Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju vērot, kā tiek grauzdēta Kalve coffee kafija.
SIA Kalve coffee ražošanas vadītājs un līdzdibinātājs Raimonds Zadvornovs Db.lv stāsta, ka sākumā tiek saņemts piedāvājums no kafijas audzētājiem: «Viņi piedāvā, vai vēlamies pasūtīt paraugus. Mēs izvēlamies, kura kafija ir, mūsuprāt, interesantākā, mūsu tirgum aktuālākā, kas mums pašiem patiktu, un pasūtām paraugus.»
Viņš informē, ka uzņēmums kafiju izvēlas galvenokārt pēc sezonalitātes. «Skatāmies, lai ir pietiekami plašs diapazons un cilvēks varētu izvēlēties sev tīkamāko produktu. Piemēram, kafijā, kas atvesta no Brazīlijas, jūtamās garšas nianses ir šokolādes īriss, kaltēta brūklene un apelsīna miza. Savukārt, kafija no Ruandas ir pilnīgi pretēja – sarkanā ābola, ogu, persika un melnās tējas nianses. Ja es kā kafijas baudītājs zinu, ka man patīk bieza un krēmīgas kategorijas kafija, tad jāņem kafija no Brazīlijas. Mūsu uzdevums ir piedāvāt cilvēkiem dažādas garšas kategorijas, lai viņi var baudīt kvalitatīvu kafiju,» teic R.Zadvornovs.
«Mēs grauzdējam kafiju tā, lai izceltu dabīgās garšas nianses. Mūsu uzdevums ir sagrauzdēt tā, lai nepārgrauzdētu, lai garša būtu tīra, nevis atgādinātu degumu, lai kafija būtu salda un beigās nodrošinātu augstvērtīgu garšu,» viņš paskaidro.
R.Zadvornovs atzīst, ka grauzdētāja darbs nebūt nav no vieglajiem, tai skaitā arī fiziski. «Grauzdētāju darbs izklausās ļoti romantiski, bet no romantikas ir ļoti maza daļa, piemēram, fakts, ka vari padzert kafiju, kuru pats esi grauzdējis,» pajoko R.Zadvornovs.
Uz jautājumu, kā nograuzdēt garšīgu kafiju, R.Zadvornovs atbild: «Tur jau rodas meistarība. Tas jāprot, ir jāzina, kurā brīdī un kas notiek ar kafiju. Aparāts ir elementārs – silda lielu mucu, kurā iekšā grauzdējas kafija, bet, lai sagrauzdētu patiesi garšīgu kafiju, ir jāzina, ko dara. Līdz ar to mēs visu laiku mācāmies.»
Lai katra iepakotā kafijas bundža būtu izsekojama, tā tiek marķēta.
SIA Kalve coffee savā darbībā cenšas radīt pēc iespējas mazāk vides piesārņojuma. Tas izpaužas gan tajā, ka kafija tiek transportēta vairākas reizes lietojamā plastmasas spainī, gan arī tajā, ka uzņēmuma vadība pārvietojas ar elektromobili. Tāpat uzņēmums saviem klientiem piedāvā kafiju iegādāties jau vienu reizi iegādātā bundžā. «Pēc tam, kad vienu reizi ir nopirkts iepakojums, var iet uz vietām, kur kafija tiek vesta šādā formātā, un bundžu uzpildīt ar svaigu kafiju. Kafijas baudītājam nav jāpērk lieks iepakojums, bet viņš vienmēr saņem svaigu kafiju. Ir ļoti daudz gan emocionālo, gan praktisko ieguvumu. Tajā brīdī cilvēks nesamaksā par iepakojumu, bet saņem atlaidi kafijai. Beigās visi ir priecīgi,» stāsta uzņēmuma pārstāvis.
#1/59
SIA Kalve coffee ražošanas vadītājs un līdzdibinātājs Raimonds Zadvornovs. Kā top Kalve coffee kafija, skaties tālāk galerijā!
#3/59
Raimonds Zadvornovs stāsta: «Mēs izvēlamies, kura kafija ir, mūsuprāt, interesantākā, mūsu tirgum aktuālākā un tāda, kas mums pašiem patiktu.»
#4/59
Šis ir kafijas paraugs no Brazīlijas, kuru Kalve coffee sagrauzdēja un degustēja. Tādā veidā uzņēmums var noteikt šīs kafijas kvalitāti, garšas profilu, tās atbilstību cenai, kuru piedāvā eksportētāji, un tajā brīdī pieņemt lēmumu, vai nu par labu šīs kafijas iegādei vai ne par labu.
#6/59
Kad uzņēmums izvēlējies kafijas paraugus, iegādājies kafiju, tad tā tiek attransportēta līdz grauzdētavai maisos. Šajā fotogrāfijā redzama daļa no uzņēmuma noliktavas, otra daļa produkcijas glabājas Hamburgā.
#7/59
Uzņēmums sadarbojas ar kafijas audzētājiem no dažādām valstīm, kur tajā brīdī ir kafijas raža. Šobrīd tiek piedāvāta kafija no Ruandas, Kolumbijas, Brazīlijas, Ugandas, Hondurasas, kas atspoguļo kafijas sezonalitāti.
#8/59
Maiss ar kafiju no Brazīlijas. Kafija tiek sūtīta auduma maisos, lai notiktu gaisa cirkulācija un nodrošinātu to, ka nerodas pelējums. Džutas maisu tehnoloģija ir diezgan veca, bet joprojām efektīva un labi strādā. Tomēr ir kafijas šķirnes, kuras tiek sūtītas vēl papildu plastikāta maisā, kas kontrolē mitrumu.
#9/59
Uzņēmums var nodrošināt kafijas izsekojamību - uz kafijas maisa etiķetes var redzēt, no kurienes šī kafija nākusi – fermas nosaukums, fermeris – vārds, uzvārds. Tas ir cilvēks, kurš ar šo kafiju reāli Brazīlijā ir strādājis.
#10/59
Noskenējot QR kodu, uzņēmums iegūst detalizētāku informāciju, piemēram, kafijas garšas nianses, ieteicamais grauzdēšanas profils, augšanas augstums, precīza atrašanās vieta Brazīlijā.
#11/59
Pēc uzņēmuma domām, tas ir kvalitātes apliecinājums. Otrkārt, tas ir apliecinājums tam, ka līdzekļi nonāk fermai, kas var uzlabot ražošanas praksi, ieviest apmācību sistēmu vai uzlabot dzīvesvidi. Savukārt, Kalve coffee pretī saņem kvalitatīvu produktu.
#13/59
Zaļa kafijas pupiņa ir ļoti blīva, cieta un samalt dzirnavās to ir praktiski neiespējami, tāpēc tā ir jāgrauzdē.
#14/59
Kafija nonāk grauzdētajā. Tādi uzņēmumam ir divi. Mazā grauzdētāja kafijas kapacitāte ir divi kilogrami un tas paredzēts jaunas kafijas testēšanai. Aptuveni 1,5 kilogramus kafijas iespējams sagrauzdēt 10 līdz 12 minūtēs.
#15/59
Kalve coffee uzdevums ir sagrauzdēt kafiju tā, lai izceltu dabīgās garšas nianses.
#17/59
Lielajā grauzdētājā iespējams sagrauzdēt līdz pat 15 kilogramiem kafijas. Temperatūras amplitūda grauzdētājā ir no 100 līdz 200 grādiem.
#18/59
Lielajā grauzdētājā tiek iebērti aptuveni 12 kilogrami zaļās kafijas, atvērts vārsts un kafija nonāk grauzdēšanas mucā. Grauzdēšanas muca griežas un kafija rotē, lai vienmērīgi apgrauzdētos.
#21/59
Zem mucas ir gāzes deglis. Tiek regulēta gāzes intensitāte no ļoti lielas līdz minimālai. Kontrole ir ļoti delikāta. Tiek pieslēgts dators, lai redzētu temperatūras līknes.
#23/59
Kafiju ir svarīgi atdzesēt pēc iespējas ātrāk. Maksimums ir 5 minūtes.
#24/59
Tāpat kā pēc olu vārīšanas ir nepieciešams strauji atdzesēt olu – citādi tā turpina vārīties, arī kafija, ja tā strauji netiek atdzesēta, turpina grauzdēties un nonāk līdz grauzdēšanas pakāpei, kas nav vēlama.
#26/59
Kad kafija atdzisusi, tā tiek ievietota 10 kilogramu plastmasas spaiņos.
#27/59
Uzņēmums arī sadarbības partneriem kafiju piegādā šādā veidā. Uzņēmums kafijas grauzdēšanu veic aptuveni trīs reizes nedēļā un tādā veidā saviem klientiem var nodrošināt svaigu kafiju.
#28/59
Pilnais spainis ar kafiju tiek aizvests uz kafejnīcu un pretī saņemts tukšais.
#33/59
Kafija tiek iebērta metāla bundžā. Visbiežāk klienti izvēlas kafiju iegādāties 250 gramu iepakojumā.
#38/59
Kafijas iepakojums tiek marķēts ar grauzdēšanas datumu, derīguma termiņu un partijas numuru.
#46/59
Kaut arī kafijas derīguma termiņš ir divi gadi, uzņēmums iesaka kafiju izlietot trīs mēnešu laikā no grauzdēšanas dienas.
#47/59
Visbeidzot kafijas bundžai ir jānonāk līdz kafijas baudītājam, kurš to pagatavo sev tīkamā un mīļā veidā – uzlejot krūzītē, uzlejot mokas kanniņā, berot kafijas aparātā.