uzņēmuma saimnieks pats nākot palīgā.
#30/47
Arī šeit nepieciešams prasmīgs meistars, jo «cilvēkam no ielas» tas nebūtu pa spēkam, stāsta R. Burakēvičs.
#32/47
Apava virspuse tiek piestiprināta pie liestes ar nagliņām. Liestes tiek iegādātas Polijā vai Lietuvā, bet individuāliem pasūtījumiem liestes pielāgo turpat Elegantā.
#33/47
Izmantotās nagliņas ir vien pagaidu variants, lai nostiprinātu ādu pie liestes. Pēc tam āda tiek līmēta klāt pie pamatnes.
#35/47
Pēc tam tiek klāt stiprināta apava binzole jeb saistzole.
#39/47
Nākamais posms - apavu zoles līmēšana. Šajā procesā tiek izmantota speciāla termolīme, tādēļ apavu izgatavotāji neiesaka vēlāk apavus likt uz radiatoriem.
#42/47
Gatavs apavs! Kopumā viena apavu pāra izgatavošana aizņem vairākas dienas, jo visi procesi, izgatavojot apavus ar rokām, aizņem ilgu laiku, kā arī paģēr precizitāti un pacietību.