Šonedēļ jaunieši no Aglonas internātvidusskolas iepazinās ar SIA Lettglas stikla ražošanas darbu.
Projekta Lielā dzīves skola ietvaros jaunieši no bērnunamiem, nelabvēlīgām un trūcīgām ģimenēm iepazīstas ar dažādu uzņēmumu darbību, lai nākotnē būtu vieglāk izvēlēties profesiju. Sociālā darbiniece no centra Dardedze Ilvija Razgale, kas iesaistījusies projektā, stāsta, ka kopumā jaunieši ir ļoti atsaucīgi un aktīvi. «Īpašas atšķirības starp Latgales un citu reģionu jauniešiem nav. Viņi pārsteidz ar savu atvērtību,» viņa atklāj. Projektā tika strādāts ar jauniešiem, apzinot viņu prasmes un to, kurām specialitātēm tās labāk atbilstu. I. Razgale atklāj, ka Latgalē, lai gan jaunieši un viņu prasmes ir dažādas, dominē t.s. palīdzošās profesijas, piemēram, psihologs vai sociālais darbinieks. Izteiktas ir arī tehniskās - datorspeciālists. Vizītes uzņēmumos notikušas visos reģionos: Kurzemē, Zemgalē, Vidzemē un Latgalē. Iepazīšanās ar uzņēmumu darbu ir pēdējais projekta posms. Drīzumā paredzēts nobeiguma pasākums Rīgā. Latgales jaunieši no Aglonas internātvidusskolas, kopā 25 vecumā no 15 līdz 19 gadiem, viesojās Līvānu uzņēmumā SIA Lettglas, kur iepazinās ar stikla priekšmetu tapšanas procesu.
Trijos posmos
Uzņēmuma pārvaldniece Svetlana Goreva pastāstīja, ka Lettglas pati nepieciešamākā un arī labāk atalgotā profesija ražošanā ir stikla pūtēji. Uzņēmumā lielākā daļa šo speciālistu ir poļi, rumāņi, bulgāri un ukraiņi. Tā kā Latvijā nav izglītības iestādes, kas apmācītu stikla pūtējus, tie tiek audzināti uzņēmumā. «Sākotnēji jāstrādā par kirbelnieku, kam ir 6 dažādas pakāpes. Pēdējā tad arī ir stikla pūtējs,» norāda S. Goreva. Stikla pūtēji uzņēmumā var saņemt vidēji 600 - 700 Ls pirms nodokļu nomaksas. «Tā Latvijā ir izmirstoša profesija, nu jau esam vienīgais sfēras uzņēmums Latvijā,» stāsta S.Goreva. Viņa norāda, ka uzņēmums ļoti labprāt pieņemtu darbā jauniešus, bet ne visi spētu darīt šo darbu. «Tas ir roku darbs, kas ir jāiemīl ar visu sirdi,» uzskata S.Goreva.
Paši jaunieši atzīst, ka redzētais ražotnē ir interesanta pieredze. Daļa par konkrētu nākotnes profesiju vēl nav domājuši, bet citi vairāk sliecas uz administratīvo darbu, jo ražotnēs tas lielākoties ir fizisks un grūts darbs. 12.klases skolnieks Jānis atklāj, ka viņu interesē tehniskas profesijas, piemēram, datorspeciālists, tāpēc viņš nākotnē raugās uz augstskolām, kas piedāvā šo profesiju. Viņa klasesbiedrs Kaspars vēl konkrētu profesiju nav izvēlējies, taču noteikti grib kļūt par labi izglītotu cilvēku. Vispirms gan viņu vairāk uztrauc jautājums par vidusskolas eksāmenu nokārtošanu. Jauniešiem, izvēloties darbu, nauda nebūtu pats galvenais faktors. «Nespētu darīt darbu, kas nepatīk, arī par 1000 latiem. Galvenais ir, lai man patiktu darbs, būtu laimīgs, to darot. «Alga ir otrs faktors darba izvēlē, jo par grašiem arī būtu grūti darīt darbu, kas ļoti patīk,» uzskata Jānis.
Lielā dzīves skola ir ilgtermiņa projekts, kas tika sākts šā gada aprīlī. Projekta mērķis ir atbalstīt jauniešus no Latvijas bērnu namiem, nelabvēlīgām un trūcīgām ģimenēm, lai attīstītu viņu konkurētspēju darba tirgū. Lielā dzīves skola tiek īstenota sadarbībā ar labākajiem nozaru speciālistiem un atzītiem vietējā biznesa līderiem, lai jauniešiem iemācītu pilnveidot sevis pasniegšanas prasmi darba intervijās, kā arī palīdzētu atrast piemērotāko profesiju un izglītības iespējas. Projekts tiek realizēts trijos posmos, no kuriem pirmais bija Iepazīšanās dienas, kurās jaunieši savstarpēji iepazinās. Savukārt otrs posms bija Motivācijas dienas, kad jaunieši meklēja konkrētas atbildes uz svarīgiem jautājumiem. Pēdējā projekta posmā tika rīkotas ekskursijas uz kādu no jauniešus interesējošiem uzņēmumiem, kuros viņi varēja gūt praktisku ieskatu kādā profesijā.
Latgales jaunieši iepazīst stikla ražošanas aizkulises Līvānu uzņēmumā SIA Lettglas.