Atēnu glābšana no maksātnespējas ir novirzījusies no mērķa, un Grieķijai, iespējams, vajadzēs jaunu starptautiskā aizdevuma programmu, liecina Starptautiskā Valūtas fonda (SVF), Eiropas Centrālās bankas (ECB) un Eiropas Komisijas (EK) veiktā analīze.
Desmit lappušu garais Grieķijas parāda ilgtspējas analīzes dokuments aizvadītajā nedēļā ticis izdalīts eirozonas valstu līderiem, bet pēc tam nonācis atklātībā, vēsta ārvalstu plašsaziņas līdzekļi.
Atēnu parāda analīzē secināts, ka pat optimistiskā scenārija gadījumā Grieķijai līdz 2020. gadam izdosies parādu līmeni samazināt tikai līdz 129% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas ir augstāk nekā paredzētie 120% no IKP.
Saskaņā ar «pozitīvo scenāriju» Atēnām laika posmā no 2015. līdz 2020. gadam vajadzēs papildus 50 miljardus eiro. Šajā scenārijā pieļauts, ka Grieķijas ekonomika pie izaugsmes atgriezīsies 2014. gadā, vēsta Reuters.
Grieķijas parāda ilgtspējas analīzes ziņojumā apskatīts arī «negatīvs scenārijs», kurā pieļauts, ka Atēnu parādu kalni var samazināsies ļoti lēni. Šajā scenārijā pieļauts, ka 2020. valsts parāds veidos 160% no IKP, kas ir daudz augstāk, nekā izvirzītais mērķis 120% apmērā. Šādā gadījumā līdz 2020. gadam valstij kopumā būs nepieciešami 245 miljardi eiro. «Grieķijas varasiestādēm var neizdoties veikt nepieciešamās reformas un politikas izmaiņas,» teikts ziņojumā. Tam traucēt var gan opozīcija valsts iekšienē, gan arī birokrātiskas kavēšanās, skaidro ziņojuma autori.
Tāpat ziņojumā brīdināts, ka galvenie starptautiskā aizdevuma principi varētu būt savstarpēji izslēdzoši. Stingra taupības režīma ieviešana Grieķijā var pamatīgi vājināt valsts ekonomiku, bet parādu pārstrukturizācija – aizbaidīt ārvalstu investorus un liegt Grieķijai atgriezties finanšu tirgos.
Financial Times norāda, ka ziņojums vieš skaidrību tajā, kāpēc eirozonas valstis ilgāku laiku nespēja vienoties par palīdzības piešķiršanu – pēc šī ziņojuma saņemšanas, vairākas valstis bijušas ļoti negribīgi noskaņotas pret Grieķijas glābšanu.
Ziņojumā arī pausts, ka Grieķijas banku rekapitalizācijas izmaksas, kas iepriekš tika lēstas 30 miljardu eiro apmērā, pieaugušas līdz 50 miljardiem, savukārt valsts īpašumu privatizācijas pasākumi, kuriem bija jāienes 50 miljardi eiro, tiks aizkavēti par pieciem gadiem un līdz 2020. gadam nodrošinās tikai 30 miljardu eiro lielus ieņēmumus.
Db.lv jau vēstīja, ka otrdien no rīta eirozonas finanšu ministru sanāksmē pieņemts lēmums par 130 miljardu eiro aizdevuma piešķiršanu Grieķijai. Vienošanās paredz, ka Grieķijas parāda apjomam līdz 2020. gadam ir jāsarūk līdz 120,5% no valsts IKP.
Tāpat vēstīts, ka jau iepriekš izskanēja bažas, ka piešķirtais aizdevums būs pārāk mazs, lai atrisinātu Grieķijas problēmas. Skeptiski noskaņotie analītiķi uzsver, ka 70% Grieķijas ekonomikas balstās patēriņā, un rūpniecība ir gandrīz iznīcināta. Pieaugot nodokļiem un samazinoties iedzīvotāju ienākumiem, krītas grieķu pirktspēja, bet kopā ar to arī ekonomika.