Starptautiskās risku pārvaldības kompānijas “Coface” publicētajā Baltijas lielāko uzņēmumu Top50 reitingā šogad iekļauti 26 uzņēmumi no Lietuvas, 16 no Igaunijas un tikai astoņi no Latvijas.
Lai arī mūsu valsts uzņēmumu pārstāvniecība reitingā ir pieticīga, pelnošākā kompānija no visām reitingā iekļautajām ir tieši no Latvijas – “Latvenergo”. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, Latvijas uzņēmumu skaits reitingā pieaudzis no sešiem līdz astoņiem. Kopumā Latvijas uzņēmumi nodrošina 11,46% no reitingā iekļauto uzņēmumu kopējā apgrozījuma un 25,2% no peļņas.
Baltijas Top50 uzņēmumu kopējais apgrozījums 2023. gadā sasniedza teju 69,7 miljardus eiro, bet peļņa – 2,8 miljardus eiro. Pirmās piecas vietas šī gada reitingā ieņem Lietuvas uzņēmumi, pirmajā desmitniekā iekļuvuši arī divi Igaunijas un viens Latvijas uzņēmums.
Par Top50 reitinga līderi kļuva mazumtirdzniecības un aptieku tīklu pārvaldītājs “Vilniaus prekyba”, kura apgrozījums pieaudzis līdz teju 7,7 miljardiem eiro, bet peļņa – par 38%, sasniedzot teju 287 miljonus eiro. Otrajā vietā ierindojas enerģētikas uzņēmums “Orlen Lietuva”, kura peļņa pērn pieauga par iespaidīgiem 260%, sasniedzot 294 miljonus eiro. Trešajā vietā ir mazumtirdzniecības tīkla uzņēmumu grupa “Maxima grupė”, kuras apgrozījums pieaudzis līdz 5,8 miljardiem eiro, bet peļņa par 76,9%, sasniedzot 184 miljonus eiro. Ceturtie topā ir Lietuvas enerģētikas uzņēmumu grupas mātes uzņēmumam “Ignitis grupė", bet piektie - Lietuvas tirdzniecības uzņēmums “Maxima LT”.
Latvijas uzņēmumi pārstāv dažādas nozares, un to sniegums kopumā ir gana konkurētspējīgs:
Energokompānija “Latvenergo” (6. reitinga vieta) – apgrozījums pērn pārsniedza 2 miljardus eiro, bet peļņa pieauga par gandrīz 91%, sasniedzot teju 351 miljonu eiro;
Mazumtirdzniecības uzņēmums “Rimi Latvia” (20. vieta) – apgrozījums pārsniedzis vienu miljardu eiro, bet peļņa bija 29 miljoni eiro.
Mazumtirdzniecības uzņēmums “Maxima Latvija” (21. vieta) – apgrozījums teju 1,1 miljardi eiro, peļņa bija 56,5 miljoni eiro.
IT produktu un sadzīves elektronikas izplatītājs “ELKO Grupa” (23. vieta) – apgrozījums teju 1,1 miljards eiro, peļņa 11,9 miljoni eiro.
Naftas produktu piegādes uzņēmums “Orlen Latvija” (31. vieta) – 827 miljonu eiro apgrozījums un teju 3,7 miljonu eiro peļņa.
Aviācijas kompānija “airBaltic” (38. vieta) – apgrozījums 664 miljonu eiro, bet peļņa teju 33,7 miljonu eiro apmērā.
Mežsaimniecības uzņēmums “Latvijas Valsts meži” (42. vieta) – apgrozījums 626 miljoni, peļņa – teju 221 miljoni eiro.
Degvielas tirdzniecības pakalpojumu sniedzējs “Circle K Latvia” (43. vieta) – apgrozījums teju 621 miljons, bet peļņa - 7,8 miljoni eiro.
Šie astoņi Latvijas uzņēmumi kopumā pērn nodarbināja teju 17,8 tūkstošus cilvēku un ģenerēja gandrīz 8 miljardu eiro apgrozījumu, kā arī 715 miljonu eiro peļņu.
Peļņas ziņā starp visiem reitinga uzņēmumiem līderis ir “Latvenergo”, kas pirmajā pieciniekā apsteidzis Lietuvas biotehnoloģiju uzņēmumu “Thermo Fisher Scientific Baltics”, Lietuvas enerģētikas kompānijas “Ignitis Grupe” un “ORLEN Lietuva”, kā arī Igaunijas investīciju pārvaldītāju “Infortar”. Savukārt lielākos zaudējumus starp Top50 lielākajiem reitinga uzņēmumiem pērn cieta Igaunijas enerģētikas uzņēmumi – “Eesti Energia” un “Enefit Power”, kuriem zaudējumi attiecīgi bija 422 un teju 392 miljoni eiro, kā arī Lietuvas elektrotirgotājs “Ignitis” – zaudējumi 123 miljonu eiro apmērā.
Baltijas reģions, kā norāda “Coface” ekonomisti pēdējos gados ir piedzīvojis ievērojamus ekonomiskus izaicinājumus, ko izraisījusi Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā ietekme un globālās ekonomikas svārstības. 2022. gadā sākušies izaicinājumi turpināja ietekmēt ekonomiskos rādītājus arī 2023. gadā, kad inflācija saglabājās augstā līmenī, patērētāji ierobežoja tēriņus, un algas pieauga minimāli. Baltijas valstīs ekonomikas izaugsmes tempi ievērojami samazinājās, un Igaunija pērn pat piedzīvoja recesiju (-3,0% iekšzemes kopprodukta (IKP) kritums). Salīdzinoši Latvijā un Lietuvā ekonomikas izaugsme bija pozitīva, bet zema – attiecīgi 1,7% un 0,3% apmērā.
Eksporta kritums bija īpaši izteikts Lietuvā (-11% 2023. gadā), atspoguļojot Eiropas Savienības vājo pieprasījumu un tā ietekmi uz ražošanas nozari visā reģionā. Ekonomiskās aktivitātes palēnināšanās ietekmēja arī uzņēmējdarbības vidi, tomēr Latvijas uzņēmumi, kas iekļauti “Coface” Top50 reitingā, pierādīja augstu konkurētspēju, uzrādot ievērojamu peļņas pienesumu, norāda “Coface”.
Lai gan ekonomiskā situācija Baltijas valstīs 2024. gadā ir sākusi uzlaboties, “Coface” prognozē, ka Igaunija un Latvija gadu varētu noslēgt pat ar negatīvu izaugsmi, kamēr Lietuva piedzīvos mērenu atveseļošanos. Prognozes 2025. gadam ir pozitīvākas – sagaidāms, ka Lietuvas IKP pieaugs par 2,8%, Igaunijā izaugsme sasniegs 2,0%, bet Latvijā tā būs 1,8%.
Patēriņa cenu pieauguma tempa samazināšanās varētu pozitīvi ietekmēt mājsaimniecību ienākumus un tēriņus turpmākajā periodā, īpaši tādēļ, ka inflācija stabilizējas zemākā līmenī. Tomēr sagaidāms, ka pakalpojumu cenu inflācija saglabāsies salīdzinoši augsta, un papildu izaicinājumus Baltijas valstīs var radīt fiskālās politikas lēmumi, tostarp budžeta deficīta finansēšana un akcīzes nodokļu celšana.