Lauksaimnieki uzskata, ka lielā mērā pie esošās krīzes piensaimniecībā vainojams zemkopības ministrs Mārtiņš Roze, tāpēc tiek prasīta viņa demisija.
Par to vienojušās vairākas lauksaimnieku organizācijas. Pēc teju trīs stundu sarunām ar lauksaimniekiem piena ražotāji valdības namu vakar pameta ļoti neapmierināti. Kā tūlīt pēc tikšanās atzina Zemnieku saeimas valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš, iepazīstoties ar Zemkopības ministrijas (ZM) informatīvo ziņojumu par notiekošo piena nozarē, nācies secināt, ka tas nav sagatavots stadijā, lai par to kāds valdībā balsotu, līdz ar to lauksaimnieks ir nikns par velti izlietoto laiku. J. Lazdiņš uzskata, ka esošais zemkopības ministrs, pavadot savā amatā sešus gadus un trīs mēnešus, ir novedis nozari līdz situācijai, kāda tā ir šobrīd, tāpēc ministrs ir jāmaina. Līdzīgu viedokli pauda arī citi lauksaimnieciskās produkcijas ražotāji. Silvija Dreijere no Latgales novada uzskata, ka ministram ir jāatkāpjas, ja reiz viņš nespēj nodrošināt adekvātu lēmumu pieņemšanu, kas ļautu laukos nodarboties ar lauksaimniecību.
Sola papildu garantijas
Premjerministrs Ivars Godmanis pēc tikšanās atklāja, ka papildu garantijām lauksaimniekiem tiks atvēlēti ap 17 milj. Ls. No šīs summas 7 milj. Ls varētu rast no Privatizācijas fonda rezerves, bet 10 milj. Ls varētu tikt atvēlēti no a/s Latvijas Valsts meži peļņas. Šie līdzekļi būs paredzēti saimniecību kredītsummas atlikšanai un kredītu garantijām. Par šādu summu tiks palielināts Lauku attīstības fonda (LAF) pamatkapitāls. Visticamāk, ka garantijas saņems lielās saimniecības ar nopietniem biznesa plāniem, jo pēc premjera teiktā var spriest, ka mazās saimniecības to skaitā diezin vai būs.
Zemkopības ministrs gan mierināja, ka netiks likta nekāda robežšķirtne un pie kredītgarantijām varētu tikt gan lielās, gan nelielās saimniecības ar izsvērtiem biznesa plāniem. M. Roze norādīja, ka LAF jau sācis izsniegt garantijas lauksaimniekiem, tostarp arī pārstrādes uzņēmumiem un kooperatīviem. Ministrs uzskata, ka nepieciešamas kredītbrīvdienas tām saimniecībām, kurām ir normāls funkcionējošs biznesa plāns, bet kam šobrīd ir problēmas ar naudas plūsmu un ko ietekmē samazinātās piena iepirkuma cenas. Kredītu garantijas gan esot īslaicīgs risinājums uz gadu un jādomā, ko darīt tālāk, ja krīzes situācija piena nozarē ieilgst.
Nevar atrisināt
Premjers bija atklāts un atzina, ka pārstrādes problēmas šobrīd pilnībā nav iespējams atrisināt, jo pastāvot problēmas ar uzņēmumu konkurētspēju. "Viņi prasa, lai piemaksā pie cenas. Bet ES tas ir aizliegts. Tas ir ceļš uz nekurieni," klāstīja premjers. Arī zemkopības ministrs teica, ka šis ir brīdis, kad jāpārstrukturējas ne tikai lauksaimniekiem, bet arī pārstrādes uzņēmumiem, jo Latvijā ražotie pārtikas produkti ir dārgāki nekā importa.
Iepriekš jau vairākkārt norādīts uz tirgotāju ievērojamo uzcenojumu, kas sadārdzina produktu cenu lielveikalu plauktos. Kā ziņo LETA, atsevišķos gadījumos piena realizācijas cenas mazumtirdzniecībā ir pieaugušas vairāk nekā piena iepirkuma cenas. To secinājusi Konkurences padome (KP), kas uzsver: mazumtirdzniecības komercsabiedrību realizācijas cenu izmaiņas pārsvarā ir bijušas proporcionālas izejvielas un pārstrādes cenas izmaiņām, tomēr atsevišķos gadījumos, kad izejvielas cena ir palikusi nemainīga, realizācijas cena palielinājusies, vai arī, kad izejvielas cena nedaudz samazinājusies, realizācijas cena saglabājusi iepriekšējo līmeni. KP nav konstatējusi Konkurences likuma pārkāpumus piena pārstrādes un veikalu darbībās.
KP gan secinājusi, ka netiešā veidā piena pārstrādātāju komercsabiedrības ir darbojušās kā bezprocentu kreditori mazumtirgotājiem, tādējādi ļaujot tiem lietot šos līdzekļus attīstībai. Piena komercsabiedrību izaugsmi šo finanšu līdzekļu trūkums ir kavējis.
Patlaban piena pārstrādes uzņēmumiem atkal tiek solīta eksporta kredītu apdrošināšana. Taču kā Db atzina Latvijas piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Arvīds Ušča, par šādu iespēju tiek runāts gadiem ilgi, taču reālas darbības neseko. Viņš arī piebilda, ka jau divus gadus izskan deklaratīvi paziņojumi par eksporta veicināšanu, taču arī tam seguma neesot. Zemnieki un pārtikas rūpnieki uzskata, ka ministram ir jādemisionē. "Ja varētu atrisināt šo situāciju ar demisiju, es jau sen to būtu izdarījis," atklāts bija M. Roze pēc valdības sēdes.