Iestāšanos Eiropas Savienībā un pievienošanos eiro zonai var salīdzināt ar kāzu svinībām, kad domājām, ka precamies ar jaunu skaistu sievieti, bet, nākamā dienas rītā atskurbstot, reālā aina izrādās ne tik šarmanta, DB konferencē Biznesa prognozes 2013 piemēru iekrāso Igaunijas Biznesa skolas Brīvās ekonomiskās domas centra direktors Andress Arraks (Andres Arrak).
Tāpat pievienošanos eiro zonai, pēc viņa teiktā, varētu vilkt paralēles ar reliģiju – pievienošanos islāmam, kas paredz vienu ceļu – iestāties var, bet izstāties – nē. A. Arraks arī atgādina, ka eiro zonā situācija bija citāda, kad Igaunija tajā iestājās, taču tagad tā ir mainījusies.
Vienlaikus viņš nepiekrīt apgalvojumam – eiro krīze, kas iepriekš daudz izskanējis, jo krīze šobrīd ir dažās Eiropas valstīs, piemēram, Grieķijā. Eiro kā valūta pastāvēs ilgi, ir pārliecināts A. Arraks, tādējādi noraidot bažas, ka eiro kuģis varētu nogrimt. Tomēr nākotnē eiro zona mainīsies.
Eirozonā ir noteikumi, kuriem ir jāseko, un, vai tas tiek darīts, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem - valstu vēstures, dzīves modeļa, un citiem parametriem. Tāpēc būtu pareizi, ka eiro valūta būtu pāris valstīs. Savukārt eiro zonā, uzņemot grieķus, kuriem ir dažāda vēsture, dzīves modelis un liekot sekot viņiem sekot vienotiem nosacījumiem, nebija pareizi, pārdomās dalās A. Arraks.
Uz jautājumu, vai Latvijai būtu jāpievienojas eiro zonai, A. Arraks atbild, ka tas ir atkarīgs no tā, kā saprotam šo jautājumu. Viņš arī vērš uzmanību uz to, ka Latvijas un Igaunijas situācija ir dažāda. Latvijai pirms pievienoties eiro zonai viņš iesaka apsēsties uz brīdi un padomāt.
Kā Igaunijas ieguvumus no pievienošanās eiro viņš atzīmēja pozitīvo imidžu, kā arī to, ka ceļojot nav nepieciešams mainīt valūtu. Vienlaikus viņš atzīmēja, ka Igaunija, tāpat kā Latvija, pazaudē cilvēkresursus – ap 5000 katru gadu. Attiecībā par Igaunijas nākotnes prognozēm – viņš ir diezgan pesimistisks.