Plāns, lai risinātu eirozonas parādu krīzi un izvairītos no restrukturizācijas, izgāžas, uzskata ekonomists Vilems H. Buiters (Willem H. Buiter), vēsta CNBC.
Buiters brīdinājis, ka prognozētā ekonomikas izaugsme nav atgriezusies un politiskā pretošanās pret «jostu savilkšanu» perifērajās valstīs un«glābšanas nogurums» galvenajās valstīs arvien pieaug.
«Skaidrs, ka Grieķija un arī Īrija un Portugāle pārstrukturēs savus parādus,» konferencē Edinburgā sacījis Buiters, Anglijas Bankas Monetārās politikas komitejas bijušais loceklis.
Spānija, kas Buitera skatījumā banku sektora problēmu dēļ ir Īrijas «vieglā» versija, vēl varētu būt spiesta meklēt starptautisku palīdzību. Tam pamatā varētu būt Grieķijas parāda pārstrukturēšanas ietekme vai lielāka nekā prognozēts kapitāla nepieciešamība Spānijas bankām.
«Ja Spānija paklups, visticamāk, iespējas nebūs pietiekami lielas,» teicis Buiters, runājot par līdzekļiem, kas pieejami no Eiropas Finanšu stabilitātes fonda jeb EFSF.
Eksperts uzskata, ka Beļģijai un Itālijai, kurām arī ir augsti parādu līmeņi, vajadzētu spēt izvairīties no glābšanas nepieciešamības.
Buiters norādījis, ka liela nozīme būs Eiropas Centrālās bankas jaunajam vadītājam. ECB prezidents Žans Klods Trišē (Jean-Claude Trichet) ir teicis, ka Grieķijas parāda pārstrukturēšana nav darba kārtībā un Portugāles glābšanai vajadzētu stabilizēt tirgus. Taču Mario Draghi, kurš, kā tiek uzskatīts, varētu stāties Trišē amatā, «ir pragmatiskāks», stāstījis Buiters.
Pēc viņa domām, reāls krīzes risinājums būtu «fiskālās Eiropas» izveide, kurā eirozonas valstis zaudētu savu fiskālo suverenitāti, bet tas nenotikšot.