Ir vai nav Latvijā ekonomiskā krīze - tas ir jautājums, par kuru diskutēts teju visu aizejošo nedēļu. Turklāt nākas vien piekrist šobrīd valdošās koalīcijas līderiem, kuri ar pilnu pārliecību apgalvo - ekonomiskās krīzes nav.
Taču Latvijas gadījumā ir jāņem vērā vairāki citi ļoti būtiski aspekti, kas neļauj dzīvot ar tik pozitīvām domām. Vispirms jau inflācijas līmenis turpina augt, neraugoties uz ilgstoši veiktiem pretinflācijas pasākumiem. Plus vēl dažādu globālo ekonomisko notikumu rezultātā ir būtiski cietusi mūsu uzņēmumu eksportspēja. Savukārt bankas kā sāka realizēt visnotaļ piesardzīgu privātpersonu kreditēšanas politiku jau pirms pieminētā pretinflācijas plāna pieņemšanas, tā joprojām neslēpj, ka pat negrasās to mainīt (pozitīvi gan ir tas, ka šādas komercbanku politikas rezultātā aizdevumi faktiski netiek vieglprātīgiem kredītņēmējiem).
Tas viss liek domāt, ka, lai gan krīzes vēl nav, mēs, visticamāk, esam tās priekšvakarā. Respektīvi, visai drīz varam nonākt situācijā, kad ekonomikas pieaugums būs ap nulli, jo tai vairs nebūs, uz kā rēķina augt. Šajā kontekstā absolūti neapskaužama ir atbildīgo valsts amatpersonu izturēšanās.
Vispirms jau nav skaidrs, vai atbildīgās institūcijas un arī personas vispār saprot, kādas darbības ir vai nav jāveic, lai mēs nenonāktu krīzes situācijā. Piemēram, vēl salīdzinoši nesen Latvijas Banka nepārtraukti skandināja, ka ekonomiku mūsu valstī stimulēt nedrīkstot, bet tagad tiek apgalvots gluži pretējais.
Savukārt Latvijas valdība gan ir apņēmības pilna spert būtiskus soļus uzņēmējdarbības atveseļošanai (reinvestētās peļņas atbrīvošana no nodokļu sloga, uzņēmumu apmaksājamo slimības dienu skaita samazināšana u.c.), taču tas notiek stipri vien novēloti. Pasākumus, kam jau vajadzēja darboties ar pilnu sparu, mums sola, tikai sākot ar nākamo gadu.
Tādējādi var teikt, ka Latvijas valdība nevis iet līdzi laikam, bet gan visai bezcerīgi mēģina to noķert.