Eiropas vienotā valūta var izdzīvot tikai tādā gadījumā, ja eirozonas valstis darbojas politiski un ekonomiski saskaņoti. Eiropa, kura zaudēs šo saskaņotību, var atkātot PSRS likteni un eiro – rubļa likteni, publikācijā The Financial Times uzsver HSBC vecākais ekonomists Stīvens Kings.
Ekonomists norāda uz paralēlēm ar PSRS sabrukumu 90-to gadu sākumā, kad «politiskās vienotības vājināšanās izraisīja pilnīgu rubļa krahu, kurš kādu laiku bija vienīgais maksāšanas līdzeklis jaunajās republikās». Toreiz izskatījās, ka visas bijušās PSRS republikas (izņemot Baltijas valstis, kuras centās attālināties no Maskavas ietekmes pēc iespējas tālāk) lieliski jūtas rubļa zonā.
Taču 1993. gadā rubļa zona radikāli samazinājās – jaunās republikas, sākot ar Armēniju un Azerbaidžānu un beidzot ar Baltkrieviju un Gruziju, ieviesa savas valūtas.
Iemesli tam bija dažādi, norāda ekonomists – dažas republikas uzskatīja, ka personīgā valūta ir svarīgs neatkarības simbols, bet citas savu valūtu ieviesa pateicoties milzīgajam budžeta deficīta spiedienam. Šim valstīm nebija pieejas starptautiskajiem kapitāla tirgiem, un tās bija spiestas finansēt savu budžeta deficītu vai nu veicot aizņēmumus no citām bijušās impērijas valstīm, vai arī iedarbinot naudas drukāšanas mašīnas.
Protams, būtu neprātīgi apgalvot, ka finanšu nedienas eirozonā ir līdzīgas tām, kuras piemeklēja bijušās PSRS republikas, piebilst ekonomists. Tomēr jāņem vērā, ka vairākas eirozonas valstis jau ir piedzīvojušas pamatīgus ieņēmumu kritumus, vāju izaugsmi un dažos gadījumos pat ierobežotu pieeju pasaules tirgiem.
Liela parādu sloga nomāktajām Eiropas dienvidu daļas valstīm aizvien grūtāk ir panākt ziemeļu partneru sapratni un atbalstu. Nereti šo valstu taupības pasākumi nedarbojas, bet fiskālā konsolidācija izraisa augstākas aizņemšanās maksas, kas veicina gan politiski, gan arī finansiāli nestabilu vidi.
Lai arī šķiet neticami, ka eiro varētu atkārtot rubļa likteni – tomēr arī 1992. gadā neviens nebūtu uzdrošinājies pareģot rubļa zonas sabrukumu, uzsver ekonomists.
Par smago situāciju eirozonā ir izteicies arī plaši pazīstamais ekonomists Nouriels Raubini, kurš nesen paziņoja, ka eirozonas perifērija piedzīvo finanšu konvulsijas, kā arī saglabājas ļoti augsta iespēja, ka Spānija un Itālija zaudēs aizņemšanās iespēju.