Starptautiskās kompānijas jau tagad gatavo rezerves plānu gadījumam, ja eirozona sašķelsies, secināts Financial Times veiktajā pasaules kompāniju vadītāju aptaujā.
Satraukušies par to, ka Eiropas politiskie līderi nespēs kontrolēt eirozonas dalībvalstu parādu krīzi, kas patlaban turpina izplesties, uzņēmumu vadītāji norāda uz nepieciešamību pasargāt savas kompānijas no iespējamā eirozonas sabrukuma. Kad Vācijas kanclere Angela Merkele (Angela Merkel) un Francijas prezidents Nikolā Sarkozī (Nicolas Sarkozy) šomēnes pieļāva Grieķijas izstāšanos no vienotās valūtas bloka, pirmo reizi Eiropas amatpersonu uzdrošinājās apšaubīt nu jau 13 gadus pastāvošās monetārās savienības pastāvību.
«Mēs esam sākuši domāt par to, kā sašķelšanās varētu izskatīties,» norādījis kompānijas Diego Europe prezidents Endrjū Morgans (Andrew Morgan). «Ja notiks kādas lielākas... izmaiņas ap eiro, tad mēs esam citādā situācijā. Valstīm atšķeļoties no eirozonas, notiks apjomīgas devalvācijas, kas importētās preces padarītu ļoti, ļoti dārgas,» tā Morgans.
Kompāniju vadītāju bažas rodas laikā, kad eirozonas finanšu ministri apsver arvien radikālākās dalībvalstu parādu krīzes risināšanas metodes, ieskaitot arī iespēju Eiropas Centrālās bankas aizdevumu izsniegšanu grūtībās nonākušajām valstīm, izmantojot Starptautisko Valūtas fondu.
Automašīnu ražotāji, enerģētikas grupas, patēriņa preču uzņēmumi un starptautiskās kompānijas rūpējas par to, lai samazinātu riskus, veidojot naudas uzkrājumus drošu investīciju veidā, kā arī kontrolējot kompāniju nebūtiskos izdevumus. Inženierijas kompānija Siemens pat ir izveidojusi pati savu banku naudas noguldījumiem. Atsevišķas kompānijas konsultējušās ar ekspertiem par pārrobežas tirdzniecības un aizdevuma līgumu juridiskajām sekām eirozonas sašķelšanās gadījumā.
Tajā pat laikā mazie un vidējie uzņēmumi ir veikuši ļoti nedaudzus sagatavošanās pasākumus scenārijam, kas paredz eirozonas sabrukšanu.
Tirgus dalībnieki un aizvien vairāk reālu kompāniju apsver savu rīcību eirozonas sašķelšanās gadījumā, taču jebkuram racionāli domājošam uzņēmumam šāda iespēja ir jāapsver, norāda Briselē bāzētās konsultāciju grupas Bruegel vadītājs Žans Pisiani-Ferijs (Jean Pisani-Ferry).
Atsevišķas globāla mēroga kompānijas norāda, ka eirozonas sašķelšanās būtu nepatīkama, taču pārdzīvojama. «Mēs esam veikuši pirmo rupjo analīzi par sekām gadījumā, ja eiro vairs nebūtu Portugāles valūta. Secinājums ir tāds, ka ietekme uz mūsu kompāniju kopumā nebūtu tik negatīva, jo esam galvenokārt eksportētājs un piederam globālai uzņēmumu grupai,» tā Volkswagen Portugāles uzņēmuma Volkswagen Autoeuropa vadītājs Dīters Hofmans (Dieter Hoffmann).
Daži Francijas, Itālijas un Spānijas kompāniju vadītāji norāda, ka viņiem ir izstrādāti rīcības plāni smagu finanšu un ekonomisko satricinājumu gadījumos, taču atsevišķs scenārijs eirozonas sabrukšanas gadījumā viņiem neesot. Pēc viņu domām, eirozonas stabilitātes riski kļūtu vēl lielāki, ja taptu zināms, ka kompānijas gatavojas sliktākajam.