Jaunākais izdevums

Risku pārvaldības kompānija "Coface" šogad Latvijā un Lietuvā sagaida iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugumu par 1,8%, savukārt Igaunijai otro gadu pēc kārtas tiek prognozēta recesija, sagaidot IKP kritumu par 0,2%, informēja "Coface" pārstāvji, atsaucoties uz "Coface" ekspertu novērtējumu jaunākajā risku barometra pētījumā.

Vienlaikus "Coface" eksperti prognozē, ka Latvijas IKP nākamgad pieaugs par 2,6%, Lietuvas - par 2,7%, savukārt Igaunijas ekonomikā būs izaugsme 3% apmērā.

"Coface" pārstāvji norāda, ka Latvijas ekonomikai 2024.gads sola stabilizāciju un pakāpenisku atveseļošanos, ko veicinās spēcīgais iekšējais pieprasījums, patērētāju noskaņojuma uzlabošanās un stratēģiskās investīcijas.

Kompānijā atgādina, ka Baltijas valstis 2023.gadā piedzīvoja nozīmīgu ekonomikas lejupslīdi, Igaunijas IKP sarūkot par 3%, bet Latvijā un Lietuvā - par 0,3%. Tomēr 2024.gada pirmais ceturksnis ir nesis pozitīvas pārmaiņas Latvijai un Lietuvai, abām fiksējot izaugsmi, savukārt Igaunija pagaidām turpina saskarties ar ekonomiskiem izaicinājumiem, ko nosaka salīdzinoši augsts bezdarba līmenis un zems iekšējais pieprasījums mērena darbaspēka algu kāpuma apstākļos.

"Coface" pārstāvji prognozē, ka turpmākajā periodā šogad būtisku risku Latvijas, Lietuvas un Igaunijas ekonomikām rada ražojošo uzņēmumu ierobežotās eksporta iespējas - ir krities Baltijas valstu galveno tirdzniecības partneru pieprasījums, tostarp Rietumeiropā un ziemeļvalstīs.

"Coface" galvenais ekonomists Centrālajā un Austrumeiropas (CAE) reģionā Gžegožs Sīlevičs norāda, ka pieprasījums importam no citām valstīm, tostarp Baltijas Eiropā uzlabosies, taču nav gaidāms, ka šī izaugsme būs strauja un tūlītēja. Tas skaidrojams ar to, ka, neskatoties uz augstāku ekonomisko izaugsmi, vairākas Eiropas ekonomikas, tostarp Vācija un īpaši tās rūpniecības sektors joprojām ir samērā izaicinošā situācijā. Labā ziņa Baltijas valstīm ir spēcīgs iekšējais pieprasījums, kam vajadzētu būt pietiekamam ekonomikas izaugsmes atbalstam līdz šā gada beigām.

Laba ziņa Baltijas valstu ekonomikai, pēc "Coface" ekspertu minētā, ir arī mērenie inflācijas rādītāji un samērā saspringtā situācija darba tirgū, kas var veicināt turpmāku algu pieaugumu. IKP pieaugumu veicinošam faktoram Baltijas valstīm šogad vajadzētu būt arī investīcijām, tostarp arī Eiropas Savienības fondu projektiem un līdzfinansējumam. Savukārt negatīvi ir tas, ka, neskatoties uz Eiropas Centrālās bankas sākto monetāro mīkstināšanu, finansējuma piesaistes izmaksas joprojām ir salīdzinoši augstas, pauž Sīlevičs.

Tikmēr Eiropā 2024.gada pirmajā ceturksnī reģistrēts neliels IKP pieaugums 0,3% apmērā, kas pēc negatīvajiem izaugsmes rādītājiem 2023.gada trešajā un ceturtajā ceturksnī iezīmējis ekonomiskās recesijas beigas. Tajā pašā laikā vidējā inflācija Eiropā, pēc īsa krituma līdz 2,4% aprīlī, maijā atkal pakāpās līdz 2,6%. Prognozes liecina, ka iespējamajam algu pieaugumam Eiropā vajadzētu veicināt patēriņu, kas savukārt palēninās inflācijas mazināšanās procesus. Šī inflācijas tendence, kā norāda "Coface", visticamāk, negatīvi ietekmēs eirozonas ekonomiku plašākā mērogā, potenciāli palielinot uzņēmumu maksātnespējas gadījumu risku.

Nākamajos ceturkšņos izaugsmi Eiropas ekonomikas izaugsmi veicinās galvenokārt pakalpojumu sektors, savukārt Eiropas rūpniecības atveseļošanās būs daudz pakāpeniskāka un atsevišķās industrijās pat nenoteikta. Pēc "Coface" globālā risku barometra pētījuma datiem, ražošanas apmēri Eiropas valstīm joprojām nav atgriezušies pirms pandēmijas līmenī.

"Coface" uzņēmējdarbības sektoru riska barometrā Centrālās un Austrumeiropas reģionā kā zema riska sektors šajā gadā novērtēta tikai farmācija, kamēr vidēja riska apmērs noteikts lauksaimniecībai, pārtikas rūpniecībai un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju sektoram. Savukārt kā augsta riska nozares šajā reģionā novērtēts automobiļu, ķīmiskās rūpniecības, enerģētikas, papīra rūpniecības un tirdzniecības sektors, bet visaugstākais riska apmērs noteikts būvniecībai, tekstilrūpniecībai, transportam un kokrūpniecībai.

Globālā mērogā pasaules ekonomika pēc iepriekšējo gadu pandēmijas un ģeopolitiskajiem satricinājumiem 2024.gada sākumā kopumā spējusi stabilizēties, un šajā gadā tai tiek prognozēta izaugsme. "Coface" globālās ekonomikas izaugsmes prognoze 2024.gadā sasniedz 2,5%, savukārt 2025.gadā - 2,7%.

Vienlaikus globālā mērogā ir iespējama starptautisko tirdzniecības attiecību saasināšanās, norāda "Coface". ASV 14.maijā paziņoja par strauju muitas nodevu celšanu Ķīnas preču importam, kas apliecina ASV apņēmību dot pretsparu Ķīnai tās stratēģiskajās nozarēs. Jūnija pirmajā pusē Eiropas Savienība vienojās par līdzīgiem pasākumiem, uzliekot Ķīnas elektromobiļiem papildu tarifus līdz 38% apmērā. Līdzīgus soļus veikušas arī tādas valstis kā Indija un Brazīlija, palielinot globālās tirdzniecības spriedzes risku.

"Coface" norāda, ka galvenās ieguvējas no pašreizējās situācijas potenciāli varētu būt Meksika un Vjetnama, kļūstot par nozīmīgiem tranzīta punktiem Ķīnas produkcijai. Lai gan sākotnēji šķiet, ka tirdzniecības sakari starp ASV un Ķīnu šobrīd ir vājinājušies, to, ka tā tas turpināsies arī nākotnē, secināt vēl ir pāragri. Papildu bažas par ASV tirdzniecības politiku un globālās tirdzniecības sadrumstalotības risku nākotnē vairo arī ASV prezidenta kandidāta Donalda Trampa priekšvēlēšanu kampaņas solījumi ieviest globālās tirdzniecības tarifus 10% apmērā. Aizvien nenoteiktākā starptautiskā ģeopolitiskā situācijā muitas barjeru eskalācija nozīmētu lielākas izmaksas uzņēmumiem, veicinot inflācijas pieauguma risku.

Ņemot vērā valsts un privātā parāda līmeni un kopējās ekonomikas tendences, "Coface" 18 mēnešu makroekonomikas scenārijā kā negatīva tendence izcelti finanšu nosacījumi, kas joprojām būs daudz stingrāki nekā pēdējo 15 gadu laikā. Tas jo īpaši negatīvi varētu attiekties uz uzņēmumiem, kuri vēl nesen varēja nodrošināt finansējumu ar ārkārtīgi izdevīgiem nosacījumiem un kuriem tagad ir jāatmaksā un/vai jārefinansē šie līdzekļi citos tirgus apstākļos.

Ņemot vērā, ka inflācija daudzās monetārajās zonās šķietami bremzējas vai ir apstājusies un rodas jauni riska faktori (piegādes kavējumi, frakta tarifi, sankcijas, muitas tarifi un citi) un būtiskas preču cenu svārstības (lauksaimniecības produkti, metāli un citas preces), nav garantijas, ka finanšu apstākļi ar laiku tiks būtiski atviegloti. "Coface" ekspertu ieskatā viss liecina, ka uzņēmumu maksātnespējas gadījumi, kas pēdējos mēnešos ir strauji pieauguši gan pēc biežuma, gan pēc apjoma, turpinās pieaugt arī nākamajos ceturkšņos, ja ne gados.

"Coface" ir viens no lielākajiem starptautiskajiem kredītrisku apdrošinātājiem.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Centrālās un Austrumeiropas uzņēmumu reitingā iekļuvuši pieci Latvijas uzņēmumi

Db.lv,19.11.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Centrālās un Austrumeiropas (CAE) reģiona "Top500" lielāko un pelnošāko uzņēmumu reitingā šogad iekļuvuši 35 uzņēmumi no Baltijas valstīm - pieci no Latvijas, deviņi no Igaunijas un 21 uzņēmums no Lietuvas, liecina ikgadējais globālās risku pārvaldības kompānijas "Coface" pētījums par ekonomisko situāciju CAE reģionā.

Latvija CAE uzņēmumu "Top500" reitingā tajā pārstāvēto uzņēmumu skaita ziņā gan Baltijas, gan CAE mērogā šogad ieņem pēdējo vietu.

No Latvijas uzņēmumiem CAE uzņēmumu "Top500" visaugstāko pozīciju - 151. reitinga vietu ieņem AS "Latvenergo". Uzņēmums, salīdzinot ar situāciju gadu iepriekš, reitingā pakāpies par 16 pozīcijām un uzrādījis apgrozījuma kāpumu 10% un pelņas kāpumu 91% apmērā. Reitingā iekļauti arī SIA "Rimi Latvia" (300. reitinga pozīcija), SIA "Maxima Latvija" (302.), AS "Elko Grupa" (311.) un SIA "Orlen Latvija" (425.).

Šo piecu Latvijas uzņēmumu apgrozījums 2023.gadā bija 6,072 miljardi eiro, bet peļņa - 452,12 miljoni eiro. Tāpat tie pērn nodarbināja kopumā 13 189 darbinieku, kas ir apmēram 1,5% no visa darbaspēka Latvijā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugums 2024.gadā sasniegs 1,8%, liecina globālās risku pārvaldības kompānijas "Coface" ekonomistu prognoze.

Lai gan Latvijas un Lietuvas IKP pieauguma prognoze šim gadam pazeminājusies, prognozētais IKP pieaugums Latvijā ir lielāks nekā kaimiņvalstīs: Lietuvā IKP pieauguma prognoze sasniedz 1,6%, savukārt Igaunijai jau otro gadu pēc kārtas tiek prognozēta recesija -0,4% apmērā. Vienlaikus, Baltijas valstu ekonomikas atveseļošanās prognozes neiepriecina: Lietuvai tā tiek prognozēta šī gada otrajā pusē, savukārt Latvijā un Igaunijā - vēl vēlāk. Visas Baltijas mērogā augstam riskam tuvākā gada laikā varētu būt pakļauti eksportējošie uzņēmumi un ar tiem saistītās nozares, tostarp transports, brīdina "Coface".

"Coface" ekonomisti publiskotajā pasaules ekonomikas ceturkšņa barometrā savās prognozēs par globālo ekonomiku ir piesardzīgi: ņemot vērā globālās ekonomikas palēnināšanos, kā papildu nestabilitātes faktors pasaules mērogā tiek minētas arī politiskās pārbīdes - 2024.gadā pasaulē notiks 60 nacionāla līmeņa, prezidenta vai parlamenta, vēlēšanas. "Coface" galvenais ekonomists Centrālajā un Austrumeiropas (CAE) reģionā Gžegožs Sīlevičs (Grzegorz Sielewicz) stāsta, ka, ņemot vērā vispārējo ekonomisko situāciju CAE un ģeopolitiskos riskus, Latvijas IKP pieauguma prognoze šogad samazināta līdz 1,8 procentiem. To galvenokārt noteica aizkavētā ekonomikas atveseļošanās, kam, kā jau tika gaidīts, Baltijas valstīs vajadzēja notikt agrāk. Arī pārējām Baltijas valstīm prognozes pasliktinājušās - pēc "Coface" datiem, 2024.g IKP pieaugums Lietuvā sasniegs 1,6 procentus, savukārt Igaunija piedzīvos -0,4 procentu recesija.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Coface: Maksātnespējas rekordi Vācijā būs liels pārbaudījums Latvijas eksportētājiem

Db.lv,29.08.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas trešajā lielākajā eksporta tirgū Vācijā fiksēts pēdējos astoņu gadu laikā lielākais uzņēmumu maksātnespējas gadījumu skaits, kas vieš bažas par Vācijas ekonomiskās situācijas tālākas attīstības potenciālo ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi Latvijā un pārējās Baltijas valstīs, brīdina globālās risku pārvaldības kompānijas “Coface” ekonomisti.

Latvijas eksporta vērtība uz Vāciju pērn bija 1,26 miljardi eiro, bet šī gada pirmajā pusgadā – 609,6 miljoni eiro. Ekonomisti prognozē, ka maksātnespējas gadījumu skaita negatīvā tendence Vācijā varētu nedaudz stabilizēties šī gada beigās, bet kopumā Vācijas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma prognoze 2024.gadam noteikta tikai 0,3% apmērā.

Savukārt Latvijai “Coface” ekonomisti kopējo IKP pieaugumu 2024.gadā prognozē 1.7% apmērā, bet 2025.gadā varētu izdoties sasniegt IKP pieaugumu pat 2,1% apmērā.

Kā liecina Vācijas statistikas biroja dati, lielākais maksātnespējas gadījumu skaits Vācijā reģistrēts šī gada maijā – 1934 gadījumi mēneša laikā, un tas ir augstākais rādītājs kopš 2016. gada. Vienlaikus, arī kopējās uzņēmumu maksātnespējas tendences šī gada pirmajā pusē, analizējot situāciju pēdējo astoņu gadu griezumā, ir bijušas negatīvas. Vislielākais maksātnespējas gadījumu skaita pieaugums 2024. gada pirmajos piecos mēnešos reģistrēts automobiļu rūpniecības sektorā. Kā satraucošu rādītāju ekonomisti uzsver arī augšupejošo tendenci bankrota priekšā nonākušo uzņēmumu saistību apmērā, un īpaši tas šī gada pirmajos mēnešos skar nekustamā īpašuma, tirdzniecības un finanšu un apdrošināšanas sektoru.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Alternatīvā finansētāja “ERST Finance” valdes sastāvā notikušas izmaiņas. Par valdes priekšsēdētāju un vienīgo valdes locekli kļuvis uzņēmuma līdzšinējais izpilddirektors Arnis Blūmfelds, kuram ir vairāk nekā 20 gadu pieredze finanšu un biznesa attīstības jomā.

Iepriekš ieņemti vadoši amati tādos uzņēmumos kā “Swedbank Latvija”, “Balta”, “Bite Latvija”, Coface SE u.c. A. Blūmfelds “ERST Finance” pievienojās 2019. gadā.

Līdzšinējais valdes loceklis Jānis Berķis turpmāk kopā ar uzņēmuma akcionāru Artūru Miglinieku pildīs padomes locekļu pienākumus, savukārt par padomes priekšsēdētāju kļuvis līdzšinējais padomes loceklis Nauris Berķis. Izmaiņas uzņēmuma vadības komandā reģistrētas šī gada 31. maijā.

“Mūsu misija ir veicināt Latvijas uzņēmējdarbības izaugsmi un atbalstīt uzņēmējus biznesa nepārtrauktības nodrošināšanā. Redzam, ka ir nozares, kur šis atbalsts tiek ļoti augsti vērtēts un mūsu ilggadējā pieredze ļauj veiksmīgi izprast dažādu nozaru izaicinājumus, rīkoties ātri un efektīvi, lai saviem sadarbības partneriem nodrošinātu nepieciešamo atbalstu. Arī turpmāk mana kā valdes priekšsēdētāja misija, gluži kā līdz šim, būs nodrošināt kvalitatīvus, caurskatāmus un ātrus risinājumus darījumu finansēšanai un apgrozāmo līdzekļu piesaistei,” norāda “ERST Finance” valdes priekšsēdētājs Arnis Blūmfelds.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Globālās tirdzniecības smagsvaru pārbīde – Latvija ekonomikai gan iespējas, gan izaicinājumi

Mindaugs Sventickas, "Coface Baltics" vadītājs,17.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēdējos gados Latvija un Baltijas valstis spiestas iekļauties strauji mainīgā globālās tirdzniecības vidē, ko nosaka ģeopolitiskie satricinājumi, tradicionālo tirdzniecības ceļu maiņa un ekonomiskās partnerības pārbīdes. Karš Ukrainā, sankcijas pret Krieviju un augošais protekcionisms šobrīd strauji maina tradicionālās tirdzniecības plūsmas, liekot tādām valstīm kā Latvija ātri pielāgoties un meklēt jaunus tirdzniecības partnerus. Kādas pārmaiņas tas sola Latvijas ekonomikai?

Globālās ekonomiskās pārmaiņas ir būtiski ietekmējušas Latviju un tās Baltijas kaimiņvalstis, īpaši Ukrainas kara kontekstā. Latvijas atkarība no Krievijas enerģijas un degvielas importa ir krasi mazinājusies. 2024. gada pirmajā pusē Latvijas imports no Krievijas samazinājās par 14%, bet eksports uz Krieviju saruka par 54%. Vienlaikus šīs pārmaiņas atstājušas būtisku iespaidu uz Latvijas un pārējo Baltijas valstu eksportu un importu kopumā. Piemēram, Latvijas eksports kopumā šī gad pirmajos sešos mēnešos saruka par 13% (kritums par 9,3 miljoniem eiro), bet imports – par 17% (kritums par 10,6 miljoniem eiro), salīdzinot ar situāciju gadu iepriekš.

Komentāri

Pievienot komentāru