Parādu krīzes pārņemtā Grieķija beidzot tikusi pie valdības un jaunais valsts premjers Antonis Samars nodevis oficiālu zvērestu. Tomēr nomocītajai valstij tas nav devis atpūtas mirkli - parādījušās ziņas, ka Grieķijai varētu tikt piešķirts jaunattīstības valsts statuss, bet arheologi nākuši klajā ar satraucošu vēstījumu, ka krīze smagi skārusi kultūras mantojumu.
Dažus mirkļus pēc zvēresta nodošanas ceremonijas jaunais Grieķijas premjers Antonis Samars valsts iedzīvotājiem solīja atjaunot cerības, vēsta BBC. Tāpat viņš aicināja grieķus saglabāt patriotismu, nacionālo vienotību un ticību, lai varētu pārvarēt ekonomisko krīzi. Grieķijas politiķis uzsvēra, ka no valdības pieprasīs «smagu darbu».
Par to, ka jauno valdību patiešām sagaida smags darbs, liecina ziņa, ka vērtspapīru indeksu veidotājs un risku novērtētājs MSCI uzsācis Atēnu akciju tirgus pārskatīšanu un varētu Grieķijai piešķirt jaunattīstības valsts statusu. MSCI Greece indekss vairs nevarot izpildīt attīstīto valstu apjoma prasības, paziņojumā norāda MSCI. Pēdējo piecu gadu laikā indekss zaudējis 93% no savas vērtības.
Valstu statusa maiņa MSCI indeksa ietvaros ir process, kurš var ilgt vairākus gadus. Tā, piemēram, Dienvidkorejas uzlabošana līdz attīstītas valsts statusam ieilgusi jau veselus četrus gadus, vēsta Reuters. Analītiķi tomēr atzīst, ka Grieķijas kļūšana par jaunattīstības valsti nemaz neesot tik sliktas ziņas. Atskaitot prestiža zaudēšanu, šāds notikums valstij varētu piesaistīt jaunus investorus, kuri saskatītu izaugsmes potenciālu.
Viens no svarīgākajiem Grieķijas jaunās valdības izaicinājumiem ir saistīts ar valsts kultūras mantojuma aizsargāšanu. Maijā Grieķijas arheologu asociācijas pārstāvji brīdināja, ka «ES un Starptautiskā Valūtas fonda uzspiestās politika var iznīcināt ne tikai mūsu valsti, bet arī mūsu kultūras mantojumu». Valsts taupības pasākumi likuši samazināt nodarbināto arheologu skaitu par 10% un tiek prognozēts, ka no darba varētu atlaist vēl 35 – 50% speciālistu, raksta žurnāls Nature.
Grieķijā likteņa varā tiekot pamesti arheoloģiskie izrakumi, bet muzeji nespējot atļauties maksāt par apsardzi un nereti tos aplaupa bruņoti noziedznieki. Haosu izmantojot organizētā noziedzība, kura nodarbojas ar «melno arheoloģiju» un pārdod nelegāli iegūtus vēsturiskus priekšmetus. Arheologi skaidro, ka Grieķijas valdība finansē tikai tos projektus, kuri notiek sadarbībā ar starptautiskajiem partneriem. Tas licis pārtraukt darbus pie vairāku nozīmīgu objektu izpētes.
Jau iepriekš ticis vēstīts par sarežģīto situāciju saistībā ar Grieķijas kultūras mantojuma aizsargāšanu. Lai iegūtu papildus finansējumu, Grieķija iepriekš izlēma izīrēt Atēnu Akropoli Holivudas studijām, lai tās varētu izmantot vēstures pieminekli filmu uzņemšanai.